Dankzij waterschapsfusie: et het afsluiten van de fusiegolf van waterschappen komt er ook een einde aan 'leuke dingen' rond ophef- fingsbesluiten. Op 29 juni 2006 werd te Hendrilc-Ido-Am- bacht nog een nieuw monument onthuld met twee her plaatste oude stenen uit de Oostendamse sluis. Dat gebeur de door de dijkgraaf van het waterschap Hollandse Delta, J. Geluk, en de burgemeester van Hendrik-Ido-Ambacht, H.H. Jonker. (Hoewel sluis en monument op de grens met Rid derkerk lagen en liggen, kreeg dat geen aandacht.) Vanuit het Historisch Genootschap Hendrik-Ido-Ambacht werd door een als omroeper verklede man een historiserende ak te voorgelezen. Het pronkstuk, dat echt werd onthuld, was een luxe wapensteen uit 1636. Na demping van de sluis in 1949 werd de steen in 1963 in het waterschapshuis te Ba- rendrecht ingemetseld. Daarna belandde een peilmerk- steen van Rijkswaterstaat, blootgelcomen bij de reconstruc tie van de haven medio 1994, op een least in dat water schapshuis. Eind 2004 besloot het college van dijkgraaf en heemraden van het (voormalig) waterschap IJsselmonde om de beide stenen, ter gelegenheid van de fusie met vier ande re schappen tot het waterschap Hollandse Delta, weer op hun oorspronkelijke plaats terug te plaatsen aan de Haven kade te Hendrik-Ido-Ambacht. Daartoe werd een fraai bak stenen bouwwerk opgericht. Naast de beide stenen bevat dat een stalen informatieplaat gedateerd 2004 en met over de Rijlcspeilmerksteen de tekstregel: "Bij de sloopwerk zaamheden voor de reconstructie van dit haventerrein komt de steen, die het N.A.P. markeert, bloot.". De hardste nen Rijlcspeilmerksteen is van het standaardmodel (36x24 Adri den Boer, redacteur cm) met een horizontale groef en hier de ingehakte tekst "3.722 M NAP". Zo als bekend is, werd na de eerste Nauw keurigheidswaterpassing (1875-1885) op 1 januari 1891 de benaming NAP in gevoerd. Geconcludeerd moet dus wor den dat de Rijlcspeilmerksteen van na die datum is. Het persbericht van het waterschap Hollandse Delta te Dord recht, voorafgaand aan de onthulling, had als kop "Waterschap plaatst 17e eeuwse stenen terug in Hendrilc-Ido- Ambacht". Dat leidde bijvoorbeeld in het OV-blaadje Metro van 27 juni 2006 tot de passage: "Het gaat om een 17e eeuwse wapensteen en een nog oudere NAP-peilsteen. Op de wapensteen staan de wapens van instellingen en mensen die zich in de 17e eeuw bezig hielden met waterbeheer. De andere gaf het Nieuw Amsterdams Peil aan en is waarschijnlijk ouder". Hoewel ingehakte hoogten conform de NAP-peilmerlcregisterboelcjes 'thans niet meer als juist mogen worden be schouwd', zorgt herplaatsing van ook deze steen voor aandacht voor zowel hoogtemeting als voor het Normaal Am sterdams Peil bij een breed publiek. VROUW ACHTER STUUR VOORKOMT RUZIE Partners die met de auto op pad gaan, doen er verstan dig aan de vrouw te laten rijden. Zit de vrouw achter het stuur dan ontstaan er aanzienlijk minder woordenwis selingen. Vooral ruzies over kaartlezen en de weg vin den, blijven dan achterwege. Maar liefst 76% van de geliefden, zo blijkt uit onderzoek in opdracht van Half ords Nederland, maakt nogal eens ruzie onderweg. Bij na de helft van de geschillen gaat over kaartlezen. Ook een partner die continu commentaar heeft op de rijstijl van de bestuurder en meekijkt, wekt veel irritatie op. De Telegraaf, 28 juni 2006 GEO-INFO 2006-9 (Ook) NAP-peilmerksteen herplaatst M

Geo-Info | 2006 | | pagina 57