'Systeem Aarde' bij Techniek Museum Delft i Adri den Boer, redacteur leende, als nog steeds dé dienst voor de vaderlandse hoogtecomponent, haar medewerking. volgens het A4-tje met opdrachten zo geheten 'geodesie-sommen', in tekst en voorzien van schematische profie len. Uitgerekend moeten worden een waterstand en de lengte van palen on der een huis om daarin nimmer natte voeten te krijgen. Aan de muur prijkt In het toneelstuk is een (niet gespon- nog een onbenutte waterpasbaak met sorde) buitenaardse onderzoeker van de cijfers op de kop. Gravesteijn: "Dat de planeet Trimble zoekgeraakt op de was te moeilijk voor minstens de PA- planeet Aarde. Hij zendt SOS-en uit en BO-ers en we zijn overgestapt op peil- Waterpassen door meiden... schalen en gewone schoolse maatlat ten." a een eerder project 'Boerenver- stijgt en het land zakt. In de opvolgen- Bij het Computeren met het Actueel weet zich te lokaliseren doordat hij zich bevindt op een plek waar water driet' over landinrichting heeft het Techniek Museum Delft (TMD) nu een project Systeem Aarde. Doelgroepen zijn PABO-studenten en scholieren van de basisschool. Twee de workshop Waterpassen wordt ge- Hoogtebestand Nederland (AHN) luidt werkt met flesjeswaterpassen, satel- de eerste opdracht voor elk duo leer- lietfoto's en, dankzij de ligging van lingen: "Typ op AHN.nl je postcode in het museum, een NAP-peil op hoogte en kijk of je huis onder of boven zee- (0 op 0 NAP). Na de slang tot het nul- nivau ligt." Vervolgens wordt een van ...en jongens Satellietbeelden achter de rug. Hoogten inkleuren... workshops van het Systeem Aarde ver- streepje op het maatbelcertje te heb- een V&W-vignet voorzien analoge dienen aandacht in dit tijdschrift: Wa- ben gevuld, houden de kinderen een kaart van Nederland uitgedeeld. De terpassen en Computeren met AHN. flesje bij de nul op de peilschaal. Met daarop in vlakken aangegeven postco des moeten ook worden ingetikt en aan de hand daarvan dienen de kinde- Onder leiding van Fons Cornelissen het andere flesje lopen ze naar opge- (Kath. Lerarenopleiding Basisonder- hangen satellietfoto's en houden daar wijs Hogeschool Domstad) en Lies- het maatbelcertje met de nul bij ren een heuse hoogtelcaart met legen- beth van Hees (TMD) worden dit jaar streepjes op foto's: onder andere New da en al in te kleuren. Het lukt tot nog 32 keer vier workshops gehouden, Orleans, de Dode Zee en Nederlands toe altijd! voorafgegaan door 32 keer een to- laagste punt in Nieuwerlcerk aan den neelstulcje over het systeem Aarde. Techniek wordt zo gepromoot onder 2.500 basisschoolleerlingen door IJssel. Hoogten of diepten worden af gelezen en zo komt men er achter waar de verdwenen trimbolees klassen vol aankomende leraren. De Treston te vinden is. (Gezien de be- basisscholen zijn uit Delft en omge- perkte ruimte zijn de hoogteverschil- ving en als tweede lerarenopleiding len op aangegeven schalen en moet is ook de Hogeschool Den Haag be- ook nog worden uitgerekend dat trokken. Ingrediënten komen van de TU Delft en als uitvoerende macht Nederlands laagste punt geen kleine 7 centimeter maar een kleine 7 méter voor de hoogleraren Teunissen en onder NAP ligt.) Ook punt zes van de Van Oostrom is Joop Gravesteijn erbij betrokken. Ook Rijkswaterstaat Ad viesdienst Geo-informatie en ICT ver- doe-opdracht is het citeren waard: "Giet het water uit de waterpas voor zichtig in de afvoer." Verder zijn er ...en doorzoeken in het AHN. GEO-INFO 2006-7/8 Basisschoolleerlingen nu goed op de hoogte n 334

Geo-Info | 2006 | | pagina 44