daar zal nog wel een vervolgsessie voor nodig zijn. En volgens Vogels is Gelder land, samen met nog enkele geïnteres seerden uit andere provincies, al doen de een dergelijke opzet van de grond te krijgen. En zo is er weer een werkgroep geboren. Zo zijn er meerdere vergelijkbare initi atieven opgepakt zoals de Flamingo viewer die eerst werd gebruikt bij de Risicokaart, waar de provincie Fries land mee van start is gegaan, en die nu landelijk wordt toegepast, ook voor de ontsluiting van veel andere informa tie. De Flamingo-viewer is beschikbaar als open source software en wordt nog steeds aangepast, uitgebreid en verbe terd. Tenslotte De overleggroep is ook actief in ver schillende projecten van Ruimte voor Geo-informatie (RGI), soms als indivi duele provincie, soms met meerdere provincies samen, zoals bij Geo-loket- ten. Hierbij is het doel dat alle over heidsinformatie, die op verschillende plaatsen wordt beheerd en verzameld, via een centraal loket wordt ontsloten. Probleem daarbij is de verspreide in formatie compleet te krijgen. Vogels merkt nog op dat door de recen te ontwikkelingen de geo- en ICT- wereld steeds verder naar elkaar toe kruipen en dat is ook nodig om het streefbeeld ('Andere Overheid') te kun nen halen. Samen leg je daarvoor de basis. Gelderland gaat als voorbeeld daarvan een geïntegreerd gegevens- servicecentrum inrichten. Toekomstbeeld De omvangrijke en snelle veranderin gen bij de provincies in aanmerking nemend, riep dit bij ons de vraag op hoe de afdeling Geo er over tien jaar mogelijk uit zou kunnen zien. Na enkele diepe zuchten werd opge merkt dat er wel eens wordt beweerd dat alles zo gewoon en gemakkelijk wordt dat je er geen geo- of GIS-specia- list meer voor nodig lijkt te hebben. Maar dat ziet men toch niet gebeuren. Specialismen blijven nodig, zowel op geo- als op GIS-gebied, alleen zal het niet meer afgebakend en specifiek zijn. En GIS-congressen zullen bijvoor beeld niet meer nodig zijn omdat GIS zelf algemeen goed is geworden. Maar volgens Vogels werd dat vijftien jaar geleden ook al beweerd. Verschuiving Een combinatie van GBKN webmapservice met een Zuid- Hollands bestemmingsplan. vindt waarschijnlijk plaats in de richting van internetmo- gelijkheden, zoals Google-maps waarin alle geografisch ge relateerde zaken, zoals de plaats van ziekenhuizen, tanksta tions en pizzakoeriers alsmede risicozones en milieu-infor matie, bijeen worden gebracht en ontsloten. Bevelander ziet binnen de provinciale organisatie een ac centverschuiving naar integraal informatiemanagement en vraagt zich af wat de positie van lcartografen binnen het Provinciehuis van de toekomst zal zijn. Mogelijk wordt het vervaardigen van kaarten weer ondergebracht bij beleidsaf delingen. Maar daarover denken de (provinciale) lcartogra fen wellicht wat genuanceerder. En eenzelfde redenering kan gelden voor de geodeten. Kortom, aan die toekomst kon geen concrete invulling wor den gegeven. Over één ding waren de deelnemers het roe rend eens: er zullen minder aparte eilandjes bestaan en er zal veel meer worden samengewerkt. En dat is een mooie slotconclusie. BRANCHEVERVAGING... (Ingezonden door Theo Scheele.) GEO-INFO 2006-9

Geo-Info | 2006 | | pagina 15