et Comité de Liaison des Géomètres Européens (CLGE) is een door de Europese Unie erkend overlegorgaan van de meer dan 20.000 Europese geodeten en geo-informatici in de EU-lidstaten. De CLGE informeert en adviseert de EU over onder andere het belang van geodeten en geo-informa tici in de Europese samenleving, over te stellen professione le eisen en over verwachtingen ten aanzien van het geode tisch en geomatica-onderwijs. Nederland heeft twee afge vaardigden in de CLGE: Wim van Pij keren namens de VNBG en Jos Anneveld namens GIN en de Hydrographic Society. De CLGE tracht haar doelstellingen onder andere te berei ken door tweemaal per jaar een algemene vergadering te houden. Hier zijn doorgaans ruim veertig afgevaardigden vanuit de EU-lidstaten aanwezig. Ook onderhoudt de CLGE relaties met andere verenigingen op Europees niveau die (deels) gelijksoortige belangen hebben. De CLGE laat studies uitvoeren en rapporten schrijven en neemt daarover con tact op met de desbetreffende Europese Directoraten-Gene raal; daarnaast organiseert de CLGE ook seminars. Op 1 december 2005 was er een zeer geslaagd seminar in Brussel met meer dan tweehonderd deelnemers, met als onderwerp 'European Professional Qualifications in Geode tic Surveying'. De proceedings zijn te vinden op de CLGE- website, alwaar ook een groot aantal rapporten staan over markt en marktontwikkelingen binnen Europa, kwaliteit, opleidingen en beroepsprofielen in Europa. In The White House in Cork (Ierland) vond op 7 en 8 april 2006 een algemene vergadering plaats waar weer interessante ont wikkelingen aan de orde kwamen. Eén daarvan betrof het al ja renlang durende achterhoedegevecht over de Europese be scherming van beroepsgeodeten. Vertegenwoordigers uit een aantal landen verdedigden te vuur en te zwaard de opvatting dat geodeten, die als vrije beroepsbeoefenaar metingen voor het Kadaster uitvoeren, zulk specifiek werk doen dat hun sta tus moet worden beschermd. Vakgenoten die niet een lange specialisatie hadden gedaan, zouden volgens hen dit soort me tingen niet mogen doen, laat staan dat hun werk op de Euro pese markt zou mogen worden gebracht. Begin april 2006 heeft de Europese Commissie echter bekend gemaakt dat zij complete vrijheid zal geven om diensten te verlenen in de Eu ropese Unie. Daarmee is de speciale status van vrije beroepsbe oefenaren voor kadastrale metingen van de baan. Jos Anneveld en Mark Wijngaarde had. Mede hiervoor wordt elke twee jaar in Le Mans een summer university georganiseerd, die ook toegankelijk is voor geodeten uit andere landen dan Frankrijk. Vooral de francofone geode ten uit Afrika participeren frequent in dit evenement waardoor de hoge Euro pese standaard ook terug te vinden is bij deze Afrikaanse géomètre-experts. In Ierland wordt continu de professione le ontwikkeling binnen de landsurveyors sterk bevorderd met zogeheten evening courses, tailor-made courses en e-lear- ning. Om de geodetische professie te pro moten heeft men in Ierland veel moeite gedaan om hoog in de zoekmachines te komen. Op de beide Britse eilanden is de geo-markt in een goede ontwikkeling. De grenzen zijn al open gegaan voor werk nemers uit Oost-Europa, vooral uit Po- len. Deze stap wordt in deze landen zeer geapprecieerd als een goed voorbeeld voor de Europese samenwerking en uit wisseling van vakkennis binnen Europa. In België zijn, net als in Nederland, de professionele verenigingen gefuseerd tot Union een nieuwe vereniging: Beige des Geometrès oftewel in het Vlaams: Belgische Unie van Landmeters, vergelijkbaar met GIN. Overal in Europa moderniseren de Kadasters in hoog tempo in lijn met e-govemment-ontwikkelingen. Binnen het onder wijs in veel landen wordt weer steeds meer aandacht gege ven aan wat ons speciaal maakt: controle, toetsen, vereffe nen en de daarmee samenhangende beroepsethiek. In de meeste Europese landen bestaan grote problemen als gevolg informatie van het geringe aantal studenten. In Frankrijk daarentegen www.clge.org zijn de ontwikkelingen goed. Het aantal studenten groeit en via weer. Continue professionele ontwikkeling wordt gestimu- j.anneveld@ leerd en is voor de leden van de Ordre des Géomètres-experts fugro-inpark.nl verplicht. Elke drie jaar moeten zij bewijzen dat ze in de af- of mrwijngaarde@ cs.com. gelopen drie jaar 120 uur professionele training hebben ge- In het kader van het CLGE Workplan 2005-2007 werd voorts de nieuwe CLGE Common European Task Force Group Europe (EU-CTF) ingesteld. Deze groep, met Mark Wijngaarde als voorzitter, gaat een sterkere band creëren met po litici in Brussel, gaat ook de CLGE meer betrekken bij de 'internationalisatie' in en buiten Europa (met als zwaartepunt de regio's Oost- en Zuid-Europa) en het verder profileren van het 'Accord Multi lateral' binnen de geodetische opleidin gen in de EU-lidstaten. GEO-INFO 2006-9 -i 394 Nieuws van de CLGE hi

Geo-Info | 2006 | | pagina 55