en) en deze op maat aan burgers, bedrijven, instellingen en andere overheden te kunnen leveren, wordt momenteel ook een stappenplan uitgewerkt. Wat betekent dit voor de geografische informatievoorziening? Geografische informatievoorziening en architectuur Geo-informatievoorziening zie je terug in de componenten: portaal, query reporting, content management, record keeping en de integratielaag. De geschetste informatie-ar chitectuur maakt de volgende situaties mogelijk (fig. 3). 1. geautoriseerde gebruikers, zowel intern als extern, kun nen mapservices benaderen met professionele GIS-soft- ware of browser-gebaseerde viewers. Zowel data als meta data worden via deze services rechtstreeks ontsloten via het portaal vanuit de integratielaag; 2. een geautoriseerde gebruiker stelt in het portaal een geografische zoekvraag en gebruikt hiervoor mogelijk een geo-datazoelcer (query). Via de integratielaag worden de catalog services doorzocht en vervolgens de zoekre sultaten gepresenteerd (reporting). Dit kan bijvoorbeeld zijn dat de betreffende map service wordt aangeroepen om een kaart met informatie te tonen; 3. een andere mogelijkheid betreft het in het portaal stellen van een zoekvraag naar een gepubliceerd lcaart- document. De zoekvraag roept het content manage mentsysteem aan en vervolgens wordt vanuit het do cument managementsysteem de kaart beschikbaar ge steld. Zoek en vind een geo-object... Om dit alles mogelijk te maken moeten de geografische da ta goed toegankelijk zijn. De provincie Noord-Brabant heeft de afgelopen jaren veel geïnvesteerd in de kwaliteit van de geografische data. Metadata zijn goed beschreven en toe gankelijk via internet (momenteel nog via //geolcey.bra- bant.nl, binnenkort met behulp van een geo-datazoelcer). Ook is het al ten dele mogelijk om te zoeken met behulp van een geografisch trefwoord of een geo-thesaurus, op Fig. 4. Fragmenten adresgegevens (lolcatie) of via de kaart als interface waarop uit streekplannen een lolcatie aan te wijzen is, waarna aan de lolcatie gelcop- van 5 provincies. N Dn pelde gegevens of documenten wor den gerapporteerd. Wat op dit moment nog ontbreekt, is inhoudelijke standaardisatie van geo- informatie. Er bestaan talloze voor beelden van niet-vergelij kbare geogra fische bestanden, die hierdoor moei lijk te combineren en uit te wisselen zijn. Denk bijvoorbeeld aan de provin ciale streekplannen (fig. 4) en gemeen telijke bestemmingsplannen die, naast diverse verschillen op het gebied van thema's, ook een verschillende mate van detaillering en hoeveelheid gebruikte informatie kennen. Objectgerichte standaard-datamodellen bieden een oplossing. Alle datamodel- len zijn gebaseerd op het NEN361 O-mo del, het Basismodel Geo-informatie. De modellen IMRO, IMWA en IMKICH zijn afgeleid van dit basismodel en worden respectievelijk in de beleidsvelden Ruimtelijke Ordening, Water en Cul tuurhistorie gebruikt. Het is de bedoe ling dat deze modellen de vergelijking, combinatie en uitwisseling van data vereenvoudigen. Er zijn belangrijke voordelen verbon den aan objectgericht werken, ook al heeft het een grote impact op de ma nier van werken. Zo lean een betere af stemming binnen de keten plaatsvin den, gekoppeld aan meer transparan tie voor alle belanghebbenden. Daar naast zal dit een verkorting van proce dures tot gevolg hebben, zowel bij de totstandkoming van plannen, als ook door minder bezwaren. Het voorko men van onduidelijkheden in plannen lean immers veel bedenkingen op voor hand voorkomen. Een ander voordeel van objectgericht werken is dat objecten 'hergebruikt' kunnen worden in andere strategische plannen. Door in de provinciale data base het object maar één keer geome trisch vast te leggen en de betekenis op te nemen in de beschrijvende informa tie, hoeft het object zelf niet gekopi eerd te worden maar lean er vanuit ver schillende plannen naar hetzelfde ob ject worden verwezen. Alles klaar voor geo op het web? De afgelopen j aren is door de provincie Noord-Brabant hard gewerkt aan het omzetten van de file-georiënteerde geo grafische informatie naar geografische GEO-INFO 2006-9 Ivl

Geo-Info | 2006 | | pagina 23