De kaart is het toetje van de informatie-voorziening ij na dagelijks komen we kaarten tegen: in de media, onderweg, op het werk of op school. Wie maakt deze kaarten? Hoe worden deze kaarten gemaakt? Waarom zien deze kaarten er zo uit? In de serie 'Kaarten van alledag' wor den de kaarten die we dagelijks tegenkomen nader be schouwd. Deze keer: de plattegronden van Schiphol. Edward Mac Gil- lavry, redacteur. M.m.vJulius Spit Dit jaar is het negentig jaar geleden dat het eerste vliegtuig op Schiphol landde. Inmiddels zoeken zo'n 44 miljoen pas sagiers per jaar hun weg door het doolhof van vertrek- en aankomsthallen, winkelcentra, grenscontroles, incheclcba- lies en bagagebanden: onderweg naar hun bestemming. Al leen al in juni 2006 verwerkte Schiphol 4,2 miljoen passa giers! Het zijn niet alleen de passagiers maar ook de dagjes mensen, voor Schiphol Plaza en het Panorama Terras, en de mensen die de passagiers komen uitzwaaien of ophalen die hun weg zoeken op Schiphol. Veel reizigers komen voor het eerst of onregelmatig op een luchthaven. Bovendien is reizen voor veel reizigers nog al tijd een spannende onderneming waarbij de nodige stress komt kijken. Tenslotte is de luchthaven niet alleen een functionele doorgangsruimte maar ook een commerciële marktplaats. De aandacht van de passagiers wordt daarom afgeleid door reclame-uitingen van bijvoorbeeld belasting vrije winkels, luchtvaartmaatschappijen en autoverhuur ders. Reizigers zijn dus afhankelijk van een duidelijk en herkenbaar bewegwijzeringsysteem om hun weg te vinden. Plattegrond van Aankomsthal 1 en 2. 'Maar in dit bewegwijzeringsysteem zijn kaarten slechts het toetje van de informatie-voorziening', stelt Paul Mijlcse- naar, 'want kaarten zijn slechts etalages, geen wegwijzers'. Mijksenaar, oprichter van Bureau Mijlcsenaar en professor Visueel Informatie Ontwerpen in Delft, kreeg begin jaren negentig de opdracht om het bewegwijzeringsysteem voor Schiphol aan te passen. Tot dan toe werd de weg gewezen door tweetalige tekstuele aanduidingen en pijlen maar veel reizigers bleken geen Nederlands of Engels te begrijpen. Mijksenaar introduceerde pictogrammen maar handhaaf- GEO-INFO 2006-10 de het systeem om de belangrijkste in formatie dwars op de looprichting te hangen en de overige informatie werd parallel aan de looprichting geplaatst. Bovendien introduceerde Mijksenaar driedimensionale plattegronden die een perspectivisch beeld geven. Toch maakt Mijksenaar zich geen illusies. Het percentage reizigers dat een kaart kan lezen en begrijpen, is volgens hem verwaarloosbaar: 'Kaarten laten slechts zien wat de luchthaven aan fa ciliteiten biedt maar kunnen een weg wijzer niet vervangen'. Mijksenaar (1944) studeerde industrië le vormgeving aan de Gerrit Rietveld Academie in Amsterdam. Hij begon als grafisch vormgever en via het ontwer pen en uitwerken van huisstijlen werd hem gevraagd om ook bewegwijze ringsystemen te ontwerpen. In 1986 richtte hij Bureau Mijksenaar op dat gevestigd is in Amsterdam. Door de grote projecten in de Verenigde Staten (onder andere drie luchthavens rond New York) werd er in 2002 een vesti ging geopend in New York. Inmiddels werken er zo'n twaalf mensen bij Bu reau Mijksenaar in Amsterdam. Sinds 1996 is Mijksenaar bovendien aange steld als hoogleraar aan de faculteit In dustrieel Ontwerpen van de Techni sche Universiteit Delft. Wie de plattegrond van Schiphol be spreekt, kan niet ontkomen aan het hele bewegwijzeringsysteem op de luchthaven. De plattegrond is er een wezenlijk onderdeel van. Een belang rijk element in het bewegwijzering systeem is het opvallende kleurge bruik dat in aangepaste vorm is over genomen uit het eerdere bewegwijze ringsysteem, ontworpen door Benno Wissing van het bureau Total Design. De verschillende kleuren op de weg wijzers staan voor de verschillende etappes tijdens het reizen. De gele bor den met zwarte belettering zijn voor het reizen zelf. Ze geven aan waar de vertrek- en aankomsthal is, de pas poortcontrole, maar geven ook infor matie over het natransport zoals lolca- ties van de taxistandplaatsen en de bushaltes. De donkere borden met gele belettering zijn voor de functionele luchthavenfaciliteiten. Zij geven aan waar toiletten zijn, het geldwisselkan toor, de afdeling Gevonden Voorwer- Kaarten van alledag 444

Geo-Info | 2006 | | pagina 42