met de computer snel de gewenste kaar ten konden worden samengesteld. En er werd een nieuw lcaartontwerp voor dit doel ontwikkeld. Deze methode leverde een enorme tij ds- en kwaliteitswinst op en het nieuwe kaartbeeld maakte naam in Nederland. Samenwerking met overi ge overheidsdiensten, het hoger onder wijs en gespecialiseerde instellingen in binnen- en buitenland heeft deze lcarto- grafische ontwikkeling verder versterkt. De Flevokartografie baseert zich op: - informatie: gerelateerde ruimtelijke informatie binnen het primair proces; - vormgeving: kaartbeeld naar doel en functie o.b.v. geselec teerde informatie met gebruikmaking van een eigentijds grafisch ontwerp; - techniek: uitvoering en uitwisseling m.b.v. geavanceerde gis- en lcartografische software. Een Flevokaart kenmerkt zich door een uitgekiende kleurstelling en een moderne kaartsymboliek. De informatie is zeer goed te onderscheiden en daardoor gemakkelijk overdraagbaar. Prof.dr. F.J. Ormeling (hoogleraar lcartografïe - Rijksuniver siteit Utrecht) gebruikte in 1987 voor het eerst de term 'Pol der lcartografïe(later ook wel Flevokartografie genoemd) voor deze manier van kaartenmalcen. Waren de oude kaarten nauwkeurig met de hand getekende of gegraveerde kaarten, met de komst van de computerlcarto- grafïe zijn de Flevolcaarten van meet af aan gemaakt met ge avanceerde GIS- en tekensoftware. Flevoland geldt dan ook als één van de GIS-pioniers van Nederland. Er zijn inmiddels hon derdduizenden Flevolcaarten in vele talen en uitvoeringen over de wereld verspreid. Sinds de voortzetting van dit werk bij de provincie Flevo land is de Flevolandse lcartografïe drie maal onderscheiden met de Algemene Kartografieprij s van de Nederlandse Vere niging voor Kartografie. In 2000 sprak het juryrapport over een ontwerpvisie van internationale allure voor de Flevo landse beleidslcaarten. De Flevokartografie staat momenteel voor een proces van inhoudelijke en visuele vernieuwing ten behoeve van een ketengerichte ruimtelijke informatie-uitwisseling. Die zorg ligt thans bij de afdeling Ruimtelijke Ordening en Volks huisvesting van de provincie Flevoland. Het ligt in de bedoeling om aan deze ontwikkelingen bij de provincie Flevoland in één van de komende uitgaven van Geo-Info een extra artikel te wijden. GEO-INFO 2006-9 DET.IIL SrUfCKPLMI - 3SIJ HIT iUCCLBOIZ AMD 349

Geo-Info | 2006 | | pagina 11