Fig. 6. Uitbreidingsplan van de stad Utrecht uit 1921, vervaardigd door de gemeente Utrecht (Utrecht, Universiteits bibliotheek: FGW VILW.a. 73). Fig. 7. Detail van de kaart van de bevol kingsgroei en- afna me in Nederland in de periode 1860 1880, J. Kuyper, 1885 (Utrecht, Universiteits bibliotheek: MAG Ts Oct 7 (deel 2), Kaart no. 7). Rechtsboven is het navigeerscherm van de viewer zichtbaar. Fig. 8. Detail van de kaart van de transportroutes in de Nederlanden, 1817 (Utrecht, Uni versiteitsbibliotheek. FGW Moll 70). L.- - i... Fig. 9. Detail van de kaart van de intensiteit van het scheepvaartverkeer in Nederland, Hendrik Blink, 1892 (Utrecht, Universi teitsbibliotheek: MAG T Oct 1404 (deel 3), No. XI). getekend rond de geplande bebouwing en om doorgaand verkeer door de stad tegen te gaan, was er daarbuiten nog een tweede ringweg gepland. Het is een echte 'communicatielcaart': de kaart biedt zowel overzicht als detail en loopt daarmee als het ware al voor uit op de inspraakprocedures, die vijf tig jaar later in de ruimtelijke orde ning zouden worden ingevoerd. Een andere relevante sociaal-economi sche kaart is die van de bevolkingsgroei en- afname in Nederland in de periode 1860-1880 (fig. 7). Deze door J. Kuyper in 1885 gemaakte kaart is voor zover bekend de eerste kaart waarin het ver loop van de Nederlandse bevolking wordt aangegeven. Dat wil zeggen: de toe- of afname op een bepaald mo ment, vergeleken met een vast punt in het verleden. Hier is dat de situatie voor 1860 waarmee de getallen voor 1880 worden vergeleken. Uit de legen da lean men aflezen dat de bevolking niet overal is toegenomen in die twin tig jaar: er zijn gemeentes waar de be volking vrijwel stationair bleef maar ook waar zij tot tien procent of meer achteruitging. Alleen zijn de betreffen de gebieden op de kaart moeilijk te vin den omdat er nog geen gebruik wordt gemaakt van de regel dat toe- en afna me ook door kleurverschillen makke lijk onderscheiden moeten kunnen worden. Volgens eigen zeggen ontleen de Kuyper de bewerking en kartering van de bevolkingsgegevens aan het werlc van Wagner en Behm. De inzet- lcaart is interessant omdat hierop voor het eerst de bevolkingsdichtheid (van 1880) als isolijnenlcaart is voorgesteld. Infrastructurele kaarten Een relatief kleine categorie in de reeks thematische kaarten is die van de infrastructurele kaarten. Een tref fend voorbeeld levert de kaart van de transportroutes in de Nederlanden uit 1817 (fig. 8). Dit is het 'Rijkswegen plan' van Koning Willem I, met 'rou tes royales' en 'routes décrétées a con- struire' (te construeren wegen). Het is getekend door het corps van de water staat. De aan te leggen wegen blijken vooral in het zuiden te liggen en tus sen de twee samengevoegde rijken. De grens tussen de beide rijken is niet als provinciale grens aangegeven, maar als staatsgrens. Met name in de wegen in het zuiden is om een vaste afstand een dwarsstreepje ingete- T k«rn GEO-INFO 2006-10 T r-

Geo-Info | 2006 | | pagina 10