Menno-Jan Kraak Onlangs ontving ik van mijn krant een ties tussen de onderwerpen die wer- temperatuurwaarnemingen wordt in e-mail met de mededeling dat zij nu ook 'RSS-feeds' beschikbaar hadden. den verkregen via analyses van tekst documenten. Deze 'kaartvormen' had- de browser getoond. De GeoRSS-feed wordt in dit geval gevoed door senso- RSS staat voor Really Simple Syndica- den geen relatie met de geografie zoals ren die een continue stroom meteoro- tion en het is een manier om automa- wij die kennen. De meeste nieuwsbe- tisch op de hoogte te blijven van veran- richten bevatten als lokatie-aanduidin- logische waarnemingen verzenden. Observaties van veranderingen in de deringen op websites. In het geval van een krant kan men zo 'lezers' informe- gen geografische namen en deze kun- natuur, zoals het vóórkomen van uit- nen via een gazetteer een coördinaat heemse planten en dieren, kunnen ren dat er nieuw nieuws is. De kop en krijgen en in kaart gebracht worden, worden doorgegeven en direct in kaart vaak eerste regels van het bericht zijn Natuurlijk zijn er de bekende proble- worden gebracht. Voor iets minder te lezen. Je kunt er vervolgens op klik ken en je wordt doorgeleid naar de website van de krant. Kranten en an der websites proberen zo meer bezoe kers naar hun website te lokken en tijdsgevoelige veranderingen kan de feed dienen als een aanduiding dat er men met de schrijfwijze van de geogra fische namen en dit zal daarom niet al tijd de juiste resultaten opleveren. Het iets is veranderd. Het gebruik van de idee om de RSS-feeds met lolcatie-aan- GeoRSS gevoed door de 'amateur duidingen uit te voeren is al in 2003 geograaf die rondwandelt met een hopen dat deze vervolgens wat langer opgepakt door het World Wide Web GPS om waarnemingen van een geo-re- blijven hangen. Nu was ik al wel op de Consortium (W3C) en betreft alleen ferentie te voorzien, draagt verder bij hoogte van dit fenomeen en ondanks puntdata in de vorm van lengte en aan de democratisering en popularise- dat ik probeer goed op de hoogte te breedtegraden. Daarnaast is er GeoRSS ring van de kaart, wat al een enorme blijven van het nieuws, doe ik dat Simple (www.georss.org/) dat naast impuls heeft gekregen door de be- graag op de momenten dat ik dat zelf punt-ook lijn-, vlak-en hoogtedata kan schikbaarheid van Google Earth en wil en wens nu ook weer niet te wor den geleefd door het nieuws. Dat ge beurt min of meer al door alle e-mail verwerken. GeoRSS is gebaseerd op een GMLsubset. Het zal niemand verbazen Google Maps. Deze programma's heb ben een eenvoudige interface en leve- dat het Open Geospatial Consortium ren een geografische ondergrond die die op een dag binnenkomt. Toch is dit idee ook heeft opgepakt (GeoRSS nu kan worden gevuld. Natuurlijk zijn hier vragen te stellen over betrouw baarheid en kwaliteit van het resultaat het een interessant fenomeen dat een GML). En hoe wordt dit nu gebruikt? Ie- geografische component heeft. Het mand moet een GeoRSS-feed publice- zou natuurlijk best aardig zijn wan- ren en de gebruiker moet beschikken maar de GeoRSS-feeds lijkt een interes neer je met behulp van het RSS-nieuws over een programma dat een GeoRSS- sant fenomeen dat verdere aandacht op basis van geografische lokaties die in het nieuwsbericht voorkomen ieder dag een kaart kunt genereren die een overzicht geeft waar in de wereld het feed lean verwerken. In het eerste geval verdient, kan dit bijvoorbeeld een seismisch waarnemingsstation zijn dat recente aardbevingobservaties doorgeeft of allemaal gebeurt. Het zal duidelijk een persbureau dat een geo-referentie Menno-Jan Kraak ITC kraak@itc.nl aan de nieuwsberichten heeft gekop peld. In het tweede geval zijn de moge zijn dat dit kaartbeelden oplevert die sterk beïnvloed worden door de aard van de krant. Een nationale krant zal lijkheden nog beperkt maar diverse een ander beeld opleveren dan een re- auteurs gebruikten de Google Maps gionale krant, en de internationale API om de resultaten te plotten (//ma- dekking van kranten zal ook interes- pufacture.eom/georss//). GeoRSS wordt santé beelden opleveren van hoe een ook gebruikt buiten onze geo-wereld in de wereld van blogs. Een voorbeeld is het publiceren van vakantiefoto's met locaties. land naar de wereld kijkt. De vraag is: hoe is dit te realiseren? In het verleden zijn er al dergelijke 'kaarten' gemaakt. Deze zogenaamde Terug naar onze geo-wereld kan ik me spatialisaties hadden de vorm van een voorstellen dat GeoRSS kan worden ge bruikt voor het up-daten van de kaar ten. Geïnteresseerd in het weer? Klik ven. De lolcatie werd bepaald door rela- op de feed en een kaart met huidige hoogtelij nenkaart of hoogtemodel die de intensiteit van het nieuws weerga- GEO-INFO 2006-9 Geo-Info in Onderzoek en Onderwijs RSS-kaarten

Geo-Info | 2006 | | pagina 44