ook gebruik gemaakt van gegevens van andere overheidsor ganisaties, vooral omdat ketengericht werken een toege voegde waarde heeft. De beschreven andere werkwijze levert niet alleen intern gro te winst op. Uiteindelijk plukt vooral de omgeving (burgers, bedrijven en andere overheden) hier de vruchten van. De opti malisering van de procesondersteuning leidt tot kortere door looptijden en vermindering van administratieve handelingen. Met deze meer efficiënte bedrijfsvoering worden de admi nistratieve lasten voor de omgeving aanzienlijk lager. Van droom naar realisatie Uitwerking in een informatie-architectuur Om de ideeën van de streefbeelden op het gebied van de in formatievoorziening te verwezenlijken, is het van belang de technische basisvoorzieningen die daarvoor nodig zijn te beschrijven. Deze beschrijving is te zien als de benodigde informatie-architectuur waarvan de realisatie stapsgewijs verloopt en langere tijd in beslag zal nemen. Binnen de provincie Noord-Brabant is daartoe in 2005 een aanzet gemaakt door de bestaande en de gewenste situatie te beschrijven voor de velden 'gegevens', 'applicaties' en 'technologie' uit het informatie-architectuurmodel van HEC (fig. 2). Deze beschrijving is niet op elk onderdeel volle dig uitgewerkt: sommige aspecten zijn zo specifiek - bij- Fig. 2. Het2+5 voorbeeld op het gebied van informatiebeveiliging - dat model voor informa- daarvoor nader onderzoek is gewenst om een afgewogen tie architectuur" keuze te kunnen maken. Momenteel wordt ook de proces- van Het Expertise architectuur uitgewerkt. Centrum. De beschrijving van de gewenste informatie-architectuur gaat niet uit van een statisch karakter. Natuurlijk kun je de informatie-architectuur niet elk jaar volledig op zijn kop zetten maar aanpassingen moeten wel mogelijk blijven op basis van voortschrijdend inzicht. Daarvoor is het van we zenlijk belang het onderhoud en beheer van de informatie architectuur te beleggen en in te bed den in de organisatie. Dit vindt plaats op verschillende niveaus. Zo moet mi nimaal eenmaal per jaar worden ge toetst of de architectuur nog bij de tijd is op basis van in- en externe ontwikke lingen. Maar ook elk project op het ge bied van de integrale informatievoor ziening moet worden getoetst aan de richtlijnen van de architectuur. De basis van de informatie-architec tuur is uiteindelijk beschreven in de vorm van acht cruciale componenten, die elk een bepaald type functiona liteit markeren: een portaal om informatie via één interface, afgestemd op gebruikers, aan te bieden; content management ofwel de func tie voor het creëren, onderhouden en publiceren van informatie; query reporting (ook wel bekend als 'vraag antwoord'- of 'zoek vind'-functionaliteit) voor het ana lyseren van gegevens en het presen teren van rapportages; een integratielaag voor het analyse ren en koppelen van gegevens, in formatie, processen en diensten; integrale bedrijfsvoering voor het verwerken en vastleggen van infor matie ten behoeve van sturing, uit voering en beheersing van bedrijfs processen en het monitoren van be leidsdoelstellingen; workflowmanagement (besturing van de werlcstroom) voor het onder steunen, volgen en begeleiden van processen in de organisatie; record keeping om (documentaire) informatie vast te leggen, toeganke lijk te maken en duurzaam te behe ren (ook te zien als de archieffunc tie of documentmanagement); kantoorautomatisering als basis voorziening voor dagelijkse werk zaamheden. Van elke component zijn knelpunten en de verbeterpunten benoemd om de gewenste situatie te kunnen realiseren. Op basis van die uitwerkingen kon een aantal belangrijke conclusies getrok ken worden: standaardisering is noodzakelijk om koppeling van gegevens en applica ties mogelijk te maken; integrale informatievoorziening vraagt om integratie op verschillen de niveaus (denk hierbij niet alleen aan gegevens maar ook aan tech- örganlsatlefs) Processen Po lit kek/bestuur I ijk Ministeries Previnciea Applicatie Technologic? GEO-INFO 2006-9

Geo-Info | 2006 | | pagina 21