ta. Jammer genoeg staan beperkingen, zoals copyrights of hoge kosten, een vrij gebruik en daarmee de ontwikke ling van toepassingen van geo-infor- matie nog vaak in de weg. Om het gebruik van geo-informatie te bevorderen gaan de provincies hun da ta voor iedereen vrij (zonder kosten) beschikbaar stellen. Dit zal door het ondertekenen van een convenant met het Ministerie van Binnenlandse Za ken bekrachtigd worden. Wij hopen dat dit goede voorbeeld navolging krijgt! Ruimte voor Geo-informatie Natuurlijk zijn de provincies zelf ook actief betrokken bij de ontwikkeling van geo-informatie infrastructuren. In het programma 'Ruimte voor Geo-in formatie' leveren we een bijdrage aan het Rode Loket, onderdeel van het pro ject 'Geololcetten'. Komend jaar zijn de provincies zelfs trekker van de Demon strator Leefomgeving en zal de door de gezamenlijke provincies ontwikkelde, inmiddels open source viewer, Flamin go ingezet gaan worden om informatie over de leefomgeving te visualiseren. Van diverse kanten komen de vragen om provinciale data als webservice be schikbaar te stellen. Inmiddels hebben alle provincies in meer of mindere ma te webservices voor eigen gebruik be schikbaar. In enkele pilots zal deze ma nier van het leveren van informatie aan derden uitgetest gaan worden. Maar zoals gezegd, een geo-informatie infrastructuur is meer dan het even aanbieden van een service en afspra ken dienen gemaakt te worden om continuïteit en kwaliteit van de infor matie te kunnen garanderen. X-GDI De provincies Gelderland, Overijssel, Noord-Brabant en Limburg zijn samen met Duitse overheden uit Nordrhein Westfalen het programma Grensover schrijdende Geodata infrastructuur (X- GDI) gestart met als doel het verster ken van de samenwerking. X-GDI richt zich op de beleidsgebieden Ruimtelijke planning, Rampenmanage- ment, Toerisme, Natuur en milieu, Wa termanagement, Verkeer en transport en Economie (fig. 1). Deze thema's stop pen immers niet bij administratieve grenzen en moeten grensoverschrij dend aangepakt en op elkaar afgestemd worden. De grensoverschrijdende infra- Beleidsgebieden X-border GDI Programma Aandachtsgebieden Ruimtelijke Planning Rampen Management Toerisme, Natuur Milieu IS Water Management Verkeer &Transport Infrastructuur Raamwerk Basisdata Projecten Themadata Fig. 1X-GDI. structuur gaat dit ondersteunen. Gericht op concrete vraagstukken in de praktijk zijn vanuit de grensgebieden, Euregio's genaamd, een groot aantal pro jecten bij X-GDI aangemeld. Dit zijn projecten waarin ook infrastructuur, basisdata en thematische data een rol spe len. Ellc van de vier Euregio's in de Nederland-Duitse grens streek neemt een gedeelte van de gemeenschappelijke op gaven in de realisatie van de informatie-infrastructuur voor haar rekening. Zo wordt maximale synergie bereikt. Enkele grote X-GDI projecten zijn: Plannen en bouwen in de Euregio Maas-Rijn waarin de pro vincie Limburg samen met gemeenten en Duitse overhe den ruimtelijke plannen gaat ontsluiten in een portaal. Om de zelfde taal te kunnen spreken, hebben de Ravi en haar Duitse tegenhanger CeGi profielen opgesteld waarin Neder landse en Duitse standaarden 'aan elkaar gekoppeld' zijn. In dit project zijn enkele X-GDI-componenten, onder an dere een Metadata Informatie Systeem en een viewer, ontwikkeld die in de andere projecten 'hergebruikt' gaan worden. Geo-informatie Grensoverschrijdend (GI-X) in de Euregio Rijn-Maas-Noord gaat informatie uit de thema's Verkeer- en vervoer, Bedrijventerreinen, Agro en Ruimtelijke Plan ning grensoverschrijdend op elkaar afstemmen en ont sluiten. Naast provincies en gemeenten doen ook de mi nisteries van LNV/DLG en V&W actief in dit project mee. Toerismeportaal Stadt Bocholt, Westmünsterland en Achterhoek in de Euregio Gronau ontwikkelt een grens overschrijdend portaal voor toeristische informatie. Grensoverschrijdende Risicokaart waarin onder andere de provincie Overijssel grensoverschrijdend risico-infor matie uitwisselt met Duitse overheden. Viking, project gericht op watermanagement over de grens, initiatief van de provincie Gelderland. Dit is slechts een gedeelte van de lopende projecten. Meer informatie is te vinden op www.x-border-gdi.org of kan verkregen worden bij de programmamanagers van X-GDI p/a Provincie Gelderland, e-mail info@x-border-gdi.org. X-GDI wordt mede ondersteund door de Europese Unie, de ministeries van VROM, EZ, LNV, V&W en de TD-Kadaster. GEO-INFO 2006-9

Geo-Info | 2006 | | pagina 32