Literatuur over graafschade Om lessen te kunnen trekken uit het verle den en uit het buitenland, is gedegen lite ratuuronderzoek erg belangrijk. Artikelen van De Kruif, Klaasse en Claessen in Geo- Info in 2004 geven een interessant histo risch overzicht, het NEN rapport uit 2004 beschrijft ook de situatie in het buiten land. Ter wille van de leesbaarheid bevat dit artikel een beperkte literatuurlijst. Een uitgebreide literatuurlijst is te vinden op: www.geo-informatie.nl/publications/ pepij n_ van_oort/graafschade_literatuur/ Aanvullingen zijn uiteraard welkom en de lijst zal periodiek worden bijgewerkt. Literatuur COB-rapport B225, Mogelijkheden voor registratie van buisleidingen. Centrum voor Ondergronds Bouwen, Gouda 2003. COB-rapport B212, Ondergrondse Ordening: naar een meerdimensionale benadering van bestaande praktijken, Centrum voor Ondergronds Bouwen, Gouda 2004. Kruif, J. de, Wetgeving Kabel- en leidinginformatie op komst Geo-Info 2005-5, p. 259-265. Kruif, J. de, Gemeenten en kabels leidingen. Geo-Info 2004 nr. 7/8, p.306-312. NEN-rapport, Verplichte Informatie uitwisseling Ondergrondse Kabels en Leidingen: Graven naar informatie, Nederlands Normalisatie Instituut, Delft 2004. Ravi-rapport nr. 12, Kabel- en Leiding- gegevens geleid, Amersfoort 1988. Smit, L.A., Rotterdam heeft de leiding, Geodesia 2003, nr. 7/8 p.290-295. Taselaar, F. en A.W.M. Kamphuis, Kabelconflicten en leidingenleed: het zenuwstelsel en de bloedvaten van de samenleving, Bodem 2005 nr. 4, p.140-141. Houten, Y.A. van en P.F. Lourens, Preventie van gasleidingbeschadigingen onderzocht vanuit een gedragsweten schappelijk kader, Verkeerskundig Studie Centrum - Rijksuniversiteit Groningen 1995. Oort, P.A.J. van, Spatial data quality: from description to application, Proef schrift Wageningen Universiteit 2006. Velsen, F.J. van, Grondroerdersrege- ling: chaos in de ondergrond werkt door in wetsvoorstel. Bouwrecht, mei 2006, p.424-431. Samenvatting Wetsvoorstel Informatie-uitwisseling kabels en leidingen Dit artikel geeft een overzicht van de problematiek rond graafscha de en wat het wetsvoorstelInformatie-uitwisseling kabels en leidin gen' er aan doet. De volgende acht punten komen aan de orde: wat was de aanleiding, wie zijn de belanghebbenden, hoe groot is het probleem, wat zijn de oorzaken en wat doet de wet, is de kwaliteit van de tekeningen een probleem, wat is de kans op graafschade, ge volgschade en wat gebeurt er op het vlak van de ruimtelijke orde ning. Summary Information exchange cables and pipes This article provides an overview of the issues concerning digging damage and how these are addressed in the proposed law Infor mation Exchange Cables and Pipes". The author describes the rea sons for the proposed law and the stakeholders in this field. The va rious causes of digging damage, such as the quality of the dra wings, are being discussed, together with the probability of digging damage and ensuing damage. Furthermore, it goes into how the proposed law and physical planning in general may assist in con taining this damage. Resumé Proposition de loi 'Échange d'Information sur les Cables et Con duits' Cet article donne un aper(;u de la problématique des dégats causés lors d'excavations et des solutions avancées par le projet de loi 'échange d'information sur les cables et conduits'. Les huit points sui- vant sont traités quelle est l'origine, qui sont les intéressés, quelle est I'importance du problème, quelles sont les origines et que impose la loi, est-ce que la qualité des dessins pose un problème, quel est le risque de dommages suite a des excavations, les dégats secondaires et qu'est ce qui se passé au niveau de la gestion de l'espace? Meer informatie is te verkrijgen bij: pepijn.vanoort@wur.nl FLEXIBELE MEETLINTEN Het onderzoek van de Vereniging Eigen Huis (VEH) leverde een aantal opvallende misstanden op. Een wo ning in Amersfoort was in 2005, vol gens een verkoopmakelaar, 60 vier kante meter groot, terwijl een ande re makelaar exact dezelfde woning een jaar eerder nog in de aanbieding had staan met een woonoppervlalc van maar liefst 95 vierkante meter. 'Dergelijke grote verschillen zijn niet af te doen als 'meetafwijkin gen'. Hier is sprake van een bewuste onjuiste voorstelling van zaken', al dus de VEH. Een complex met studioappartementen aan de 5 Mei laan in Leiden bleek ook aantrekke lijk voor verkoopmakelaars met flexibele meetlinten. Eén exemplaar ging in drie jaar tijd drie keer in de verkoop en slechts één keer werd ge adverteerd met het werkelijke aan tal vierkante meters (41). De andere twee verkoopmakelaars kwamen uit op 51 en 54 vierkante meter. Uit: ANP-bericht van 31-7-2006. GEO-INFO 2006-10

Geo-Info | 2006 | | pagina 23