Kennisinfrastructuur Cultuurhistorie, informatie over archeologie, Cultuurhistorie wordt in het algemeen geassocieerd met oude dingen. Met mooie landschappen, molens en boerderijen of misschien een verlaten terp als relict van vervlogen tijden. Maar cultuurhistorie ook kan leiden tot innovatie op het gebied van informatisering. De website van de Kennisinfrastructuur Cultuurhistorie (www.kich.nl) is hier een voorbeeld van. Minder zichtbaar maar minstens even belangrijk is het informatiemodel Drs. R. Wiemer, Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek Ir. P.A1M Janssen, Informatie-analist RAVI terra), de bouwhistorie (Rijksdienst voor de Monumentenzorg) en de ar cheologie (Rijksdienst voor het Oud Cultuurhistorie (ImKiCH). Met dit model kan zowel gestruc- heidkundigBodemonderzoek). Ook in de beleidsnota Belvedère (1999) tureerde geo-informatie als informatie over ongestructureerde werd de toegang tot informatie ais een belangrijk knelpunt gezien in het stre- documentaire bronnen gestandaardiseerd worden uitgewisseld. ven naar 'behoud door ontwikkeling'. De achterliggende gedachte hierbij was dat nieuwe ontwikkelingen in de Centrale ontsluiting van verschillende informatiebronnen De kennisinfrastructuur Cultuurhistorie kent eigenlijk twee aanleidingen. Ergens in 2000 op een symposium over de toepassing van GIS in de historische geografie, bespra ken vier collega's van vier instellingen de mogelijkheden ei kaars informatiebronnen meer geïntegreerd te ontsluiten. Niet alleen zou de toegang tot de bronnen hiermee sterk kunnen verbeteren maar door informatie in een andere context te plaatsen, kan ook de informatiewaarde toene men. Het ging hier om informatiebronnen uit de histori sche geografie (Directie Kennis, Ministerie van LNV en Al- 1) Samen verwij st naar de samen werkende KICH- organisaties. ruimtelijke ordening geen bedreiging voor cultuurhistorie hoeven te zijn maar dat cultuurhistorie gebruikt kan worden om enerzijds de kwaliteit van die nieuwe ontwikkelingen te vergro ten en anderzijds de cultuurhistorie meer zichtbaar te maken. Eind 2000 zat het viertal aan tafel bij het projectbureau Belvedère. Vanaf dat moment is de ambtelijke molen gaan draaien. Vanuit het Ministerie van OCW is een aanvraag ingediend in wat toen nog het ICES-KIS programma heette. Doel van deze aanvraag was de totstandkoming van de kennisinfra structuur. Door tegenvallende aardgasbaten kon deze aanvraag niet gehonoreerd worden maar het project bureau Belvedère stelde vervolgens wel een subsidie beschikbaar voor het maken van een strategische nota (vier over geel) en een plan. In dit plan wer den achttien projecten gepresenteerd die tot doel hadden om tot een kennis infrastructuur voor de cultuurhistorie te komen en dat met de nadruk op kennis. Het resultaat zou meer moeten zijn dan een verzameling tools voor de overdracht van informatie. Belangrij ke onderdelen van het programma wa ren gericht op het stromen van kennis van zender naar ontvanger, soms met behulp van ICT, maar vooral ook door GEO-INFO 2006-10 Cultuurhistorische informatie 430 samen in een nieuw jasje

Geo-Info | 2006 | | pagina 28