Harry Alers Het is een onrustige tijd in het 'donke- Vereniging van Nederlandse Gemeen- senteerd en op 15 juni 2006 is het defï- re zuiden'. De laatste autofabriek van ten (VNG) of een provinciale afdeling nitieve Bedrijfsplan unaniem door het Nederland staat op het punt te gaan sluiten, de bouw van een gigantische daarvan, gelden slechts als algemeen kader of intentie. De autonomie van de Bestuur goedgekeurd. Vooral het feit dat alle partijen in het Bestuur una- Nafta-kraker is uitgesteld, grote over- gemeenten maakt dat elke gemeente niem hun vertrouwen hebben uitge- heidsdiensten worden overgeplaatst naar het 'noorden'. Kortom: minder le- het convenant, de samenwerking of overeenkomst dient te bekrachtigen. sproken in de gepresenteerde aanpak biedt kansen voor de toekomst. Daar- ven in de brouwerij (en). Alleen de ver- En dan komt die gemeente weer met om 'sjapoo' voor de partijen die aan- grijzing neemt toe, zelfs meer en eer der dan elders in het land. eigen voorwaarden of inzichten. Deze wijze van afspraken maken wordt als vankelijlc sceptisch waren maar heb ben laten zien te beschikken over vol- Als je dat bekijkt valt de onrust in geo- lastig ervaren. Vaak terecht. Bovendien doende flexibiliteit om hun eerdere land nog mee. Maar toch. Het heeft de hebben de overkoepelende organisa- standpunt bij te stellen. Een groot suc- gemoederen wel beziggehouden. Ener- ties niet altijd dezelfde belangen en in- ces en een mooi perspectief voor alle giebedrijf Essent liet namelijk weten zichten en verkondigen ze daardoor partijen in Brabant en Limburg. niet altijd de mening van de individue- Het eindresultaat is dat de bijhouding le gemeente. Dat is niet vreemd, want van de GBKN in Zuid vanaf 1 januari de belangen van de verschillende ge- 2007 wordt gecoördineerd door het Re- meenten zijn onderling ook niet het- gionaal Informatie Beheer (RIB) GBKN- GBKN-Zuid. Wat nu? Goede raad is zelfde. Ook ik had mijn twijfels tijdens Zuid. De gezamenlijke gemeenten or- duur. Het bestuur van de Stichting de eerste besprekingen met vertegen- ganiseren en bemensen het RIB. De distributie wordt landelijk gegaran deerd door het Kadaster. Wellicht zal zich meer bezig te willen gaan houden met hun 'core-business'. Daarom trekt zij zich per 1 januari 2007 terug uit de uitvoerende werkzaamheden in de GBKN-Zuid formeert een kerngroep, woordigers van een aantal grote ge- Deze moet onderzoeken hoe het ver- meenten in Zuid. Maar kennelijk was der kan zonder stroomleverancier. Op die argwaan net de prikkel die nodig dit ook landelijk de rolverdeling wor- diverse plaatsen wordt kortsluiting ge- was om het tegendeel aan te tonen, den als straks de gemeenten hun rol maakt. Vonken springen over, het Eenieder was oprecht in de ambities als bronbeheerder Grootschalige Topo- wordt warm en dan gebeurt wat nodig zodat na een korte 'snuffelperiode' grafie oppakken, is. Er komt energie vrij bij andere par- duidelijk was welke belangen en ver tijen en er borrelen wilde plannen op. Gemeenten beraden zich over de ont stane situatie en buigen problemen om tot kansen. wachtingen de verschillende gemeen ten hadden. Op basis van voorstellen van de kern- Toen dat duidelijk was werden de autonome belangen losgelaten en ont stond ruimte om samen te werken aan De gemeenten in Zuid hebben nu dui delijk gemaakt dat zij vanwege hun grote belang bij een actuele en kwali tatieve GBKN niet van plan zijn om achterover te leunen. De ontwikkelin gen in Zuid zijn met veel belangstel- groep krijgen gemeenten van het het algemene belang. Het leek wel als- ling, ook elders in het land, gevolgd. Er Stichtingsbestuur de opdracht om een of we ons toen pas bewust werden van is in goed teamverband gewerkt, voor bedrijfsplan op te stellen voor de coör- het enorme potentieel dat bij de geza- al dat vind ik een groot succes. Het was dinatie van de GBKN-bijhouding en menlijke gemeenten aanwezig is: de even onrustig maar nu kan het echte wordt aan het Kadaster offerte ge- kennis, de capaciteiten, de spreiding, werk beginnen, vraagd voor de distributie. Gezien de de structuur en de jarenlange erva- reputatie die gemeenten hebben als ring. Er kwam heel veel positieve ener- het gaat om onderlinge samenwer- gie vrij. De gemeenten hebben hun king, wordt aanvankelijk door diverse kracht ontdekt, durf getoond en heb- partijen met gefronste wenkbrauwen ben voorbeeldig samengewerkt bij het naar die ontwikkeling gekeken. Vol- opstellen van het Bedrijfsplan. De be- Harry Alers, Geo-informatie gemeente Sittard-Geleen harry.alers@sittard-geleen.nl gens hen zijn gemeenten moeilijke partners in samenwerking. Daarmee stuursadviseur van de Stichting GBKN- Zuid en de directie van de uitvoerende wordt gedoeld op de autonome positie organisatie steunden de plannen volle van elke gemeente. Afspraken met een dig. In april werd de eerste versie van overkoepelende organisatie, zoals de het Bedrijfsplan aan het Bestuur gepre- GEO-INFO 2006-9 Geo-Info in Praktijk Onrust in Limburg en Brabant

Geo-Info | 2006 | | pagina 54