pen of de bagagekluisjes. De blauwe borden met witte belettering leiden je naar de commerciële luchthavenfaci liteiten, zoals restaurants en belasting vrije winkels. Tenslotte zijn er de groe ne borden met witte belettering die in nood de vluchtwegen aangeven. Op Schiphol vind je drie soorten kaar ten. De driedimensionale plattegron den geven reizigers een overzicht van de faciliteiten en routes in de aan komsthal en Schiphol Plaza of in de vertrekhal en de luchtvaartmaatschap pij-lounges. Grote tweedimensionale plattegronden geven reizigers infor matie over hun directe omgeving, bij voorbeeld een specifieke aankomsthal. De derde, kleine plattegrond geeft de vluchtwegen aan en de lolcaties van de brandblussers. De 'legenda' voor de informatieborden komt terug in het lcaartontwerp. Zoals de gele borden voor het reizen zelf zijn, zo geven de gele vlakken het wan delgebied aan. De donkere vlakken staan voor de functionele luchthaven faciliteiten zoals de toiletten en de ba gagekluisjes. De blauwe vlakken geven aan waar de winkels, café's en restau rants zijn gevestigd. Zoals de tekstuele informatie uit het bewegwijzering systeem is vervangen door iconen om een internationaal publiek te bedie nen, zo zijn ook de lcaartsymbolen so ber, maar duidelijk. Het icoon voor 'In formatiepunt' op de bewegwijzering is samengesteld uit het in Amerika gang bare vraagteken en de 'i' die in Europa wordt gebruikt. Zo worden ook de plat- Bewegwijzering in Aankomsthal 2. tegronden op Schiphol aangeduid met '?i'. De lolcatie van de kaartlezer is op de plattegrond gemakkelijk terug te vinden door een gele stip met de tekst 'YOU'. Er is niet alleen een systeem achter de oriëntatie van de informatieborden maar ook van de plattegronden. Deze zijn georiënteerd in de kijk richting van de kaartlezer, net zoals een routeplanner in de auto. Wat onder in de kaart staat, is dichtbij de kaartlezer. Wat boven in de kaart, staat is veraf. Miste de Londense metrolcaart onlangs net de hoofdprijs als het beste Britse ontwerp, de informatieborden en plattegron den van Schiphol werden door de IATA Global Airport Monitor 2001 uitgeroepen tot het beste bewegwij zeringsysteem op luchthavens. Naast Schiphol heeft Bureau Mijlcsenaar ook op de luchthavens van onder meer Rotterdam, Dallas en New York het bewegwijzeringsysteem ontworpen. Bent u de weg kwijt in het Reinier de Graaf Ziekenhuis in Delft, in de Am sterdam RAI of het Teylers Museum? Bureau Mijlcsenaar wijst u in de goede richting! Op de expositie 'Airworld: Design en Architectuur voor de Luchtvaart', tot 5 november 2006 in het Stedelijk Museum te Amsterdam, ziet u enkele voorbeelden van het werk van Mijlcsenaar. 'GEZIEN' Gebakken kaart op straat in Otterlo Het Nederlands Tegelmuseum (Eilcen- zoom 12 te Otterlo) heeft aan de bui tenmuur een kaart 'Ede en omstreken' op 25 vierkante tegels. Dit object is gedateerd en gesigneerd. Het werd in 2004 op verzoek van het museum gemaakt door de Lunterense kunstena res Marieke Bouman-Sweers, in samen werking met de keramist Leendert van der Plas (op zijn Grieks signerend als Hephaistos, vormgever). Adri den Boer GEO-INFO 2006-10 4 445

Geo-Info | 2006 | | pagina 43