twee onderzoeken. Door SEO [geciteerd in NEN 2004] is een astronomisch bedrag van 72 miljoen euro per uur geschat bij een grote stroomstoring in de Randstad. De Kamer van Koophandel deed eind november 2005 een onderzoek naar een grote stroomstoring in Haaksbergen. Er werden stroom- onderbrelcingen van drie tot zestig uur geconstateerd, scha des voor bedrijven liepen uiteen van 75 tot 100.000 euro per bedrijf. Ter relativering kunnen we opmerken dat extra ge voelige sectoren, zoals ziekenhuizen en industrieterreinen, vaak voorzien zijn van noodvoorzieningen (bijv. noodaggre- gaten) zodat gevolgschade niet zomaar optreedt bij bescha diging van een enkele kabel of leiding. Over de kwaliteit van deze noodvoorzieningen is mij niets bekend. Wat gebeurt er intussen op het vlak van ruimtelijke ordening? Er spelen twee dingen: de ruimtelijke (3D) planning, in enge zin over de ligging van kabels en leidingen en in brede zin: de afstemming van alle bestemmingen in de ondergrond; de veiligheid. fcfritflmmingjtpLnn In i.igan pn r IflLij&igm Fig. 7. De vele lagen van een driedimensionaal bestemmingsplan. Door VROM, het COB en andere organisaties wordt inten sief nagedacht over 3D-planning en dat is nodig ook want de maatschappelijke kosten van een situatie zonder 3D-or- dening zijn hoog en zullen in de toekomst alleen maar toe nemen [COB 2003/COB 2004/Taselaar en Kamphuis 2005). 3D-planning in brede zin is een complexe materie (fig. 7). Er wordt aan gewerkt maar het valt buiten de doelstellin gen van het huidige wetsvoorstel. Dit wetvoorstel doet niets om de regie van gemeentes over de inrichting van de onder grond in enge zin te versterken. De 'gedoogplicht' verplicht gemeentes te gedogen dat netbeheerders hun kabels en lei dingen neerleggen 'waar zij maar willen'. Voor de telecom is de gedoogplicht geregeld in de Telecomwet, voor overige kabels en leidingen in de Belemmeringenwet uit het pri vaatrecht [Kruif 2004/Taselaar en Kamphuis 2005]. Deze ge doogplicht wordt in het huidige wetsvoorstel niet aange pakt. Daarmee is niet gezegd dat gemeentes geen enkele re gie kunnen voeren. De gemeente Rotterdam laat zien dat binnen de marges van de wet wel degelijk veel mogelijk is [Smit 2003]. Het is dus ook een kwestie van de regie némen. Daarnaast speelt er het veiligheidsaspect. Rondom trans portleidingen (voornamelijk aardgas) gelden zones waarin niet of slechts zeer beperkt mag worden gebouwd. VROM Fig. 8. Zie wil deze zones volgens een nieuwe systematiek gaan bere- www. graaf schade kenen. Dat kan er toe leiden dat een gebouw volgens de ou- -voorkomen.nl. de regelgeving niet, maar volgens de nieuwe opeens wel in een 'verboden zone' komt te liggen. Het gebouw of de leiding moet dan worden verplaatst of extra beveiligd. Meestal is verplaatsen van de leiding het goedkoopst. VROM en Gasunie zijn (al jaren) in onderhan deling over de verdeling van de kosten en, daarmee samenhangend, de precie ze inhoud van de nieuwe systematiek. Conclusie Het wetsvoorstel 'Informatie-uitwisse ling ondergrondse netten' beoogt graafschade te verminderen, hoofdza kelijk door verplichtingen te stellen op het vlak van verbeterde informatie-uit wisseling en voor zorgvuldiger graven. Daarnaast wordt een aantal maatrege len voorgesteld om de kwaliteit van de uitgewisselde informatie (de tekenin gen) te verbeteren: de terugmeldings plicht, de registratie van huisaanslui tingen en de registratie van dode ka bels en leidingen. Het wetsvoorstel is op dat vlak niet erg concreet. De kosten van deze maatregelen kunnen voor belanghebbenden hoog oplopen. Het lobbywerk over de precieze invul ling van de maatregelen is nog volop gaande en dat zal zo blijven, ook wan neer het wetsvoorstel geaccepteerd is. Twee problemen worden door het wetsvoorstel niet aangepakt. Ten eer ste, de gevolgschade: deze blijft als een zwaard van Damocles boven de sector hangen. Ten tweede, de regie over de inrichting van de ondergrond. Ge meentes krijgen er wel de ondankbare taak bij om dode kabels en leidingen te registreren maar krijgen niet meer re gie over de inrichting van de onder grond. WWW.SHiWSCHADE-WDOHKC'.VIEH. ML GEO-INFO 2006-10

Geo-Info | 2006 | | pagina 22