reconstructie van een oude woonwijk. Vooral presentaties aan burgers en/of gebruikers van toekomstige ruimte lijke plannen worden genoemd bij voorlichting. De meeste lokale en na tionale overheden en overheidsorgani saties hebben 3D-modellen voor dit doel ontwikkeld. Een andere belang rijke toepassing van 3D-modellen die genoemd wordt, is analyse, simulatie en training. Zo vervaardigt E-Semble 'Computer-ondersteunde oefentoepas singen voor rampenbestrijding'. Deze richten zich op de keuzes die cursisten maken in een gegeven situatie en daarmee op het oefenen van officieren van dienst in complexe en stressvolle situaties. Om inzicht te verkrijgen in een innovatief stroomwegconcept heeft de provincie Overijssel in een 3D-model de verlceerstromen gesimu leerd (fig.l). Wijze van gebruik Om te kunnen navigeren in VR-omge- vingen zijn vele (high-tech) technieken ontwikkeld zoals VR-helmen en 3D- projectiesystemen. In de praktijk wordt het meest gebruik gemaakt van een laptop/computer eventueel met beamer voor interactieve presentaties. Het gebruik van de maquettes is dan nog het meest te vergelijken met de manier waarop je in computerspellet jes door virtuele omgevingen kan lopen. Het gebruik van 3D-modellen via internet is relatief nieuw. Een voor beeld hiervan is 'Virtueel Helmond' op //virtuocity. kenniswij lc.nl/helmond/ (fig. 2). Kwaliteit Voor de vervaardiging van 3D-model- len is het van groot belang om te we ten welke kwaliteit of welke detaille ring benodigd is per toepassing. Er zijn enkele toepassingen waarvoor het vol doende is om een modelmatige, sche matische weergave van de VR-omge- ving beschikbaar te hebben. Dit geldt bijvoorbeeld voor visualisaties waarin het communiceren van procesmatige aspecten belangrijker is dan ruimte lijke consequenties (fig. 3). Het merendeel van de toepassingen heeft echter behoefte aan een hoog kwaliteitsniveau, ofwel een hoge mate van detaillering met een realistisch re- Fig. 2. Voorbeeld van internettoepassing Virtueel Helmond'. sultaat. Dit geldt onder andere voor alle projecten waarin herkenning van de gepresenteerde omgeving belangrijk is, zoals bij stedelijke (her)inrichting en of infrastructurele projecten. Voor deze gevallen is gebleken dat een breed bruikbare en acceptabele set van specificaties te definiëren is waaraan het 3D-model dient te voldoen (fig. 4). Fig. 3. Visualisatie luchtstromen in tunnel met meer modelmatige detaillering. GEO-INFO 2006-7/8

Geo-Info | 2006 | | pagina 29