AGENDA Terug van vakantie! Heeft u dit jaar op de Périphérique eindelijk de juiste afslag kunnen nemen zonder relatie perikelen dankzij de digitale 'alles-in-één navigatie-oplos- sing'? Het lijkt wel of tegenwoordig iedereen zo'n apparaat tegen de voorruit heeft zitten. Het is in ieder geval een goed voorbeeld dat aangeeft dat mensen wel degelijk het belang van geo-informatie zien als je het maar gebruiksvriendelijk aanbiedt. Wij hebben ons onderweg gewoon verlaten op de papieren wegenkaart om onze vakantiebestemming te bereiken: zonder relatie-perikelen welteverstaan! De woorden 'perifeer' en 'provinciaals' hebben inmiddels weinig meer te maken met 'achtergebleven' of'ingedut'. Zoals de Boulevard Périphérique gepland was, als een rustige rondweg rond Parijs maar door de drukte inmiddels verworden is tot een bijna mythisch obstakel op weg naar de vakantiebestemming, zo zijn de provincies een steeds belangrijkere rol gaan spelen op het gebied van geo-informa tie. Het Geo-Info themanummer 'Geo-informatie bij de provincies' dat nu voor u ligt, onderstreept deze ontwikkeling. Bent u net zo nieuwsgierig als ik? Mijn ken nis van de thema's die bij provincies spelen op het gebied van geo-informatie is na melijk minimaal. Eerst maar eens kijken wat bijvoorbeeld de provincie Utrecht aan geo-informatie nu beschikbaar heeft gesteld via het web. Op de openingspagina staan enkele verwijzingen naar verzamelpagina's met (interactieve) kaarten. Daarnaast staan er kaarten bij de verschillende onderwer pen op de website. Kortom, het is niet gemaklcelijlc om een overzicht te krijgen van het totale aanbod aan geo-informatie. De gebruikte technologie en gebruikersin terface om de kaarten aan te bieden, is ook erg divers. De Plankaart bij het Streekplan 2005-2015 en de kaart 'Ecopassages langs provinci ale wegen' zijn eenvoudige rasterlcaarten zonder enige mogelijkheid voor de ge bruiker om het kaartbeeld aan te passen. De themalcaarten bij het Streekplan zijn in PDF-formaat beschikbaar, zodat gebruikers in de kaart kunnen navigeren. De zwemwaterlcaart is een lclikbare kaart. Door op een 'hotspot' te klikken verschijnt er een pop-up en lean je de waterkwaliteit en de faciliteiten van de verschillende zwemplaatsen en -baden bekijken. De interactieve basiskaart en de risicokaart bieden bezoekers de mogelijkheid om over de kaart te navigeren en objecten te bevragen. Deze toepassingen worden aan geboden met een standaard Internet Map Server waardoor je als gebruiker soms lang moet wachten voor het volgende kaartbeeld. De interactieve bodemlcaart en recreatielcaart geven een vloeiende ervaring door gebruik te maken van Flash. Andere toepassingen geven de bezoekers de mogelijkheid om zelf informatie te creëren. Zo is er een speciale routeplanner voor fietsers waarmee bezoekers de meest fietsvriendelijlce routes door de provincie kunnen laten uitrekenen. Met de 'Sociale Monitor' kunnen bezoekers stap-voor-stap zelf kaarten maken over bij voorbeeld de bevolkingssamenstelling of de leefbaarheid in de provincie. Hoewel de kaarten verspreid over de website zijn te vinden, heb ik in korte tijd een breed scala aan geo-informatie gevonden. Er is echter een grote diversiteit aan in houd, opmaak, presentatie en ontsluiting. Misschien is het een idee om naast een nationale internetatlas bovendien provinciale internetatlassen te ontwikkelen die hierbij aansluiten? Op deze manier is het gemakkelijker om de informatie te vin den en worden ze gelijkvormiger aan de burger gepresenteerd. Hoog tijd om deze bladzijde om te slaan en me te verdiepen in de verschillende artikelen! GIN 7 5 november 2006 4e GIN-symposium 20C B www.ginsymposium nummer 7/8. BINNENLAND 72 mei t/m 31 oktober 2006 Expositie Cruquius. Zie bericht op p. 255 van nummer 6. 27 september 2006 ESRI GIS-conferentie 'Geo aan de basis', Rotterdam. B www.gisconferentie.nl 26 oktober 2006 Donateursdag De Hollandse Cirkel. 13 t/m 17 november 2006 GeoWeelc - op expeditie met aardrijkskunde. B www.geoweelc.nl 75 november 2006 Wereld GISdag. 23 t/m 24 november 2006 Geografendagen, thema 'Draagkracht van de Delta'. B www.knag.nl/480.0.html t/m 27 december 2006 Expositie 'De Zijpe in kaart gebracht: cartografie van de Zijpe en omgeving vanaf 1550'. Zijpermuseum, Schagerbrug. B www.zijpermuseum.nl BUITENLAND 20 t/m 23 september 2006 GI-Science 2006, Münster (D). B www.giscience.org 10 t/m 12 oktober 2006 Intergeo, München (D). B www.intergeo.de 8 t/m 13 oktober 2006 FIG-congres, München (D). B www.fig2006.de 9 en io november 2006 International Symposium 'Modern technologies, education and professional practice in geodesy and related fields', Sofia (Bulgarije). B www.gis-sofia.bg 79 t/m 23 augustus 2007 EUGE02007, Amsterdam. B www.eugeo2007.org Edward MacGillavry WWW.GEO-INFO.NL redactie@geo-info.nl GEO-INFO 2006-9 VAN PERIPHERIOUE NAAR PROVINCIE

Geo-Info | 2006 | | pagina 5