ril Fig. 4. Tablet-PC. reconstructie- en nieuwbouwprojecten wordt de situatie over het algemeen ingemeten tijdens de afzetting van het werk. Steeds vaker zullen landmeetkundige werkzaamhe den in de avond en nacht gaan plaatsvinden. Hiernaast zoe ken provincies intensief naar nieuwe (veiligere) inwin- ningstechnielcen. De provincie Noord-Brabant maakt bij voorbeeld veel gebruik van fotogrammetrie zodat de land meter niet de weg op hoeft. Ook het gebruik van lasertech nieken kan in de toekomst een bijdrage leveren aan de veiligheid. Van uitvoerend naar ondersteunend Elke provincie heeft haar eigen organisatiestructuur. De landmeter is dan ook op diverse plekken binnen de ver- Fig. 5. Veilig werken schillende provincies te vinden. De laatste jaren zie je dat langs de provinciale door provinciale reorganisaties de landmeetkundigen veel- weg. al onder de ondersteunende afdeling komen te vallen. Er is een verschuiving waarneembaar van landmeten als onderdeel van een uitvoerend deel naar een ondersteunend deel (bijvoor beeld van Wegen en Kanalen/Infra structuur naar Automatisering/Facili taire afdeling). De ontwikkeling in structuur houdt verband met de toene mende overeenkomsten tussen land meten en GIS. Vooral op dit gebied gaat men meer en meer de gehele or ganisatie ondersteunen. Binnen de provincie Drenthe is het bureau Geodesie Vastgoed onderge bracht bij de productgroep Wegen Kanalen. Landmeten voert voor 80% werkzaamheden uit voor deze groep. De ervaring is dat tijdens de uitvoering van werkzaamheden de lijnen kort zijn. Het voortijdig kunnen adviseren en het goed kunnen bepalen wat de wensen van de opdrachtgever zijn, zijn twee andere positieve gevolgen. Ook andere provincies, waar landme ten ondergebracht is bij een uitvoeren de groep, ervaren het feit dat ze dicht bij de opdrachtgever zitten nog steeds als groot voordeel. Wat uiteindelijk de beste plek in de or ganisatiestructuur is voor de landme ters, zal voor een groot deel afhangen van de wijze waarop het vakgebied zich in de toekomst zal ontwikkelen. Resumerend kunnen we op landmeet kundig gebied de volgende ontwikke lingen verwachten: door het meer digitaal beschikbaar stellen van de basislcaart zal actua liteit steeds belangrijker worden. De gebruiker van de kaart zal een belangrijke rol gaan vervullen bij de bijhouding van de basislcaart; doordat meten en verwerken steeds meer in elkaar overlopen, zal een gescheiden binnen- en buitendienst uiteindelijk verdwijnen. De functie van meet as sis tent zal op termijn ko men te vervallen; door de technologische ontwikke lingen is de landmeter in staat om steeds sneller en nauwkeuriger ge gevens in te winnen; door de technologische ontwikke lingen ontstaan er mogelijkheden voor nieuwe werkzaamheden (nieuwe klanten) en nieuwe pro ducten. I GEO-INFO 2006-9

Geo-Info | 2006 | | pagina 18