Op 18 en 19 mei 2006 werd in het Byzantijns Museum in het Griekse Thessaloniki de eerste internationale workshop gehouden van de verleden jaar ingestelde ICA werkgroep Digital technologies in Car tographic Heritage. Organisator was prof. E. Livieratos die, samen met de staf van het Geodetisch en Kartogra- fïsch Instituut van de Aristoteles Uni versiteit en van de Nationale Kaartver zameling, een goed programma met uitstekende lokale bijdragen had geor ganiseerd. De circa zestig deelnemers uit Europa, Afrika en Noord-Amerilca kregen een programma voorgeschoteld van acht sessies met in totaal veertig voordrachten en twee tentoonstellin gen. De bijdragen zullen verschijnen als papieren proceedings én worden opgenomen in het pas gelanceerde web tij dschrift e_Perimetron dat is ge wijd aan de wetenschap en technologie van de geschiedenis van kaarten en lcartografïe (www.maplibrary.gr/e_peri metron). De betreffende ICA-werlcgroep heeft ook twee leden in Nederland, E. Koster en J. Benavides die aan de Universiteit in Groningen werken. Van de redactie van e-Perimetron is oolc dr. Charles van den Heuvel (KNAW) lid. Naast hen pre senteerde oolc Elger Heere van de Uni versiteit Utrecht een paper. De sessies waren gewijd aan transfor matietechnieken, het digitaliseren van kaarten en luchtfoto's, 3D-reconstruc- ties, het identificeren van terreinken- merken op oude kaarten, analyse van prelcadastrale informatiesystemen en van coördinatensystemen. Highlights waren presentaties over de 3D-recon- structie van het vroeg negentiende- eeuwse Beiroet op basis van kaarten en tekeningen uit die tijd; van de British Li brary over het opzetten van software waarbij het idee van het bladeren door een atlas virtueel wordt nagebootst; een analyse van de manier waarop men door middel van verschillende plaats- Ferjan Ormeling Opening van de workshop in Thessaloniki: v.l.n.r. prof. Livieratos dr. Milan Konecny (president van de ICA), prof. Myron Myridis (voorzitter Griekse Karto grafische Vereniging) en mevr. Tourta, Directeur van het Byzantijns Museum en gastvrouw. symbolen hiërarchie en dus structuur in de Peutingerlcaart had aangebracht; een analyse van de coördinaten van Ptole- meus die voor Griekenland zo nauwkeurig blijken dat ze bruikbaar zijn voor het herkennen van archeologische sites; en tenslotte een presentatie van het vrij te downloaden pro gramma MapAnalyst voor de analyse van historische kaarten. Aan de Universiteit in Thessaloniki kan men zowel lcarto grafïe als geodesie studeren en die combinatie is wellicht de oorsprong van de ontwikkeling hier van de vele analyse technieken van oude kaarten. Met name een uitgebreide studie van de kaarten van de kloosterrepubliek Athos dicht bij Thessaloniki die in 2002 verscheen, is hier een mooi voorbeeld van. Maar men heeft zich ook bezig gehouden met geometrische analyses van de isolarii, Nederlands kaartmateriaal uit de zeventiende eeuw van het Middel landse Zeegebied en zelfs met de schilderijen van Vermeer met hun vele nageschilderde landkaarten. In de Nationale kaartverzameling die in Thessaloniki (en niet in de hoofd stad Athene) is gevestigd, heeft men zich vooral toegelegd op het digitaal ter beschikking stellen van kaartmateriaal; een uitgelezen omgeving dus om er de aan de universiteit ontwikkelde analysetechnieken op los te laten. GEO-INFO 2006-7/8 Workshop Digitale analyse van historisch kaartmateriaal

Geo-Info | 2006 | | pagina 39