de ondersteunende processen (zoals geografische en documentaire in formatievoorziening) zijn volledig en naadloos geïntegreerd in de pri maire processen; er is sprake van eenmalige registra tie en opslag van gegevens; er wordt gebruik gemaakt van au thentieke basisregistraties; breed inzetten van transactiegerich- te elektronische dienstverlening; de transparante provincie ken merkt zich door op een eenvoudige manier informatie via internet voor iedereen toegankelijk te maken; er wordt gebruik gemaakt van hori zontale oftewel generieke systemen waardoor ongebreidelde groei van verticale systemen tot het verleden behoort. Fig. 1. "De digitale werkvloer" uit "Brabant gaat anders werken", conceptstreefbeeld Provincie Noord Brabant, juni 2006. IOG-GEO (het interprovinciaal overleg voor geografische informatievoorzie ning) heeft in 2005 het streefbeeld van de provincie Noord-Brabant als strate gische visie voor geografische informa tievoorziening overgenomen. Hierna is het streefbeeld door alle provincies als gezamenlijk toekomstbeeld op het gebied van de elektronische provincie geaccepteerd. 23 mei 2008 Annemiek Lukassen woont samen met haar man en twee jonge kinderen in nieuwbouwwijk de Schaluinen in Woerden. In de buurtsuper komt ze een buurvrouw tegen van verderop in de straat. "Weet je dat er bodemvervuiling is ontdekt bij het speel veldje aan het Klokhuis?" zegt die tegen haar. "Er heeft gisteren de hele dag een meetwagen van de provincie gestaan om onderzoek te doen." Annemiek is meteen ongerust want haar kinderen spelen regelma tig op dat veldje. Ze surft naar het Utrecht-portaal en zoomt in op de kaart van de provincie. Op de kaart van Woerden kan ze door klikken naar diverse gegevens. Het geldende bestemmingsplan staat er en zelfs gegevens over de leeftijdsopbouw in de wijk. "Ik wist niet dat er zoveel informatie beschikbaar is." Nu zoekt ze ech ter naar bodemvervuiling. Er is een optie om vervuilde locaties te projecteren op de kaart van Woerden. Twee vuurrode plekken wor den zichtbaar en ééntje daarvan ligt inderdaad bij het speelveldje. Ze klikt op de rode plek en er wordt allerlei nadere informatie zichtbaar. Blijkbaar is hierover al eerder correspondentie geweest tussen de gemeente en de provincie. Zelfs van het ministerie zit er een brief bij. Ze zoekt het meest recente besluit op en leest dat er drie chemische verbindingen zijn aangetroffen maar dat er geen gevaar voor de volksgezondheid is. Toch is Annemiek niet gerust gesteld want ze kent de genoemde stoffen niet. Dan merkt ze dat ze op de namen van de stoffen kan klikken en er automatisch een uitleg verschijnt. "Dat is handig, net een soort woordenboek". Ze voelt zich beter na het lezen van die uitvoerige informatie. Toch besluit ze om zelf een e-mail naar de provincie te sturen waarin ze om nadere informatie vraagt en tevens vraagt ze om de grond zo snel mogelijk te saneren. Streefbeeld: Brabant, dat werkt anders Begin 2006 ontstond de behoefte om ook voor de 'interne' kant van de provinciale organisatie een streefbeeld uit te werken. Om de elektronische provincie te kunnen realise ren, moeten wij immers anders gaan werken. Onze proces sen worden anders ingericht, de buitenwacht kijkt mee, de bedrijfsvoering gaat er anders uitzien en de medewerker kan steeds meer zelf. Al pratende en denkende ontstond het idee dat we een 'di gitale werkvloer' aan het inrichten zijn en dat de medewer kers van de provincie op die digitale werkvloer werken, maar dat ook de externe dienstverlening gebruik maakt van die digitale werkvloer (fig. 1). 2 april 2008. De zienswijze van Ineke Jansen naar aanleiding van de nieuwe mi lieuvergunning voor de bierbrouwerij in haar dorp is ontvangen via internet en meteen automatisch geregistreerd in het documen tair informatiesysteem van de provincie. Daarbij is het document rechtstreeks gekoppeld aan het proces van de milieuvergunning. Dit samen met nog vier andere zienswijzen. In het werkproces is aangegeven wie de behandelaar is van de zienswijzen en deze krijgt ze automatisch in zijn werkbakje. De vergunningaanvraag zelf is voor 80% al automatisch getoetst door een zogenoemd expertsysteem. De vragen uit het formulier zijn ingelezen en er is automatisch gecontroleerd of de antwoor den conform de wettelijke regels zijn. De resterende 20% blijft mensenwerk, maar er is nu meer tijd in het proces om alles zorg vuldig te toetsen. Daarbij is de doelstelling om binnen de wette lijke kaders zoveel mogelijk tegemoet te komen aan zowel de be langen van het bedrijf als aan de wensen van de omwonenden. Elke belanghebbende kan on-line de voortgang van het behandel- proces stap voor stap volgen. Uiteindelijk volgt ruim binnen de wet telijke termijn de afgifte van de nieuwe milieuvergunning. In ver gelijking met een paar jaar geleden is de doorlooptijd met ongeveer een maand ingekort. Nu kan de bierbrouwerij nog voor de lucratie ve zomervakantie haar nieuwe productielijn in gebruik nemen. Er is, in de nieuwe manier van werken, sprake van integrale informatie. Alle informatie die nodig is voor de afhandeling van een werkproces is op elk gewenst moment, in elke ge wenste vorm beschikbaar en op eenvoudige wijze toeganke lijk. Het is mogelijk om alle relevante informatie over een beleidsterrein of geografisch gebied, los van de bronappli caties, op een gemakkelijke manier te raadplegen. Er wordt ff±«3T god «Krfer-s ''frairer* dfl rrf&rn prijfrd*' wwlcvl U' Ldiirir Y-un iiJirntJ-■ E*l«i it-v «iittiitvtt-lvfWiji TlvHlbvli ivi d+-hv »#4 a»r GEO-INFO 2006-9

Geo-Info | 2006 | | pagina 20