et voorstel 'Wet basisregistraties kadaster en topogra fie' en de bijbehorende Memorie van Toelichting (MvT) is in mei 2006 aangeboden aan de Tweede Ka mer (Kamerstuknummer 30544). In een artikel in Geo-Info 5 van dit jaar heeft Van Rossem in algemene lijnen de context en inhoud van het wetsvoorstel beschreven. In deze bijdrage bespreek ik enkele specifieke punten die opvielen bij de be studering van het voorstel. Algemene punten Het wetsvoorstel kent een pragmatische definitie voor au thentieke gegevens: gegevens zijn authentiek als ze in de wet als zodanig zijn aangewezen (art. 7f, MvT p.7). Nadere eisen worden niet gesteld, omdat er geen inhoudelijk sluitende de finitie mogelijk blijkt. Het wetsvoorstel voorziet er in dat authentieke gegevens 'in beginsel' bij wet worden aangewezen (art. 7f). Maar ter wille van de flexibiliteit zal het mogelijk zijn om bij Algemene maatregel van bestuur een gegeven als zodanig aan te wijzen (art. 7g). Daarbovenop krijgt de minister van VROM nog een bevoegdheid om 'uitsluitend in geval van spoed' een authen tiek gegeven aan de basisregistraties toe te voegen, wat dan achteraf met een Amvb moet worden gesanctioneerd. Dit biedt veel speelruimte voor de minister (i.c.het Kadaster) om aan de inhoud van de basisregistraties te sleutelen. De MvT geeft geen nadere informatie over wanneer er bijvoorbeeld van 'spoed' sprake zou kunnen zijn (MvT p. 30). Ik lean me ook niet goed voorstellen in welk geval er urgentie zou kunnen bestaan voor het aanwijzen van een gegeven als authentiek. Het Kadaster bepaalt de regels voor de inrichting en het hou den van de registraties, en kan regels vaststellen over de ma nier waarop gegevens in de registratie worden weergegeven (art. 7i). Voor witte rook dient men dus altijd in Apeldoorn te zijn. Basisregistratie kadaster Hier verandert in hoofdlijnen weinig ten opzichte van de re gelgeving zoals die in de bestaande Kadasterwet is vastge legd: in essentie wordt de bestaande 'kadastrale registratie' van een andere naam voorzien en wel 'basisregistratie ka daster'. Die omvat zowel de administratieve kadastrale gege vens als de 'landelijke kadastrale kaart'. Met verheffing van die kaart tot (onderdeel van de) basisre gistratie ontstaat wel een authentieke spagaat. Het Kadaster stelt nadrukkelijk dat de kadastrale kaart alleen een toe gangsmethode (index) is op de locatie van percelen, en datje er niet van mag meten; voor de correcte ligging van perceel grenzen moet je altijd gebruik maken van veldwerken met meetgegevens (het reconstructiearchief). De essentie van een Ing. AJ. van der Meer, Geo en Vastgoed informatie gemeente Amsterdam. basisregistratie, en van authentieke ge gevens, is daarentegen dat een over- heidsgebruilcer zonder nader bronnen onderzoek daarvan gebruik kan maken - hij is zelfs verplicht de gegevens uit de basisregistratie te gebruiken. Dat levert een fundamentele strijdigheid op. Het is van tweeën één: óf de kadastrale kaart krijgt door deze aanwijzing als authentiek gegeven een positief karak ter en dan lean het reconstructiearchief in feite worden afgedankt (maar ik hoor al enig tandengeknars); óf het re constructiearchief blijft maatgevend en dan zou dat archief als authentiek moeten worden aangewezen, maar dan niet de kadastrale kaart. Gebruikers (i.e. bestuursorganen) moe ten 'gerede twijfel' omtrent een gege ven terugmelden (art. 7m en 7n). Er is geen termijn van afhandeling door het Kadaster bepaald, maar de toelichting geeft aan dat door de maatschappelijke noodzaak een en ander wel zo snel mo gelijk zal worden afgehandeld. Concre ter wordt het echter niet. Basisregistratie topografie De basisregistratie topografie bestaat uit een geografisch bestand dat gelijk is aan het huidige ToplONL (MvT p. 10). De objecten zijn gespecificeerd in art. 98a. Deze worden in een 'catalogus basisre gistratie topografie' opgenomen, die door het Kadaster wordt vastgesteld en beheerd, en waarin ook de kenmerken van de objecten staan (o.a. de geometri sche en cartografische) en de bewer- kingsregels en -procedures. Uitbrei ding en wijziging van de catalogus wordt, in het kader van de deregule ring, geheel aan het Kadaster overgela ten en gebeurt niet bij ministeriële re geling. De basisregistratie topografie is een weergave van de 'fysieke werkelijkheid' en bevat 'geografische objecten met hun cartografische weergave'. Daaruit volgt dat geografische namen geen onderdeel uitmaken van deze basisre- GEO-INFO 2006-7/8 324 Kanttekeningen bij het wetsvoorstel basisregistratie kadaster en topografie

Geo-Info | 2006 | | pagina 34