Door de toegenomen automatisering zijn de landmeet kundige werkzaamheden de laatste tien jaar aanzien lijk veranderd. Zo is van handmatige inwinnig overgestapt naar geautomatiseerde methoden, heeft GPS (Global Posi tion System) volledig zijn intrede gedaan in de organisatie en beschikken alle provincies over één of meerdere robotic systemen. De technologische ontwikkelingen hebben tot op heden een aanzienlijke efficiencywinst tot gevolg gehad. De omgeving staat echter niet stil en we kunnen ervan uitgaan dat de komende jaren steeds weer nieuwe methoden en in strumenten zullen worden ontwikkeld. De landmeter anno 2006 kan niet achterblijven; meebewegen met de dynami sche omgeving is noodzakelijk! Charles Hussels, provincie Drenthe, hoofd Geodesie Vastgoed Het taakveld 'geodesie' betreft de landmeetkundige werk zaamheden bestaande uit enerzijds het ondersteunen van nieuwbouwprojecten en anderzijds het ondersteunen van beheeractiviteiten. Hiernaast worden landmeetkundige metingen uitgevoerd voor andere productgroepen, zoals het bepalen van peilbuishoogtes en het uitvoeren van de formatiemetingen voor bodemsaneringsprojecten. Tegen woordig houden veel vakdisciplines zich bezig met het in winnen en vastleggen van informatie. De landmeetkundige die tevens een ondersteunende en adviserende rol heeft, loopt met zijn methoden en technieken hierin voorop. Actualiteit van belang Een van de hoofdtaken van de landmeetkundige afdeling binnen de provincies is het bijhouden en beschikbaar stel len van de basislcaart. Tot op heden bestaat er geen stan daardsysteem voor mutatiemelding, wat betekent dat de landmeters zelf wijzigingen moeten opsporen. Dit wordt in de meeste gevallen gedaan door periodieke naverlcenning. Een landmeter heeft daarvoor diverse kaarten bij zich en vergelijkt de kaarten (lopend of vanuit de auto) met de hui dige situatie. Er kan ter plekke met de meetband worden bij gemeten of er kan een notitie op de kaart gemaakt wor- Fig. 1 Mutatiemelding. den indien de situatie met een tachy- meter of GPS moet worden gemeten. Niet alleen de landmeter signaleert mutaties. Bij meerdere provincies zie je dat de wegbeheerder een bijdrage le vert aan de bijhouding van de basis- kaart. De wegbeheerder meldt in dit geval de waargenomen wijzigingen aan de landmeter, waarna de kaart wordt aangepast. In de toekomst zal deze vorm van mutatiemelding volle dig digitaal moeten verlopen. De provincie Drenthe onderzoekt hier momenteel de mogelijkheden van. In een van de auto's van de wegbeheer- ders is een tablet-PC ingebouwd. Door het plaatsen van een digitaal vlaggetje kan de wegbeheerder de mutatie mel den. Als uit het onderzoek blijkt dat de digitale mutatiemelding de effecti viteit ten goede komt, zal de komende jaren de tablet-PC in meerdere auto's worden geïnstalleerd. Tot voor enkele jaren geleden waren bijhoudingscycli van twee tot vijf jaar heel normaal. Met de nieuwe werkwijze kan de actu aliteit van de basislcaart aanzienlijk worden verhoogd. De mogelijkheden met GPS De werkwijze om de basislcaart in te winnen en bij te houden is in de loop der jaren behoorlijk veranderd. Zag je eind vorige eeuw nog regelmatig drie- mansploegen, tegenwoordig kunnen de landmeters alleen op pad. In de praktijk blijkt het echter efficiënter (en bovendien veiliger) te werken met tweemansploegen. De provinciale landmeetkundigen be schikken vandaag de dag over één of meerdere GPS-sets. Het grote voordeel van deze techniek is de mogelijkheid om in korte tijd veel data in te winnen. Door naast het GPS ook de Russische variant Glonass te gebruiken, is de ont vangst, met name in bosrijke omge ving, aanzienlijk toegenomen. Door de komst van GPS kunnen bovendien nieuwe mogelijkheden worden gecre- eerd, een voorbeeld hiervan is een 3D- basislcaart. Een ander praktijkvoorbeeld van de in zet van GPS is het volgende: enkele ja ren geleden liepen na hevige regenval op meerdere lolcaties in Drenthe de ka naaldijken over. Door op de auto en de fiets GPS te monteren, zijn in zeer kor te tijd de dijlchoogten bepaald. Hier door was het mogelijk om op korte ter- csnxnfrtaats GEO-INFO 2006-9 Dynamische omgeving leidt voor landmeters tot nieuwe werkwijzen

Geo-Info | 2006 | | pagina 16