Met het programma 'Andere Overheid' van het kabinet Balkenende II, is ook voor de provincies een belangrijke beweging in de informatievoorziening in gang gezet. Deze beweging heeft ertoe geleid dat er bij de provincie Noord Brabant een toekomstvisie is gedetineerd, ook wel bekend als het 'Streefbeeld'. Deze visie is interprovinciaal geadopteerd als uitgangspunt voor alle provincies. Het is vervolgens aan elke provincie om uit te werken hoe deze toekomstvisie wordt gerealiseerd. Natuurlijk met uitwisseling van kennis en expertise tussen provincies (in ondermeer het programma 'e-provincies') en andere overheden. Ook wordt geparticipeerd in projecten met onderzoeksinstituten en bedrijfsleven (bijvoorbeeld het programma 'Ruimte voor Geo-informatie'). Dit artikel schetst hoe de toekomstvisie op de ontwikkelingen bij de provincie Noord-Brabant wordt vormgegeven. In 2004 hebben we ons gebogen over wat het betekent voor de provinciale organisatie om aan de doelstellingen van de 'Andere Overheid' te voldoen. Al snel werd geconclu deerd dat dit de eerste stap was naar integratie van de werk velden geografische informatievoorziening (GEO), docu mentaire informatievoorziening (DIV) en de informatie en automatisering (I&A) in het werkveld 'integrale informatie voorziening'. Integratie die door techniek mogelijk werd gemaakt maar wel tijd nodig had. We moesten eikaars vak gebied gaan begrijpen en de verbanden gaan zien. Eerst zijn we samen gaan 'dromen' en daarna hebben we in 2005 de Brabant op weg naar elektronische provincie Met een betere organisatie, betere producten, sneller leveren. Daar werkt de provincie Noord-Brabant heel hard aan en boeken we resultaten. Dat doen we door in te spelen op de vragen die er vanuit de Brabantse samenleving komen en onze informatie en dienstverle ning daar op af te stemmen. Waar mogelijk zetten we vooral iet in om burgers, gemeen ten, bedrijven en instellingen snel en efficiïnt te helpen. Dat varieert van het digitaal aan vragen van subsidies of ontheffingen tot het doen van aangifte van grondwateronttrek kingen. Zo werken we tegelijkertijd ook aan het korter maken van procedures en afhande lingtermijnen. De ervaring leert dat de burger interesse heeft in wat er in zijn of haar omgeving leeft of staat te gebeuren. Daar proberen we bij de inzet van digitale dienstverlening zoveel moge lijk op aan te sluiten. De grote hoeveelheid aan geografische informatie waarover de pro vincie beschikt, is dan ook een prima basis om informatie en dienstverlening op de juiste maat aan te bieden. Hiervoor moeten we als provincies goed samenwerken met gemeen ten en waterschappen. Zij zijn ook eigenaar en leverancier van geografische informatie. Gezamenlijk kunnen we zo belangrijke stappen zetten op weg naar een elektronische pro vincie. Peter van Vugt Gedeputeerde voor bestuur en middelen in de provincie Noord-Brabant. Rob Hootsmans, bureauhoofd geoinformatievoorziening en geodesie, Klazien Witteveen, bureauhoofd architectuur en innovatie, provincie Noord-Brabant afdelingen GEO, DIV en I&A ook feite lijk samengevoegd in de eenheid Inte grale Informatie Voorziening. Hiermee hebben we krachten gebundeld om de primaire processen van de provincie optimaal te kunnen ondersteunen in de ontwikkelingen rondom elektroni sche dienstverlening en het anders werken te kunnen faciliteren. Van dagelijkse werkelijkheid naar droom Streefbeeld: Brabant, de 'Andere Provincie' Een aantal medewerkers van de pro vincie heeft in 2004 de handschoen op gepakt en een streefbeeld geschreven: 'Brabant, de Andere Provincie!', waar in de doelstellingen van het program ma 'Andere Overheid' van het kabinet zijn vertaald naar de provinciale situa tie. Het streefbeeld beschrijft aan de hand van een aantal sprekende voor beelden hoe in 2008 de dienstverle ning elektronisch via internet ver loopt, hoe de overheid haar informatie transparant en gemakkelijk toeganke lijk maakt, hoe burgerparticipatie kan worden gestimuleerd en hoe de orga nisatie en bedrijfsvoering van de over heid kunnen worden verbeterd. De belangrijkste karakteristieken van deze 'Andere Provincie' in 2008 zijn: digitaal werken is leidend: er is spra ke van bijna volledige digitalisering waarbij analoge informatie nog slechts een ondergeschikte rol speelt; GEO-INFO 2006-9 Op weg naar de andere provincie

Geo-Info | 2006 | | pagina 19