aangegeven dat de foto is gemaakt. Automatisch krijgt dit fotopunt een nummer. De afstandteller in een apart display springt op nul en de auto rijdt weer tien meter verder. Zodra die teller op tien staat herhaalt het ritueel zich. Over de camera-instellingen hoeft Huyps zich geen zorgen te maken, dat verloopt allemaal automatisch. Buiten de bebouwde kom wordt om de veertig meter een opname gemaakt want daar heeft het volgens Huyps weinig zin elke tien meter weer een portie wei- of bouwland te fotografe ren. Meestal wordt een hele gemeente opgenomen, dat wil zeggen bebouwd en onbebouwd gebied. Zo gebeurt het in ieder geval in de Zeeuwse gemeen ten waar met name de gemeenten Reimerswaal, Borssele, Vlissingen, Middelburg en Goes al compleet in beeld zijn of worden gebracht. De op dracht wordt per gemeente verstrekt want er is (nog) geen sprake van een landsdeklcend systeem. Maar veel gemeenten hebben de voordelen van het gebruik al wel ontdekt. De gemeentelijke basislcaarten worden im mers verrijkt met echte fotobeelden zodat je op elke plek van een gemeente de werkelijkheid vanuit je bureaustoel kunt aanschouwen. Voor het plannen van ambulancerou tes, beoordelen van bestemmingsplannen of bouwaanvra- gen, rooien van bomen, taxaties, het oplossen van bezwaren en veel andere zaken waarmee een gemeentelijke dienst zich bezig houdt, is het een enorm waardevolle aanvulling van de kaart. En als een gemeente er eenmaal het gemak van heeft ont dekt, zal ze die kaart ook altijd actueel willen houden en volgt er na een jaar weer een mutatieronde. "Wij houden dus altijd werk", merkt Huyps opgewekt op. Ondertussen hebben we een hele straat opgenomen en een lange rij groene pijltjes op de kaart markeert de serie foto standplaatsen, elke plaats is van een nummer voorzien en ook de coördinaten ervan zijn geregistreerd. Met deze gege vens zijn de foto's makkelijk te integreren met verschillen de GIS-systemen. Achter ons rijden al enige tijd op eerbiedige afstand enkele volgauto's. Huyps wenkt dat ze voorbij kunnen. Op de "r rcs. I ^cT'-p Een lange rij van (groene) fotostandplaatsen op GBKN ondergrond. De witte pijl is de plaats waar juist een foto is gemaakt. Voertuig stopt regelmatig! Verkeer wordt wel eens opgehouden. GEO-INFO 2006-7/8 v-j VJV - «Jm|i m a T" Hl.

Geo-Info | 2006 | | pagina 41