Verslag GIN studiedag i juni 2006 p 1 juni 2006 organiseerde de GIN-sectie Vastgoedinformatie GeoICT direct na de Algemene Leden vergadering een stu diedag met de titel 'Andere Overheid, Peter van de Crommert, redacteur. t ï*T. W Henk Scholten Andere Geo-Informa tie'. Voor een publiek van zestig geïnte resseerden opende de dagvoorzitter nen worden aangesproken dat de ver strekte informatie per definitie betrouw baar is. Klaar! Van Rossem van het Mi- 300% is toegenomen. Hoezo, andere over- nisterie van VROM ging in zijn presenta- heid? Als het gebruik van geo-informatie tie onder andere in op de totstandkoming in hetzelfde tempo groeit, mag het van van de basisregistraties Kadaster en Topo- mij! Cruciaal in het realiseren van de grafie. Omvervolgens stil te staan bij de doelstellingen van de elektronische over- interne ontwikkelingen rond de rol van heid is een focus op een nationale geo-informatie binnen VROM en het ge informatie-infrastructuur. Gelukkig zijn bruik van hun nieuwe geoviewer. De we daar vanuit het programma RGI, GI-Beraad en het nieuwe GeoNovem Henk Scholten deze studiedag. Aan de (Ravi/NCGI) al druk mee doende. Van Zon hand van diverse praktijkvoorbeelden illustreerde Scholten het thema van de dag. Van risicokaart met alle risicoloka- ties in Nederland, echter op voorspraak van minister Remlces zonder invloedcir kels, via tracking en tracing van patiën ten en bloedzalcen in het AMC naar de ge meentelij ke rampenbestrijding en de on misbare rol van geo-informatie hierbij onderstreepte daarbij het standaardisa tiethema als meest strategische issue in het kader van het bereiken van de elektronische overheid. onderliggende gedachte hierbij is: 'hoe brengen we de broninformatie bruikbaar en geïntegreerd naar de VROM-gebrui- lcer?' Na een prima ver zorgde lunch kwa men vanuit de drie bestuurslagen, ge- Op aandringen van Scholten kon in ieder meente Eindhoven, geval vanuit de zaal worden gemeld dat de gemeente Lelystad al intensief gebruik provincie Noord-Bra bant en het ministe- maalct van geo-informatie bij haar ram- rie van VROM achter- penbestrij ding. Hoewel nog niet volledig eenvolgens aan het Robert Tros geïntegreerd in de rampenplannen en be- woord, Robert Tros, strijdingsprocedures is Lelystad hiermee, Marjan Bevelander (tevens voorzitter schappelijke en financiële uitdagingen. Na de middagthee werd de studiedag beëindigd door twee sprekers. Chris Stiggelbout van GEON hield het publiek actief betrok ken met zijn betoog met de pakkende titel 'Tussen droom en daad'. Hiermee aangevend dat het pad van vertrekpunt naar eindpunt er een is met vele bestuurlijke, technische, maat- Chris Stiggelbout volgens Scholten, al verder dan menig an- van IOG-Geo) en Ruud van Rossem. dere Nederlandse gemeente. Tros presenteerde het Eindhovense 'Sense De gevaren van deze avontuurlijke route werden verwoord met 'tussen wal en De keynote spreker, Harry van Zon, directeur Innovatie en Informatiebeleid Openbare Sector van het Ministerie van BZK, verzorgde daar na een fraai overzicht van de stand van za- Harry van Zon ken met betrekking tot het programma Andere Overheid en de daarmee nauw verbonden elektroni- of the City'-projeet waarbij burger de mo- schip', 'tussen twee vuren' en 'tussen de gelijkheid wordt geboden om met moder- soep en de pataten'Ik denk dat iedere or- ne hulpmiddelen een Eindhovense bele- ganisatie die het pad van de andere over heid en de andere geo-informatie aan het bewandelen is zich in deze gevaarlijke valkuilen wel kan vinden. Als afsluitende vingslcaart te vervaardigen. De titel van zijn presentatie, 'De burger op de kaart gezet', was dan ook zeer passend. Kijk vooral eens op www.senseofthecity.nl/. spreker was Paul van Asperen van Rijks- Bevelander hield, in tegenspraak met waterstaat AGI gevraagd. Onder de noe- Van Zon, een betoogd dat de overheid mer 'RWS laat zich in de kaart kijken' geo-informatie vooral moet gaan 'bren- werd ingezoomd op de publieksgerichte gen naar de burger' in plaats van zich informatievoorziening van rijlcswater- te beperken tot het toegankelijk maken staat. Speciale aandacht ging daarbij uit (halen) ervan. sche overheid. In deze overheidsprogram- In de 'andere provincie' is vooral aan- ma's gaat het bovenal om het elektro nisch maken van diensten. Dat de geo-in- dacht voor de integratie van geo-informa tie met andere in formatie hierin geen expliciete rol is toe- formatiebronnen en -systemen. Als uit- smij ter verkondigde Bevelander de stel- bedacht, komt volgens Van Zon vooral omdat de geo-wereld slecht in staat is om bestuurders en politica de geo-informa- tiemogelijkheden 'op enkel hoogte' aan ling'weg met de dis te reiken. Salliant detail uit het betoog claimers bij het ver st rekken van (geo-) informatie', de over- van Van Zon was de opmerking dat sinds de deregulering binnen de overheid is in- naar het programma 'Van A naar beter', waarmee de Nederlandse automobilist de komende twee jaren regelmatig wordt ge confronteerd. De afrondende geplande forumdiscussie werd, onder tijdsdruk en op voordacht van dagvoorzitter Scholten, verplaatst naar de borrel. Daar werd door het pu bliek nog driftig maar geanimeerd nage praat over de mooie uitdagingen die het geo-werkveld op hun route naar de 'ande re geo-informatie' nog te wachten staan. gezet, het aantal overheidsregels met heid moet erop kun- Marjan Bevelander Hoezo, saai vakgebied? GEO-INFO 2006-7/8 Andere Overheid, Andere Geo-Informatie Hm

Geo-Info | 2006 | | pagina 47