Boekbespreking Mark Monmonier - From Squaw Tit to Whorehouse Meadow. How maps name, claim and inflame. 215 p., 23x15cm. University of Chicago Press, Chicago 2006. ISBN 0 226 53465 0. Prijs US$ 25,00. Er zijn weinig aardige boeken ge schreven voor een groter publiek over de spelling van geografische na men, maar Monmonier is erin geslaagd een dergelijk boek af te leveren. Hoewel het materiaal uit de Verenigde Staten stamt, en voor een deel ook specifieke Amerikaanse procedures en instituties beschrijft, weet hij toch ook lezer van el ders te boeien. Het centrale thema van dit boek is hoe men in de VS actie voer de tegen aanstootgevende plaatsnamen waarin bepaalde bevolkingsgroepen of vrouwen in een kwaad daglicht werden gesteld. Amerika is blijkbaar wat meer puriteins dan wij of wij hebben hier nooit dergelijke aanstootgevende plaat snamen gehad; in elk geval is het geen kwestie in Nederland. Het verhaal wordt verteld tegen de achtergrond van de studie van plaatsna men: waarom worden ze gegeven? Wel ke typen zijn er? (hoofdstuk 1: Naming and Mapping) En welke principes moe ten topografen aanhouden bij het opte kenen en verwerken van die namen? (hoofdstuk 2: The Search for a national gazetteer). In hoofdstuk 3 en 4 komen dan de als onoirbaar-geachte' of als scheldwoorden opgevatte Amerikaanse geografische namen aan de orde (Ameri kanen raken blijkbaar op tilt van na men als 'Brassière Hills' en 'Dildo Is lands'). Het onderwerp van hoofdstuk 5 is weer algemener en betreft het weer geven van oorspronkelijke indiaanse namen. Het herstel van de oorspronke lijke naamvormen is controversieel om dat men vreest dat het tot claims op land door de Indianen zal leiden. 'Your toponym or mine?' is de titel van het zesde hoofdstuk waarin beschreven is hoe men via de namen op de kaart ter ritoriale doelen wil bereiken: door pre sentatie van namen in de eigen taal in een gebied op de kaart, wordt dat gebied geclaimd door die taalgemeenschap. Be handelde voorbeelden zijn de Japanse Zee/East Sea en Macedonië/FYRÖM. In die situaties wordt nog erkend dat er andere namen voor de benoemde objecten mo gelijk zijn. Maar hoofdstuk 7 gaat nog een stap verder: het behandelt het uit sluiten van de plaatsnamen, zoals dat ge beurde in Turks Cyprus en in Israel waar alle respectievelijk Griekse en Arabische namen zijn verdwenen van de kaart en deze zijn verhangen door Turkse en oud testamentische namen. Namen die min of meer toevallig aan geografische objec ten zijn toegekend omdat we nu niet meer weten bij welke objecten ze ooit ge hoord hebben. Tussendoor worden de internationale procedures voor de stan daardisatie van geografische namen be handeld. Het laatste hoofdstuk betreft ook het naamgevingproces op of van ge bieden met gedeelde soevereiniteit (de zeeën, Antarctica, en extra-terrestrische namen, op de maan en de sterren). Al met al een onderhoudend boekje, aardige geïllustreerd met zwart-wir voor beelden van Amerikaanse plaatsnamen. Ferjan Ormeling T. Koch - Ca rtograph ies of Disease. 390 p., 23,5 x19cm, 143 ill. ESRI Press, Redlands2005 ISBN 58948120 8. Prijs US$44,95. Cartographies of Disease gaat over medisch onderzoek waarbij kaarten worden gebruikt als analyse-gereed schap. Kartografen kennen allemaal het verhaal van John Snow, die de woonhui zen van de slachtoffers aan de cholera in Londen in 1854 karteerde en, door ana lyse van dat beeld, zag dat de sterfgeval len concentrisch voorkwamen rond een bepaalde pomp. Zijn intuïtie dat de cho lera iets met verontreinigd drinkwater te maken moest hebben, bracht hem er toe te suggereren dat de zwengel van die pomp gehaald moest worden. Toen dat gebeurd was, kwamen er geen nieuwe ziektegevallen. Het werkelijke verhaal is veel complexer. Koch vertelt het op nieuw maar nu in een medische context en plaatst het in een traditie van medici die ziekteoorzaken trachten te achterha len en daartoe kaarten construeren om hun gezichtspunten te onderbouwen. De medische kartografie begon niet met Snow in 1854 maar veel eerder; de oud ste kaart die Koch wist te achterhalen, stamt uit 1694. Het gaat hier niet om een kartografie- handboek maar om een beschrijving van de ontwikkeling van concepten weergegeven in kaarten die de begrips vorming over de ziekte-oorzaken en -ver breiding ondersteunen. Het boek laat zien hoe er door die kaarten kennis wordt geconstrueerd, hoe kaarten geen presentaties van bestaande feiten zijn maar grafische uitwerkingen van be paalde veronderstellingen over de aard van de werkelijkheid, opgebouwd met door de auteurs verzamelde of geselec teerde waarnemingen. Aan de hand van de behandelde voorbeelden en beschrij vingen van de denkbeelden van hun au teurs (Koch noemt ze mappers, niet mapmakers), is het ook een geschiedenis van de vooruitgang van de medische we tenschap. Koch zet zich d aarbij af tegen de gevestigde kartografie, mogelijk ook onder invloed van Denis Wood (die het voorwoord schreef). Dat zich afzetten te gen de kartografie heeft een negatieve uitwerking op het boek; in plaats van ook wat over kartografische terminolo gie, techniek en methodologie te vertel len, gaat hij alleen in op het feit dat het steeds goedkoper is geworden om kaar ten in kleur te reproduceren. Chorople- then worden niet eens genoemd in het register, laat staan andere kaarttypen Het normaliseren en standaardiseren F.o« SQUAW TIT to WHOREHOUSE MEADOW#"» hah GEO-INFO 2006-9

Geo-Info | 2006 | | pagina 58