e provincie Zeeland is in 2003 gestart met het organisa tiebreed ontsluiten van geografische informatie. Daar voor was het gebruik van geografische informatie alleen mogelijk met behulp van specifieke GIS-software, zoals ES- RI-ArcView en ESRI ArcMap, en dus voorbehouden aan een beperkte groep medewerkers die van deze software vol doende kennis hadden. Zeeland heeft daarom de ESRI-software ArcIMS en ArcSDE ingezet, de laatste in combinatie met Oracle non-spatial. In eerste instantie zijn zelf enkele applicaties gebouwd, zoals de nog in gebruik zijnde internetapplicatie Zwemwater kwaliteit en de applicatie Natuur (niet meer in gebruik). Daar zowel het bouwen als het onderhouden/beheren van And ré Roel se, GIS-coördinator provincie Zeeland cie Zeeland een discussie om voor GIS- publicaties op internet over te stap pen op de in eerste instantie voor de risicokaart ontwikkelde lcaartviewer Flamingo. Het voordeel van Flamingo is dat inmiddels meer dan de helft van het aantal provincies deze viewer al gebruikt voor GIS-publicaties op inter net waardoor de provincies op dit punt met één gezicht naar buiten tre den. Een ander voordeel is dat Flamin go open source software is. Nieuwe functionaliteit ontwikkeld door of voor één van de provincies komt dan ook beschikbaar voor de overige pro vincies. Impressie Geoweb, links de hoofdgroepen, in de 2e kolom de thema's per hoofdgroep deze applicaties veel inspanning kost en het te verwachten was dat er vele applicaties bij zouden komen, heeft de pro vincie Zeeland besloten om niet zelf meer applicaties te bouwen doch hiervoor een door ESRI ontwikkelde generie ke lcaartviewer in te zetten, Geoweb genaamd. In Geoweb worden de diverse beleidsthema's in hoofdgroepen geru briceerd. Hierdoor ontstaat één geïntegreerde kaartviewer waarin alle relevante geo-informatie van de diverse beleid sterreinen is te vinden. Vooral voor intern gebruik is dit een groot voordeel ten opzichte van de meer traditionele manier van het presenteren van geo-informatie per be leidsthema in een afzonderlijke viewer. De gebruiker be hoeft dan niet steeds per thema van applicatie te wisselen. Op dit moment wordt Geoweb ook ingezet voor het publi ceren van geo-informatie op internet. In dat geval is er wel voor gekozen om dit per beleidsthema te doen en niet als één geïntegreerde viewer. Momenteel loopt er in de provin- Met het publiceren van geo-informatie op intranet heeft het raadplegen van deze informatie bij de provincie Zee land een enorme vlucht genomen, zelfs zo hoog dat dit een behoorlijke wissel heeft getrokken op de beschik bare GIS-capaciteit. Het college van GS heeft om die reden in 2005 ingestemd met uitbreiding van de GIS-capaciteit, mede in het licht van een toenemende wens vanuit de organisatie om geo-in formatie ook op internet te publice ren. Terecht kan worden gesteld dat GIS bij de provincie Zeeland het specia listisch stadium is ontgroeid en in middels door vele medewerkers wordt gebruikt. Geoweb provincie Zeeland 392

Geo-Info | 2006 | | pagina 53