iH Is hoogleraar kartografie en geodesie 1968-1981 heeft .Cor Koeman zijn stempel gedrukt op de invoering 21 oktober 1972 van een aparte afstudeerrichting Kartografie op de Nederlandse universiteiten. Kartografie was al vanaf 1912 een onderdeel van de studie in de geografie in Ut recht, laatstelijk onder prof. Veningh Meinesz, maar het vale was in de jaren vijftig wat ondergesneeuwd. Vanaf 1968 was Koeman aan de Rijksuniversiteit Utrecht ver- Cormelis Koeman antwoordelijlc voor de introductie van een geheel nieuwe interpretatie van de kartografie, die tot dan toe een soort veredelde projectieleer was geweest, en die hij nu liet stoelen op de in 1967 verschenen Semiologie graphique van Jacques Bertin. Tot de opheffing ervan in 2002 zijn zo'n tweehonderd vijftig Nederlandse lcartografen in de ze richting afgestudeerd. Koeman was voorzitter van de vakgroep kartografie van 1972 tot 1981 en zette, samen met zijn uit Delft meegekomen collega ing. F.L.T. van der Weiden, tevens een lcartografisch onderzoekprogramma op met als zwaartepunten fotokaarten, digitale kartogra fie en generalisering. Zijn werk had een belangrijke maatschappelijke impact omdat hij enerzijds de werk zaamheden van de ambtelijke Nederlandse kartografie ontsluierde, en anderzijds omdat hij nadrukkelijk wees op de versnippering van de grootschalige kartografie het geen uiteindelijk tot instelling van een (voorlopige) Cen trale Karteringsraad en productie van de Grootschalige basislcaart van Nederland (GBKN) heeft geleid. ders op de wereld. Daarnaast is zijn in 1983 verschenen Geschiedenis van de kartografie van Nederland nog steeds het belangrijkste handboek op dit gebied. Daarnaast was Koeman al rond 1950 geïnteresseerd ge raakt in de geschiedenis van de kartografie - toen hij op de zolder van de Topografische Dienst aan de Westvest in Delft het bestand aan oude kaarten terugvond dat de laatste Nederlandse gouverneur van de Kaapkolonie in 1795 mee naar huis had genomen toen dat gebied door de Engelsen werd bezet. Voor Koeman kwam die vondst op een zeer opportuun moment, namelijk kort voor de festiviteiten rond de driehonderdste verjaardag van de stichting van het VOC-verversingsstation aan de Kaap de Goede Hoop door Jan van Riebeeclc. Als bij toeval kreeg hij daarmee een belangrijke rol in de geschiedenis van de kartografie te spelen. Meer nog dan bij de kartografie heeft hij zijn stempel gedrukt op de beoefening van de geschiedenis van de kartografie en heeft hij daarin mon diaal een voorbeeldrol gespeeld. Koeman heeft knap ge bruik gemaakt van de in de jaren zestig en zeventig rijke lijk beschikbare onderzoeksgelden en heeft het project van de Atlantes Neerlandici opgezet, de unieke beschrij ving van alle kaarten in alle atlassen die in Nederland zijn verschenen tot 1940. Dat zes-delige werk heeft model gestaan voor soortgelijke bibliografische initiatieven el- In het verenigingsleven behoorde Koeman tot de oprich ters van de Kartografische Sectie van het KNAG, die zich in 1975 verzelfstandigde tot Nederlandse Vereniging voor Kartografie. Hij was van 1958 tot 1964 secretaris van deze NVK-voorloper en de eerste redacteur (1958-1973) van het kartografie-lcatern in het TAG. Ook internatio naal had hij een indrukwekkende loopbaan: hij was een van de vertegenwoordigers van Nederland bij de oprich tingsvergadering van de ICA in Bern. En naast zijn redac teurschap van het gerenommeerde tijdschrift voor de ge schiedenis van de kartografie, Imago Mundi, was hij van 1972 tot 1980 voorzitter van de ICA Standing Commis sion on Education and Training, en als zodanig verant woordelijk voor de productie van het internationale lcar- tografie-leerboelc Basic Cartography. Te midden van zijn medewerkers, die het allemaal wat makkelijker aangereikt hadden gekregen, was Koeman een self-made man. Zijn ouders hadden een tuindersbe- drijf in Wij denes in West-Friesland, en zagen al bij zijn geboorte dat ze, omdat hij een voetafwijking had, op het bedrijf weinig aan hem zouden hebben. Hij mocht door leren, wat onder patronage van Willem Schermerhorn uiteindelijk leidde tot de voltooiing van de studie in de geodesie in Delft in 1950 - onder moeilijke omstandighe den omdat tegelijkertijd ook de kost verdiend moest wor den als lcartografisch tekenaar bij RWS en als assistent op de TH. Zijn hartelijke en zeer belangstellende vrouw heeft het hem mogelijk gemaakt dit zware programma vol te houden. Voor zijn vele verdiensten voor de karto grafie heeft de NVK hem in 1973 benoemd tot erelid. F er jan Ormeling GEO-INFO 2006-7/8 O u rö O O u O Ph In memoriam Cor Koeman (1918-2006) III A

Geo-Info | 2006 | | pagina 48