Zweden als referentie an zaterdag 1 april tot en met vrijdag 7 april 2006 zijn vijftien vierdejaars-studenten en twee docenten van de opleiding Geodesie/Geo-informatica van de Hoge school Utrecht op excursie geweest naar Zweden. Frans de Vroege, docent Na twee dagen sightseeing in Stockholm, werd maandag middag een bezoek gebracht aan de opleiding Geodesie van de Universiteit van Stockholm. Deze opleiding is qua opzet en inhoud vergelijkbaar met die in Delft. Ook daar is de kleine instroom de laatste jaren een groot probleem (min der dan tien studenten). Dinsdag reisden we naar Gavle, een universiteitsstad 200 km verder naar het noorden. Daar brachten we eerst een be zoek aan de opleiding Geomatics van de universiteit. We kregen uitleg over het studieprogramma dat grote overeen komsten vertoont met dat van ons, zelfs de vakken waren hetzelfde. De indeling was echter anders: er is een tweejari ge basisopleiding die opleidt tot een soort technicus. Na drie jaar kun je de opleiding afronden als bachelor en na vijf jaar ben je master. Opvallend was wel het grote aantal studenten, ongeveer vijftig per jaar met een gemiddelde leeftijd van 29 jaar Slechts de helft is echter actief stu dent, terwijl de andere helft zich alleen maar inschrijft om van de studentenvoorzieningen gebruik te kunnen maken (in Zweden hoeven studenten geen collegegeld te betalen). 's Middags stond de Lantmateriet op het programma, een dienst die te vergelijken is met het Nederlandse Kadaster en haar Topografische Dienst. Bij de Lantmateriet kan iedere burger kaarten opvragen en bestellen, de laatste tijd steeds meer digitaal. Er wordt gewerkt aan een groot project 'E-commerce' (jaarbudget ongeveer 300.000 euro); onder deel van dit project is onder andere de vervaardiging van een elektronische Nationale Atlas van Zweden, bestaande uit veertien delen. Sinds 2004 is er ook een 'Basis Geogra fische Data', gevuld met orthofoto's, topografische kaarten en basisgege vens, inclusief classificatie en raad pleegbaar via internet. Aansluitend volgde een wandeling richting Swede- survey, een overheidsinstelling die wereldwijd actief is op het gebied van landmanagement en geografische ge gevens. Het merendeel van de projec ten wordt uitgevoerd in het buiten land, met name in Zuid-Afrilca. Swede- survey heeft een nauw samenwer kingsverband met Lantmateriet. Op donderdag was er een uitgebreid bezoek aan de gemeente Gavle (92.000 inwoners), waar de medewerkers ons informeerden over het gebruik van GIS bij de diverse afdelingen. Alle gege vens worden via een Spatial Database Engine (SDE) toegankelijk gemaakt voor de medewerkers. In het GIS zitten maar liefst meer dan duizend verschil lende lagen met allerlei locatiegebon den gegevens over de gemeente. Men beschikt echter nog niet over metada ta, wat men een groot gemis vond. Op vallend was verder dat er al veel met 3D-modellen gewerkt werd. 's Middags tenslotte waren we bij ESRI Zweden, waar we eerst enige algemene informatie over de activiteiten in Zwe den kregen. Dit was voornamelijk het opleiden van mensen en het promoten van de diensten. Applicaties werden vooral ontwikkeld in samenwerking met kleinere zelfstandige bedrijven, zoals Future Position X. Men demon streerde nieuwe software voor 3D-mo- dellen. De demonstratie toonde hoe je door een gebouw kon lopen dat in 3D was ingemeten, een toepassing die steeds meer gebruikt wordt voor bij voorbeeld brandweeroefeningen. Al met al een leerzame en interessante excursie die mede mogelijk werd ge maakt door sponsoring van een aan tal bedrijven uit ons vakgebied. Een uitgebreider verslag is te vinden op www.geodesiereis.nl GEO-INFO 2006-7/8 Buitenlandexcursie Hogeschool Utrecht

Geo-Info | 2006 | | pagina 38