Cor de Wit, senior consultant geo-informatie afd. Beleidsinformatie, Kartografie en Vormgeving provincie Fryslan Doorslaggevend voor het ontstaan van de Flamingo-viewer is de Frie se risicokaart geweest. Het provinciaal bestuur stelde specifieke eisen aan de inhoud (meest opvallend: effectcirkels rond risicobronnen), de geo-afdeling had uitgesproken ideeën over ge bruiksvriendelijkheid. Uit eerdere ervaringen hadden we ge leerd hoezeer de acceptatie van een systeem afhangt van het geboden interface. Dat moet aansprekend zijn, zoveel mogelijk intuïtief werken en al leen de noodzakelijke functies bieden. Zo ontstond in korte tijd - Fryslan wil de als eerste provincie een risicokaart uitbrengen - de Flamingo-viewer. De eerste reacties waren lovend, de Kartografieprij s 2001 onderstreepte dat. En nu, vijfjaar later, is het nog al tijd de interface van de viewer die mensen aanspreekt. Hoewel standaardisatie direct in beeld was, hebben we eerste jaren veel geëx perimenteerd. Iedere presentatie van gegevens werd aangepast aan de speci fieke wensen van de betreffende be leidsmedewerker. Het leidde vooral tot variatie in de lay-out. Oolc nu weer gaf de ontwikkeling van de risicokaart, in middels in interprovinciaal vaarwater, een beslissende impuls. De optimale indeling werd nauwkeurig bepaald, ieder onderdeel werd strak gedefini eerd. De kaarten die op dit moment op internet staan (www.fryslan.nl/kaar- ten), volgen deze standaard. Daarnaast werd een oplossing gezocht voor de wirwar aan grote en kleine the ma's die gepresenteerd moesten wor den. De Recreatielcaart, die dit voor jaar is gepubliceerd, is een duidelijke exponent daarvan: vele samenhangen de thema's zijn samengebracht in één kaart. De gebruiker kan aan- en uit- kliklcen waar hij behoefte aan heeft. Een internationaal project gaf aanleiding tot de nieuwste ontwikkeling. Het bleek vrij eenvoudig mogelijk om de viewer aan te sluiten op software die optimale routes kan berekenen voor diverse vor men van vervoer. Binnen het project is dit uitgewerkt voor Nationaal Park De Al- de Feanen in Fryslan, maar de techniek is uiteraard onbegrensd toe te passen. zïf-i- Miraaffirt Risicokaart (2001). Recreatiekaart (2006). v Routeplanner (2006). GEO-INFO 2006-9 ris'CO KAART Flamingo-toepassingen in Fryslan

Geo-Info | 2006 | | pagina 50