Er verandert veel bij de provincies, erg veel en ook heel snel. Ver anderingen in taken, organisatie en systemen volgen elkaar in versneld tempo op en buitelen over elkaar heen. Niet in het minst is de volledige automatisering daaraan debet: de e-provincie komt eraan. Afgebakende taakgebieden overlappen elkaar of vloeien in elkaar over. Veel van die veranderingen hebben consequenties op het gebied van geo-informatie. Medewerkers moeten zich in stellen op de nieuwe manieren van samenwerken en technieken. Dat vraagt veel inzet en flexibiliteit en vooral veel communicatie. Bevelander toe), johan van Arragon (sectiehoofd GIS bij het bureau Ruim telijke en Grafische Dienstverlening bij de provincie Zuid-Holland) en An ton Vogels (hoofd van Data-inwinning en beheer, een onderafdeling van de afdeling Geo-informatie, Landmeten en Vastgoed bij de provincie Gelder land). Katinka Roebert en Theo Scheele, redacteuren. m de verspreid aanwezige kennis en ervaring te bunde len, sloegen medewerkers van de twaalf provincies de handen ineen en daaruit ontstond de Interprovinciale Over leggroep Geo-informatie (IOG-Geo). Deze overleggroep is het aanspreekpunt voor alle geo-initiatieven die de provincie grenzen overstijgen, men wisselt ervaring uit, buigt zich over de kwaliteitszorg, draagt de waarde van de geo-infor matie uit en bepleit eenduidig herkenbare kaders in alle provincies. In een gesprek met het kernteam van IOG-Geo worden wij (een beetje) ingewijd in de uitgezette route naar de e-pro- vincies en de problematiek en mogelijkheden die deze met zich meebrengt. Aan tafel zitten voorzitter Marjan Bevelander (teamleider datamanagement van de afdeling Geo in Noord-Brabant; "en datamanagement houdt meer in dan geo-data", licht Wat doet een afdeling GEO van een provincie? De afdelingen Geo ondersteunen het werk van de provinciale orga nisatie met geo-informatie. Voor een provinciale overheidslaag is geo-informatie van groot belang. De provincie bundelt het sectora le overheidsbeleid (VROM, EZ, V&W, LNV, enz.) en vertaalt dat naar de consequenties voor de verschillende geografische regio's. De geo-afdelingen zijn actief over de hele breedte van het provinciale werk: van muskusrattenbestrijding tot de bescherming van cul tuurhistorische waarden en van duurzame bedrijfsterreinen tot de aanleg en het onderhoud van wegen. Ze verzamelen, onderhouden en ontsluiten de informatie die hiervoor nodig is en leveren de kennis en faciliteiten om die informatie toe te passen aan bestuur ders, beleidsmakers en uitvoerders. Een greep uit de activiteiten van een geo-afdeling: inmeten van een nieu we provinciale weg, inkoop van luchtfoto's, toevoegen van meta-informa- tie aan bestanden van de ecologische hoofdstructuur, analyse van de kwetsbaarheid voor overstromingen van het laaggelegen deel van de provincie, maken van een streekplankaart, opzetten van een mapservice van milieuzoneringen. Alle drie hebben in hun dagelijks werk alles te maken met inwinning, verwer king, beheer en verstrekking van geo-data ten behoeve van vrijwel alle andere provinciale afdelingen. Hierbij valt te denken aan ruimtelijke orde ning, streekplannen, wetshandhaving, wegenbeheer, watersystemen, bodem onderzoek, vergunningaanvraag, mi lieuvoorzieningen, het toetsen van be stemmingsplannen en het vervaardi gen van risicokaarten; al zijn de organi satorische kanten en uitvoering van de taken beslist niet in alle provincies identiek. Maar voor het werk van IOG- Geo, het bevorderen van het gebruik van geo-informatie door ondermeer te streven naar meer eenheid in systemen en processen, is dit juist een stimulans. Het werkplan van het IOG meldde vo rig jaar nog de onderwerpen metadata en portalen, CAD-GIS en 06-GPS, maar die zijn inmiddels alweer opgevolgd door Services en Basisregistraties. Mo biel GIS en gezamenlijke inkoop zijn nog wel actueel. Bij dit laatste wordt genoemd de inkoop van producten als topografische bestanden, LKI, luchtfo to's en softwareproducten. De GBKN is een apart verhaal waar wij later op terugkomen. GEO-INFO 2006-9 IDG-Gm fe*jvi Gesprek met het kernteam van de Interprovinciale Overleg De veranderende (provinciale) overheid

Geo-Info | 2006 | | pagina 12