Over jalons nog het volgende. Dezelfde Courant verraste in de maanden februari en maart dit jaar haar lezers elke dag met een artikel in de serie 'Gemeente in het middelpunt' met een bijbehorende foto van één van de 31 gemeenten van Friesland. In elk artikel werd omschreven wat zoal in het jaar van de gemeenteraadsverkiezingen van die ge meente in het middelpunt van de gemeentelijke politiek zou staan. Om dit aanschouwelijk te maken, werd aan de le zers van de Leeuwarder Courant elke dag een fraaie foto van 40x50 cm met het middelpunt van elk van de Friese ge meenten getoond. Deze onzichtbare middelpunten van alle Friese gemeenten werden op alle foto's zichtbaar gemaakt door plaatsing van een traditionele jalon in een meestal fraaie landschappelijke omgeving. In de landmeetkunde van de vorige eeuw was een jalon een onontbeerlijk hulp middel om de richting en het begin- en eindpunt van een op te meten grens, topografisch element of lijnstuk van een meetlijn te markeren. In de weg -en waterbouwkunde even eens om in het terrein de plaats aan te geven waar in detail delen van nieuwe werken op het gebied van infrastructuur of cultuurtechniek moesten worden uitgevoerd. Hoewel er de laatste jaren in de pers veel berichten verschijnen over het bepalen van middelpunten van gemeenten, provincies, landen, Europa of andere continenten, komt het echter bij na nooit voor dat in persberichten vermeld wordt dat een jalon fungeert als markering van een middelpunt. De foto's van de Leeuwarder Courant tonen overigens dat meer dan de helft van de geplaatste jalons niet correct verticaal zijn gesteld, met als opvallende uitschieter de zeer scheve jalon die het middelpunt van de ge meente Ooststellingwerf markeert. Dat roept de vraag op of fotograaf en redacteur wel weet hadden van het be staan van schietlood en jalonrichter. Maar het goede antwoord zou kunnen zijn dat de redactie heeft willen aange ven dat er bij het functioneren van de betreffende gemeentepolitiek aldaar veel 'scheef zou kunnen zitten. Het vraagstuk hoe de plaats van een middelpunt moet wor den bepaald, wordt in de meeste klassieke leerboeken van landmeetkunde niet beschreven. Slechts het bekende boek je van Hof wijdt in hoofdstuk IV een aantal paragrafen aan het uitzetten van het middelpunt van cirkelbogen en ver meldt bij paragraaf 21 bij werkstuk 10 'de jalon M' als middelpunt van een cirkel. Maar het bepalen van het middelpunt van een gemeente met grillig gevormde ge meentegrenzen is een geodetisch probleem dat alleen maar in deze digitale eeuw efficiënt kan worden opgelost. De ar tikelenreeks van de Leeuwarder Courant heeft echter geen beschrijving gegeven hoe de fotograaf en redacteur de plaats van elk middelpunt hebben bepaald. De schrijver van dit artikel was aanvankelijk van plan ter illustratie van de ze bijdrage een kopie van de foto met de meest scheve jalon van de artikelreeks te bestellen maar besloot te volstaan met een scan van een van de saillantste foto's (kleine foto linksonder). En eigenlijk is het in een geodetisch tijdschrift 'not done' een scheefstaande jalon af te beelden. Met de krantenfoto van de scheefgeplaatste jalon in de hand, wat vakkennis van de vorige eeuw, een jalon en een jalonrichter lukte het de plaats van het middelpunt van de eigen gemeente Tytsj erlcstera- diel te reconstrueren, waarbij wel be dacht moet worden dat wat de precisie van deze reconstructie betreft in ge nen dele aan de normen van de HTW 1956 kon worden voldaan (fig. 1). Toen de schrijver van dit stukje in zijn jonge jaren eens met jalons doende was, vertelde een oude buurvrouw dat zij onlangs ook twee landmeters ge- Fig. 1. Het zien had. Bovendien, zo vertelde zij middelpunt van mij, "er was ook een klerk bij om alles Tytsjerksteradiel. op te schrijven". In deze eeuw met sa- tellietgeodesie wordt er weinig of niets meer opgeschreven. De 'klerken' van mijn buurvrouw waren er al nooit en bestaan in die zin ook nu niet meer. Overgebleven is de ene landmeter die met een elektronisch meetsysteem alle uitkomsten van de metingen re gistreert. En het palindrome karakter van dat meetsysteem is alleen nog interessant voor taalkundigen... METEN IS (Z)WETEN Bij Rijkswaterstaat staan ze bekend als 'de mannen met de rugzak', de mensen die - dik ingepakt - aan onze kust de hoogte van het strandzand meten. Jaarlijks brengen ze voor de Informatiedienst Water van RWS de hoeveelheid zand tussen duinvoet en minus tien meter NAP in kaart. Op basis van deze meetgegevens, verza meld met behulp van GPS-technielc, bepaalt het Rijksin stituut voor Kust en Zee of, en indien ja, hoeveel zand er op de stranden gesupplieerd dient te worden. Bijschrift bij een 2-pagina's-grote strandfoto in Profiel magazine voor medewerkers van V&W, 29 juni 2006 GEO-INFO 2006-7/8

Geo-Info | 2006 | | pagina 36