Verbreding van het gebruik van Fla mingo buiten de provincies bleek dus gewenst. Maar tegelijkertijd konden en kunnen de provincies geen of slechts beperkt ondersteuning bieden aan alle potentiële gebruikers. Een provincie is tenslotte geen softwarebedrijf. De op lossing werd gevonden door Flamingo beschikbaar te stellen als open source software. Het gebruik van de software was daardoor voor iedereen vrij. Boven dien konden alle gebruikers zelf een keuze maken omtrent ondersteuning, dat wil zeggen: in eigen beheer of met behulp van het bedrijfsleven. Het beheer en de ondersteuning van Flamingo voor de provincies is speci fiek belegd bij de Flamingo Beheer groep. De Flamingo Beheergroep is daarnaast ook verantwoordelijk voor de doorontwikkeling van Flamingo. De groep bestaat uit negen leden van acht provincies en valt onder de interpro vinciale overleggroep voor geo-infor- matie (IOG-Geo). Een andere reden om te kiezen voor open source was een mogelijke kwali teitsverhoging. Door de broncode open te maken, kunnen andere ontwikke laars de code beoordelen en wijzen op zwakke plekken en de code ook verbe teren. Door de gekozen licentievorm (GPL) zullen verbeteringen of wijzigin gen ook terugvloeien zodat wij die kunnen opnemen in de officiële Fla mingo. Wat is dat nu eigenlijk open source software? Fabrice Mous van OSOSS2' legt uit: "Open source software is software die beschikbaar is onder een van de vele zogeheten open source licenties. Deze licenties regelen dat de gebruikers van de software de broncode van de soft ware mogen inzien, aanpassen, verbe teren en opnieuw weer mogen ver spreiden. Dat software 'open source' is, heeft dus niet zo zeer te maken met de functionaliteit van de software, als wel met de extra rechten die gebruikers van de makers van open source soft ware ontvangen. Open source software kent daarnaast geen licentiekosten voor gebruik. Boven dien is open source software niet gebon den aan leveranciers. Omdat de bronco de van de software beschikbaar is, kun nen gebruikers zelf bepalen welke lever ancier ze in de arm willen nemen voor de implementatie en het beheer van de software in de eigen organisatie. Een ge bruiker vergroot met open source software dus aanzienlijk de mogelijkheden van software binnen zijn eigen organisatie. Open source software is inmiddels niet meer weg te denken uit de ICT-infrastructuur van veel organisaties. Veel be- drijfslcritische systemen draaien op open source software. De AEX in Amsterdam bijvoorbeeld draait op het open sour ce besturingssysteem Linux. Van alle webservers op het Internet gebruikt 40% Linux en 64% gebruikt de open sour ce webserver software Apache 3). Ook overheidsorganisaties gebruiken steeds vaker open source software. Zo wordt open source software gebruikt voor het moderniseren van de gemeentelijke basisadministratie waarbij het BPR aan zienlijke besparingen heeft voorgerekend4'. 3) Web Server Survey May 2006 (news.netcraft. com/archives/2006/ 05/index.html) 4) Persbericht BPR 21 juni 2006 (www.gba.nl/user content.aspx?id= 8988&item= News&template Fig. 1. De Flamingo casus toont aan dat open source software een User interface, aantal voordelen kan bieden. Organisaties doen zichzelf van Flamingo, dan ook te kort door bij nieuwbouw niet te kijken naar de mogelijkheden software te delen als open source of bij aan koop open source software niet mee te nemen in het aanbe stedingstraject. 2) OSOSS is het pro gramma dat over heidsorganisaties stimuleert tot en ondersteunt bij het toepassen van open standaarden en open source software (www.ososs.nl/) De user interface van Flamingo bestaat uit een aantal onder delen waarvan de belangrijkste hieronder worden uitgelegd. i. de overzichtskaart Het gebied dat te zien is in het kaartbeeld wordt in de over zichtskaart aangegeven met een rechthoek. Deze rechthoek is te verslepen waardoor een ander gebied in het kaartbeeld wordt weergegeven. Het is ook mogelijk direct naar een ge meente te gaan door deze aan te klikken. Naast de over zichtskaart staat een soort schuifregelaar om op het kaart beeld in of uit te zoomen. 2. de zoekmogelijkheden Hiermee is het mogelijk te zoeken naar een bepaalde plek op de kaart. Zo'n plek kan een gemeente zijn of een bepaal de straat. Maar het kan bijvoorbeeld ook een specifiek be drijf zijn. Zoeken kan via een keuzelijst (confïgureerbaar via XML) of via een 'vrije zoek' waarbij de ingevoerde zoek term wordt doorgegeven naar de mapserver. 3a. het kaartvenster Het kaartvenster toont de kaart zelf. Wat er in de kaart te zien is, is uiteraard afhankelijk van de schaal. GEO-INFO 2006-9

Geo-Info | 2006 | | pagina 40