mijn op de meest kritische lolcaties passende maatregelen te treffen. Het waterpassen van 300 kilometer dijk met een traditioneel waterpasinstru ment was tijdrovend en zou dus zeer kostbaar zijn geweest. De ontvangst en de nauwkeurigheid van GPS zijn de laatste jaren toegeno men. In x- en y-coördinaat is de nauw keurigheid circa 1,5 cm. Voor de z- coordinaat is dit op het moment rond 3 cm. Het waterpasinstrument wordt nu alleen nog ingezet bij werkzaamhe den waarbij een precisie van <3 cm wordt gevraagd. Verwacht wordt dat de nauwkeurigheid van GPS de komen de jaren zal verbeteren. Zeker de komst van het Europese satelliet systeem Galileo zal hieraan een bijdra ge gaan leveren. De verbetering van GPS zal tot gevolg hebben dat de inzet van traditionele instrumenten af zal nemen, zoals het genoemde waterpasinstrument. De ta- chymeter wordt gebruikt bij de grote re onderhouds- en nieuwbouwprojec ten om een 3D-model van de betreffen de situatie in te meten. Ook dit instru ment zal met de ontwikkelingen van GPS in de toekomst minder worden in gezet. Meetverwerking in het veld Wanneer de landmeter zijn meetwerk- zaamheden heeft verricht, wordt de basislcaart bijgewerkt. Tot op heden ge beurt dit verwerkingsproces binnen het provinciehuis. Het is duidelijk dat dit verwerkingsproces kan worden ver beterd. Door gebruik te maken van een tablet-PC is het mogelijk om bepaalde metingen, berekeningen en controles direct in het terrein uit te voeren. Op dit moment maken verschillende pro vincies al gebruik van zo'n tablet-PC. Er vindt tussen de verschillende pro vincies ervaringsuitwisseling plaats omtrent het werken hiermee. De ge bruikersvriendelijkheid van de appara tuur is momenteel nog volop in ont wikkeling, denk daarbij aan het ge wicht, de robuustheid en de leesbaar heid van het scherm. Kortom, arbo- technisch kan er nog een aantal verbeteringen plaatsvinden. Toch kun nen we ervan uitgaan dat in de toe komst de tablet-PC tot de standaarduit rusting van de landmeter zal gaan be horen. Een belangrijk aandachtspunt bij deze technologische ontwikkelin gen is het vereiste opleidingniveau van Fig. 2. Beheerkaart beschikbaar via online verbinding in kantonniersauto. de medewerkers. Met de nieuwe werkmethoden is geen plaats meer voor de oude functie van meetassistent. In som mige provinciale organisaties komt deze functie echter nog voor. Veilig op en langs de provinciale weg Door technologische vernieuwingen is het mogelijk om steeds efficiënter te meten. De veiligheid van de landmeter mag hierbij niet worden vergeten. In 2004 hebben de twaalf provincies gezamenlijk richtlijnen opgesteld voor het veilig uitvoeren van landmeetkundige werkzaamheden op en langs de provinciale wegen, als geodetische vertaling van CROW-richtlijn 96b 'veilig werken aan de weg'. Ook in de toekomst blijft het veiligheidsaspect van groot belang. Met Fig. 3. GPS-systeem de toenemende drukte op de wegen zal het meetwerk zo op auto gemonteerd, veel mogelijk buiten het verkeer om moeten gebeuren. Bij K GEO-INFO 2006-9

Geo-Info | 2006 | | pagina 17