lcend; een soort kilometrage dus, de eerste die gevonden is. De kaart bevat niet alleen aan te leggen wegen; ook ingetekend is de route van een 'Canal du Nord projetté'. Een tweede infrastructurele kaart, ver vaardigd in 1892 door Hendrik Blink, geeft de intensiteit van het scheep vaartverkeer in Nederland weer (fig. 9). Behalve losse kaarten, zijn ook kaarten in boeken en tijdschriften een belang rijke bron voor de studie van de ont wikkeling van de thematische karto- grafie. Als tijdschriftredacteur en zeer vruchtbaar boelcenschrijver heeft Blink ook mede daardoor een grote in vloed op de popularisatie van themati sche kaarten gehad. Op de hier behan delde kaart wordt met in dikte en sig natuur onderscheiden lijnsignaturen het volume van de passerende schepen aangegeven; de nummers naast de wa terwegen verwijzen naar een lijst met hun namen. De weergave in de Zuider zee is niet helemaal bevredigend; de cirkel geeft aan hoeveel verkeer er van de erop uitkomende waterwegen in de Zuiderzee komt en hoe dat weer op an dere waterwegen aansluit; er wordt echter ook ten onrechte een route door gesuggereerd. Buiten dat is het een goed overzicht van de met betrek king tot de scheepvaartbewegingen be langrijkste waterwegen. Historische kaarten Eveneens klein van omvang is tenslot te de categorie historische kaarten. Dit soort thematische kaarten toont ver schijnselen of ontwikkelingen in het verleden. De historische kaart van Nederland uit circa 1785 van Arend Foklce Simonsz. is daar een voorbeeld van (fig. 10). De titel spreekt voor zich: 'Oud Nederland zo als het zelve door de Batavieren, Marezaaten, Sturien, Frisiabonen, Kauchen, Chamaven, Bructeren, Menapien, Uzipeeten en an dere volkeren oudtyds bewoond wierd, naar de plaatsing der beste schryve- ren'. De kaart is een reconstructie van het Nederlandse grondgebied in de Ro meinse tijd op basis van gegevens van Romeinse auteurs. Een laatste type historische kaart is een blad van de kaart van Holland, Zee land en West-Friesland in 1300 uit de 'Geschiedkundige atlas van Neder land' door Anton Albert Beekman (1854-1947) (fig. 11). De reconstructie, die hier wordt afgebeeld, is die van Fig. 10. Historische kaart van Nederland uit circa 1785 door Arend Fokke Simonsz. Utrecht Universiteitsbiblioth eek, FGW Ackersdijck 41). Fig. 11Detail van een blad van de historische kaart van Holland, Zeeland en West Friesland in 1300 uit de Geschied kundige atlas van Nederland uit de periode 1913-1938 door Anton Alben Beekman (Utrecht, Universiteitsbiblioth eek: FGWVll.B.a.15 (Dl. I., Kaan 5)). 7\< r* H- Holland, Zeeland en West-Friesland in 1300 met een globale grondsoortenindeling en een overzicht van de op dat mo ment in bronnen genoemde steden, dorpen en dijken. Dit kaartfragment laat de Groote Waard zien, een gebied dat tijdens de Allerheiligenvloed van 1421 overstroomde en waarvan alleen het Eiland van Dordrecht behouden bleef. Dankzij de bronnenstudie der historici is de kaart goed ge documenteerd. Het is als zodanig een voorbeeld van nauw gezette reconstructie, in tegenstelling tot de meer globale vroegere pogingen. Epiloog De lijst van honderd geselecteerde thematische kaarten is een 'flexibele' lijst: nieuwe ontdekkingen en interpretaties kunnen boven water komen en tot andere inzichten leiden. In die zin nodigt de selectie uit tot discussie en lean men zich er eventueel tegen afzetten. Ook wat dat betreft heeft de website een belangrijke functie bij het onderwijs en onder zoek. Behalve de collectie thematische kaarten zijn op de website van gedigitaliseerde kaarten van de Universiteitsbi bliotheek Utrecht twee andere collecties te bekijken. Zo is er een overzicht van zeventig oude topstukken uit de collectie van de Kaartenverzameling van de Faculteit Geoweten- schappen. Verder staan 250 bodemlcaarten van België uit de collectie van de Bibliotheek Geowetenschappen op internet. Voor het digitaliseringsproject heeft de Universiteitsbiblio theek Utrecht een speciale productielijn ontwikkeld voor de opslag en ontsluiting van gedigitaliseerd kaartmateriaal. In de toekomst wordt de website van gedigitaliseerde kaarten van de Universiteitsbibliotheek Utrecht dan ook verder uit gebreid met nieuwe collecties. i n hf.uiiiÜ GEO-INFO 2006-10 i v V MXftWÈÊM v

Geo-Info | 2006 | | pagina 11