Johan de Beer Heeft u ook een al een Tom-Tom in de maken, wordt er volop geëxperimen- Als we naar de toekomst kijken en be- auto? Ik nog niet, maak uiteraard wel teerd: een pilot hier en een quick-win grippen als 'data bij de bron' en 'enkel- gebruik van de routeplanner maar heb nog altijd bij voorkeur een kaart daar. En er liggen nog de nodige plan nen voor de toekomst. Plannen die vaak voudige opslag - meervoudig gebruik' serieus nemen, zullen overheidsin- binnen handbereik. Ilc weet graag worden geïnitieerd vanuit de geo-infor- stanties over hun eigen grenzen moe- vooraf langs welke weg ik mijn route matievoorziening, uiteraard ook weer ten ldjken We staan aan het begin van wil afleggen zodat ik kan reageren op met nodige prikkels vanuit de cournier- een uitda„ende periode. Hoe het mo- onverwachte zaken. Het is niet de eer- ciële bedrijven, de aanbodzijde, ste keer dat ik ervaren heb dat de chauffeur met een navigatiesysteem in Binnen mijn waterschap willen wij de twijfel wordt gebracht en dat hij ver- komende twee jaar zeven processen volgens blindelings afgaat op de tech- met mobiel-GIS gaan ondersteunen. biel-GIS-landschap er op termijn uit ziet, is mij ook niet helder maar met deze column wil ik mensen aan het denken zetten en uitnodigen om met nielc. Het gaat overigens ook vaak Per proces nemen wij een besluit over elkaar in gesprek te gaan om mobiel- goed, en gemak dient de mens: geen het rendement en dus over het wel of succesvol te laten zijn in over- voorbereidingstijd, geen grote onhan- niet inzetten van mobiel-GIS. Toen wij heidsland, zodat het op termijn tot dige kaarten of geruzie met je vrouw onze plannen wilden vergelijken met standaard kan worden verheven. over het kaartlezen. andere, bleek dat er veel gebeurt op dit Waarom deze inleiding? Niemand terrein maar dat er nog weinig stan- vraagt zich waarschijnlijk af of een na- daard is en nog maar beperkt wordt vigatiesysteem rendabel is. Als consu- samengewerkt. Veel ad-hoc (pilot) be- Johan de Beer, Hoofd afdeling Geo-Informatie, Waterschap Brabantse Delta ment word je er warm voor gemaakt, sluiten, het ontbreken van een strate- Reacties naar: j.de.beer@brabantsedelta.nl krijg je iets opgedrongen. Je koopt gisch plan, verschillende hard-en soft- waarschijnlijk geen nieuwe auto meer die het niet heeft. Het is tot standaard ware keuzes en de visie op hoe er ont wikkeld dient te worden, houdt partij en verdeeld. Is dit jammer? Nee, de grote invasie moet mijns inziens nog Zijn de mobiele toepassingen binnen komen. Er liggen dus nog kansen om verheven. de waterschappen ook al standaard? meer gezamenlijk op te trekken. Aan- Voordat deze vraag beantwoord kan sluiten bij het waterschapbreed geo- worden, eerst even iets over de 'klant' grafisch platform 'IRIS' is voor mij van van het waterschap. Ook de water- zelfsprekend. Maar laten we niet wach- schappen hebben klanten: boeren, bur- ten totdat zaken onomkeerbaar zijn gers, bedrijven en buitenlui. Deze klan- geworden. Het moment is er nu rijp ten willen droge voeten en voldoende voor. Om deze redenen was het onder en schoon oppervlaktewater. werp ook geagendeerd op de jaarlijkse Mobiel GIS speelt zich af buiten het ge- netwerkdag van Het Waterschapshuis, zichtsveld van de klant van het water- op 12 oktober 2006. Ilc heb op deze net- schap. Maar de klant kan wel op een an dere wijze het effect meten: een betere dienstverlening en mogelijk lagere be lastingtarieven. Welnu, dit zijn de twee Ook buiten de waterschapswereld kan kernvragen die bij de implementatie en dient er prima samengewerkt te werkdag een eerste aanzet gegeven tot een discussie hierover. worden. Waterschappen hebben im mers veel gegevens van anderen nodig van mobiele toepassingen voorop die nen te staan. Van buiten naar binnen kijken. Het is vaak lastig om het rende- om hun taken te kunnen uitvoeren, ment van mobiele toepassingen, en Gegevens van partners als gemeente, over het algemeen van automatise- provincie, LNV en dergelijke. Maar ook ringsprojecten, in geld uit te drukken, leveranciers van basisgegevens zoals Om nut en noodzaak aantoonbaar te het Kadaster, Alterra en KvK. GEO-INFO 2006-10 Y Y **"11 1** 1 1 1**1 Geo-Info in Praktijk De standaard van Mobiel GIS

Geo-Info | 2006 | | pagina 13