NGII: hoe nu verder? Inhakend op de diverse scenario's van Bregt en Meerkerk, zou ik om meerde re redenen een lans willen breken voor een mix van scenario II (nationale re gie als basislijn) in combinatie met en kele vitale elementen uit de scenario's III (Europese samenwerking) en IV (mondiale markt). Met name voor wat betreft de elementen technologie en standaarden geldt dat de ontwikkelin gen de facto bepaald worden op Euro pees danwel op mondiaal niveau. Als piepklein kikkerlandje moeten we dat gewoon accepteren en moeten we niet de illusie hebben dat we - door op deze gebieden een (te) grote broek aan te trekken - wel even kunnen (mede)bepa- len welke kant het op gaat. De belang rijkste uitdaging in ons land om van de NGII een groot en duurzaam succes te maken, ligt de komende jaren mijns inziens vooral op het vlak van de regie en de aansturing (inclusief de inbed ding in de hiervoor geschetste ruimere kaders zoals Andere Overheid, Elektro nische dienstverlening, en Europese wet- en regelgeving. Ruimtelijke gege vens hebben we op zich in overvloed. Standaarden en technologie komen 'als vanzelf op ons toe. Daar hoeven we ons dus ook niet al te druk over te maken. Waar we het vooral zelf kun nen en moeten gaan maken, zijn de elementen BELEID en MENS. Daar ligt de grote uitdaging. Daar zal het moe ten gebeuren. Daar moet de impuls en de transformatie plaatsvinden. Zodat het boodschappenautootje van Tante Truus binnenkort - geheel gerestyled - de (elektronische) snelweg (weer) op kan, maar dan als een eigentijdse, comfortabele bolide, waarmee VROM- minister Dekker als coördinerend be windspersoon voor de geo-informatie en haar collega Nicolaï als nieuw boeg beeld van bestuurlijke vernieuwing sa men de blits kunnen maken en menig concours d'élegance op hun palmares kunnen bijschrijven. NGII: kritische succesfactoren De NGII-ontwikkeling kan in de ko mende jaren alleen maar succesvol zijn als onder meer aan de onderstaan de randvoorwaarden wordt voldaan: 1. het GI-beraad dient zich met spoed te ontwikkelen tot een krachtig en gezaghebbend sturend en perspec tief biedend orgaan met een glas heldere en aansprekende visie en missie; 2. de Stichting Geonovum moet slagen en moet daadwerke lijk als krachtige spil en spin in het web gaan functioneren; 3. het complete Gl-werkveld moet zich op korte termijn nestelen op de agenda van landsbrede gremia waar echt de lijnen worden uitgezet (regiegroep ICT en Overheid, het Innovatieplatform, enz.); 4. het stelsel van authentieke basisregistraties dient op kor te termijn operationeel beschikbaar te komen en dient als stelsel ook intern consistent, logisch en samenhan gend te worden doorontwikkeld en uitgebouwd (object- gericht, één schaalloze set ondergrond-objecten, ui teraard minstens 3D, enz.); 5. het absolute belang van vraagsturing dient veel promi nenter te worden opgepikt in en door het geo-werkveld. NGII en de rol van de provincies Als trouwe en onverminderd enthousiaste dienaar van het middenbestuur in ons land wil ilc in dit verband ook graag de mogelijke, potentiële rol van de provincies even belichten. De provincies worden vaak gezien als de zwakke en on zichtbare schakel in het totale overheidsbestel. Los van de vraag of dit beeld terecht is, is wel duidelijk dat juist zo'n relatief zwakke positie ook weer enorme kansen biedt. De kracht van de provincie, in casu het middenbestuur, is im mers dat zij partijen met elkaar kan verbinden, juist omdat zij zelf niet altijd een dominante (inhoudelijke) positie en rol vervult. Wellicht verklaart dit mede waarom het - binnen het geheel van de overheid - juist de provincies zijn die in de afgelopen decennia, in alle stilte, hebben gebouwd aan een ijzersterke geo-informatie-infrastructuur. Oftewel: de PGII als belangrijke bouwsteen voor en drager van de NGII is reeds een feit! Mede als gevolg hiervan hebben de provin cies mijns inziens momenteel een enorme troefkaart in handen. Mijn oproep/advies aan de provincies luidt dan ook: speel deze troefkaart in de komende periode, met be leid, uit en pluk vervolgens de vele vruchten en de rijke oogst van de jarenlange investeringen in ruimtelijke infor matievoorziening en alle bijbehorende kennis, expertise en gebruikservaring. Tenslotte: blijf geloven in de droom! Juist om te voorkomen dat de NGII een 'eeuwige belofte' blijft, is het van groot belang dat we met elkaar blijven wer ken aan een helder en wenkend perspectief. Ieder op z'n ei gen wijze en vanuit z'n eigen positie op het speelveld. Daar bij wens ilc een ieder tenslotte veel steun en inspiratie toe met de navolgende, buitengewoon realistische en van le venswijsheid druipende spreuk: GEO-INFO 2006-9

Geo-Info | 2006 | | pagina 48