Noord-Holland Een exceptioneel transport moet meer dan een kilometer Fig. 1. Interne achteruit rijden vanwege een afsluiting door wegwerk- presentatie-module. zaamheden. De kopgroep van een wielerwedstrijd stuit op een brug die voor onderhoud openstaat. "Maar we hebben van jullie toch een vergunning gekregen. Hoe kan dat nou?" Tja, foutje... Het is gelukkig geen schering en inslag maar het komt voor dat ze bij Beheer en Uitvoering (B&U) van de provincie Noord-Holland van elkaar niet weten waar ze mee bezig zijn. En dat kan leiden tot bovenstaande incidenten. "De buiten wereld merkt zoiets direct aan den lijve en dat is vervelend. Dan maak je een slechte beurt, het kost vaak onnodig geld en je bevestigt vooroordelen", zegt Arthur Rietkerk van het Verkeerscoördinatiepunt (VCP). Daarom is in 2002 begonnen met het ontwikkelen van een centraal systeem: het VCP. Het VCP heeft als doel: het afstemmen van en informatie ver strekken over alle activiteiten op de provinciale wegen (en in de toekomst ook de vaarwegen) in Noord-Holland. "En dat be tekent dat alle projectleiders van B&U hun werkzaamheden bij het VCP moeten melden, maar ook dat er afstemming moet zijn met andere wegbeheerders zoals Rijkswaterstaat en ge meenten. Dat levert verschillende voordelen op. Ten eerste kunnen we dan zien of werkzaamheden of evenementen el kaar bijten. Maar we kunnen ook kijken of we werkzaamheden kunnen combineren. Als we bijvoorbeeld toch een weg afzet ten vanwege asfalteringswerkzaamheden, kunnen we mis schien ook meteen groot onderhoud aan een brug in die weg plegen. Hoeven we de weg maar één keer af te zetten. Dat scheelt ons geld en de weggebruikers extra vertraging." Amy Plomp, Sector Kennis Si Beleidsevaluatie provincie Noord-Holland Fugro-Inpark bouwt voor de provincie aan het VCP-GIS systeem. Het VCP-GIS bestaat uit een Invoer-, een Raadpleeg- en een Presentatiemodule. De Invoermodule wordt gevuld door de verlceerscoördinatoren. Om gemakke lijk data uit te wisselen, is als basis het Nationale Wegenbestand van Rijkswa terstaat AW gekozen. In het systeem zit ten slimme controles. Als bijvoorbeeld een activiteit ingevoerd wordt op een wegvale waar al iets is gepland, geeft het systeem een melding. Dan ziet de ver- keerscoördinator meteen dat er een con flict is en kan worden voorkomen dat een weg wordt afgesloten waar al een omleiding overheen gaat, of dat een wie lerronde vast komt te staan. Projecten worden gekoppeld aan een wegvale, data en tijdstippen, de projectleider, uitvoer der en kantonnier van dat wegvale. De Raadpleegmodule genereert rapporta ges die via intranet voor alle provinciale medewerkers beschikbaar zijn. Men lean alle projecten en evenementen bekijken of een selectie van een bepaalde weg(vale) of data maken. Projectleiders kunnen controleren of op de geplande data ook activiteiten plaatsvinden op een specifieke weg of wegvale. Ook kun nen ze bij de planning van hun project bepalen of er op de weg al activiteiten gepland zijn waarbij ze kunnen aanha ken. Nadeel van de Raadpleegmodule is datje slechts één weg(vak) per keer kan bekijken en dus niet kan zien wat er in de omgeving gebeurt. Daarom is er ook een GIS-toegang ontwikkeld. De Presentatiemodule. Deze bestaat uit een kaart van Noord-Holland waarop in rood de stremmingen staan aangegeven, in blauw de hinder en in groen de omlei dingen. Via aanklikken van de rode, blauwe of groene wegvakken, wordt de achtergrondinformatie van dat project zichtbaar. Sinds medio 2005 is er ook een publieke presentatiemodule die bereikbaar is via www.nhbereikbaar.nl. De website is het GEO-INFO 2006-9 VCP-GIS verbetert samenwerking, samenhang en communicatie

Geo-Info | 2006 | | pagina 51