European Spatial Data Infrastructure Geografische Informatie (Gl) heeft een steeds belangrijker maatschappelijke rol te vervullen en speelt steeds meer in op de nieuwe politieke en technologische mogelijkheden. Gl heeft een belangrijke economische waarde als een essentieel element van de informatiegaring en -verstrekking van de openbare sector, heeft een sociale en politieke waarde als integrator en verleent tastbare voordelen aan burgers, zakenwereld en de overheid. In dit artikel wordt een overzicht gegeven van de verschillende grensoverschrijdende initiatieven die binnen de Europese Unie lopen met betrekking tot de ontwikkeling van een ESDI (European Spatial Data Infrastructure). Terwijl Geografische Informatie Systemen (GIS) groten deels project- en gebruikergedreven waren, wordt GIS thans steeds meer integrerend: zowel tussen systemen als integrerend in een maatschappij-perspectief. Een SDI (Spati al Data Infrastrcuture of ruimtelijke gegevensinfrastruc- tuur) is een breder concept: het is een geheel van een poli tieke wil, technische standaarden, technologieën, gege vens, institutioneel overleg en afspraken, alsook mensen, dat het gebruik van geografische gegevens mogelijk maakt en hieruit ruimtelijke informatie weet te halen ter onder steuning van de besluitvorming, en dit op uiteenlopende schalen, binnen meerdere toepassingsvelden en op verschil lende beleidsniveaus. Wereldwijd ontwikkelen verschillende nationale overhe den en organisaties SDI. Steeds meer wordt er naar ge streefd de SDI transnationaal en multinationaal te ontwik kelen in regionale contexten. In Europa is men er steeds meer van overtuigd dat voor een degelijke besluitvorming en beleid, economische en sociale ontwikkeling, publieke participatie in e-government, bescherming van de burger en duurzaam milieu het effectieve gebruik van GI maxi maal moet worden gestimuleerd (GINIE, 2004). In 2004 breidde de Europese Unie (EU) uit van 15 tot 25 lid staten. Deze uitbreiding in aantal lidstaten, bevolking en oppervlakte noodt tot bredere inzichten in economische, sociale, politieke en milieuonderwerpen. Er is dan ook binnen de EU een duidelijke wil om nog meer op een Euro pese SDI (ESDI) in te spelen. Het uitwerken van een ESDI vergt een regelgeving op het beleidsniveau, het wettelijke en het organisatieniveau, samen met technische maatrege len zoals het vastleggen van standaarden en het bepalen en onderhouden van de geografische informatielagen voor GEO-INFO 2006-10 A. Ccigdas Aydinoglu, MSc, onderzoeksassistent aan Ka raden iz Technical University (KTU), Turkey prof.dr. Ph. deMaeyer, vakgroep Geografie-Universiteit Gent (B). een breed gamma van thema's. ESDI moet de gebruikers een brede waaier aan geïntegreerde ruimtelijke infor matie verstrekken uit een brede waai er van bronnen, van lokaal tot globaal niveau, en dit met een hoge graad van interoperabiliteit tussen de verschil lende toepassingen. Historisch proces Meerdere nationale topografische, geo grafische en lcartografische instellin gen hebben vanaf de jaren tachtig bre dere en nieuwe toepassingen gezocht voor hun ruimtelijke informatie. Vele landen werden ook kostenbewust van hun informatiegaring. In 1989 publi ceerde de Commissie van de Europese Gemeenschap (EG) een richtlijn die het economisch belang van de vrije toe gang tot databases onderstreept. Het Verdrag van Maastricht van 1993 res- ponsabiliseert de Europese Unie (EU) voor de verdere ontwikkeling van de informatiemaatschappij. Als respons op het 'information superhighway'-ini tiatief van de Verenigde Staten onder streept het Bangemann Rapport (Euro pe and the Global Information Society, 1994) de voorzorgen die de EU moet nemen om haar plaats te vrijwaren in de informatiemaatschappij en hoe ruimtelijke informatie daarbij een sleutelrol kan spelen. Vanaf de jaren negentig groeien tal van regionale en globale initiatieven met betrekking tot het beleid en de standaardisatie van data-uitwisseling. Men uitte in dit ka der de wens om projecten die op Euro pees niveau een coördinerende rol (zullen) vervullen financieel te steu nen. Tevens worden een aantal organi-

Geo-Info | 2006 | | pagina 34