Dienst der Hydrografie verhuist op Op 21 juni 2006, de datum van de eerste door de Verenigde Naties uitgeroepen Wereld Hydrografiedag, is de nieuwe huisvesting van de Dienst der Hydrografie officieel geo pend door de Commandant der Zee strijdkrachten VADM J.M. Kelder. Door de presentatie van de eerste, in het nieuwe gebouw geproduceerde, Electronic Navigational Chart (ENC) opende de admiraal officieel de nieu we lokatie. Kelder memoreerde de 132-jarige rijke geschiedenis van de Dienst, waarvan de laatste 82 jaar plaatsvond aan de Badhuisweg in Scheveningen. Hij benadrukte de steeds belangrijker wordende militai re expeditionaire taken van de Dienst, zoals de recente hydrografische opna mes bij Eritrea, Liberia en Senegal. Tenslotte gaf hij aan dat het vertrek van de Badhuisweg en de intrek in het nieuwe gebouw op de Frederikkazer- ne voor de organisatie en het perso neel een nieuw tijdperk inluidt. Ter gelegenheid van de opening droeg de heer Van der Sluis een door hem ge bouwd model van het voormalige op nemingsvaartuig Hr.Ms. Blommendal over aan de Chef der Hydrografie, KTZ F.P.J. de Haan. V.l.n.r. vice-admiraal Kelder, KTZ De Haan en dhr. Van der Sluis bij het model van de Hr.Ms. Blommendal. De Verenigde Naties heeft eind vorig jaar 21 juni uitgeroepen als Wereld Hydrografie Dag. Deze dag heeft als doel de toenemende hydrografische informatie wereldwijd onder de aan dacht te brengen. 21 juni was de dag dat in 1921 het Internationaal Hydro grafisch Bureau (IHO) te Monaco werd opgericht (www.iho.shom.fr). Op deze dag wordt aandacht gevraagd voor het belang van hydrografie voor de veiligheid van navigatie over de ocea nen en zeeën en bescherming van het mariene milieu. Het gekozen thema van deze eerste Wereld Hydrografie Dag is '85 years of the IHO contribu ting to worldwide safety to naviga tion'. Het nieuwe adres van de Dienst der Hydrografie is: Frederikkazerne, ge bouw 32, Van der Burchlaan 31, Den Haag. Zie ook www.hydro.nl. Persberichten Dienst der Hydrografie, 19 en 22 juni 2006 Caert-Thresoor 2006-2 Uitgave 2006-2 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende artikelen: 'De weergave van Suriname in de Bosat las 1877-1940' door Feijan Ormeling; "The mirror of the Worlde van Elisabeth Tanfield Caiy: een vroege Engelse verta ling van Ortelius' door Lesley Peterson: 'Nouveau Plan de la ville d'Amster- dam; de toeristische kaart van Amster dam, gegraveerd door Willem Corne lls van Baarsel en uitgegeven door Jo hannes Guykes (1837-1850)' door Paul van den Brink en Mare Hameleers. Informatie: www.maphist.nl/ct. Verschenen publicaties Luhmann, T., S. Robson, S. Kyle en I. Harley, Close Range Photogrammetry, Principles, Techniques and Applications. Whittles Publishing 2006,528 p., ISBN 1-870325-50-8, prijs £60. www.whitt- lespublishing.com. Dekker, HA.L., In pursuit of Land Tenure Security. Amsterdam University Press, Pallas Publications 2006, 288 p., ISBN 90-8555-111-0, prijs 45. www.aup.nl/pallas. Stoter, J, P. van Oosterom, 3D Cadastre in an International Context. Legal, Organizational, and Technological Aspects. CRC Press/Taylor&Francis, 2006, 323 p., ISBN 0-8493-3932-1, prijs US$ 99,95. www.taylorand francis. com of www.crcpress.com. Zlatanova, S., D. Prosperi, Large-scale 3D Data Integration - Challenges and Op portunities. CRC Press/Taylor&Fran cis, 2006, 245 p., ISBN 0-8493-9898-3, prijs US$ 129,95. www.crcpress.com en www.gdmc.nl/zlatanova/book. html. Rana, S., J. Sharma, Frontiers of Geo graphic Information technology. Sprin ger Verlag, 2006, 329 p., ISBN 3-540-25685-7, prijs US$129,95. www.springeronline.com. Eerste versie Landelijke Voorziening Het project 'Basisregistraties voor Adressen en Gebouwen' (BAG) heeft de eerste versie van de Lande lijke Voorziening (LV) opgeleverd, op basis van de specificaties uit het de tailontwerp. Deze release bevat de ba sisfunctionaliteit en richt zich met name op het proces van het vullen van de voorziening door de gemeen ten (bronhouders). Belangrijke pun ten: communicatie tussen de ge meente en de LV gaat met webservi ces (over HTTP en SOAP): de berich- tendefinities zijn conform StUF2 op gesteld en vastgelegd in het BAG opgeleverd BAG-sectormodel; en de landelijke voorziening is volledig opgezet met open source-technologie. De applica tie zal uitgebreid worden getest in een Proof of Concept-opstelling en zal vervolgens worden getest met ge meentelijke BAG-applicatie-leveran- ciers. Vanaf medio november 2006 gaat een aantal gemeenten uit de pi- lotgroep de aansluiting op de LV testen. De pilot zal begin 2007 wor den afgerond met een evaluatie. Informatie: bag.vrom.nl. Kaart van de Limes De Limes is de grens van het voor malige Romeinse Rijk en het grootste archeologische monument van ons land. In Nederland loopt de Limes van Katwijk via de Oude Rijn langs Arnhem naar Duitsland. Sinds kort staat alle informatie over de Ro meinse rijksgrens op de Limes-kaart: de loop van de grens en de plekken waar de Romeinen hun forten bouw den. De kaart is (gratis) verkrijgbaar bij VW's, musea en via www.limes.nl. (Zie ook de bespreking van de Limes At las in Geo-Info 2006-2, p. 85). GEO-INFO 2006-9

Geo-Info | 2006 | | pagina 61