sats ELSE/WHERE: MAPPING*®! NEW Ai ^r7 CARTOGRAPHIES OF NETWOR 5 AND TERRITORIES JANET ABRAMS PETER,HALL, EDITORS Boekbespreking Else/Where: Mapping - New Cartographies of Networks and Territories Abrams, J. P. Hall (eds.) Else/Where: Mapping - New Cartographies of Networks and Territo ries. Minneapolis: University of Minnesota Design Institute, 2006, ISBN 0972969624, prijs 40,= por het nieuwste van het nieuwste in de kartografie moest je in de ze ventiende eeuw in Amsterdam zijn. En kele maanden geleden lelcen deze oude tijden weer te herleven. Het kartogra- fisch centrum van Amsterdam was in de loop der eeuwen nauwelijks verschoven: van het Damrak naar Ars Amicitiae aan het Rokin, alwaar het boek 'Else/Where: Mapping' werd gepresenteerd. Met deze lokatiekeuze wilde de uitgever de be langrijke bijdrage benadrukken van en kele Nederlandse auteurs, waaronder 01e Bouman, Paul Mijksenaar, Esther Po lak en Ben Schouten. Met de observatie datmapping has emer ged in the information age as a means to make the complex accessible, the hidden visi ble, the unmappable mappable' geven Ja net Abrams en Peter Hall een inleiding tot deze verzameling essays dat een breed scala niet-geografische onder werpen de revue laat passeren die met kartografische technieken kunnen worden gevisualiseerd. Bij de samen stelling van deze verzameling is geen enkele kartograaf betrokken geweest. Aan de ene kant lijkt het boek hiermee de huidige situatie in de kartografie te schetsen: met producten zoals Google Earth en TomTom is immers iedereen kaartenmaker geworden. Aan de ande re kant spiegelt het boek een nieuwe 'Gouden Eeuw' van de kartografie voor, door de kartograaf te bevrijden van de geografische werkelijkheid. De essays zijn in vier boekdelen rond een thema gegroepeerd: 'Mapping net works', 'Mapping Conversations', 'Mapping Territories' en 'Mapping Mapping'. In het eerste deel, Mapping networks, bespreken verschillende au teurs hoe communicatie-netwerken, sociale netwerken en stedelijke net werken in kaart gebracht kunnen wor den. Gelukkig ontbreken de organo grammen van het Franse Bureau d'Etu- des niet, die de kapitalistische organi satiestructuren van de wereld karte ren. In het tweede deel, Mapping Conversations, gaat het niet alleen over gesprekken op de kaart, maar ook over gesprekken met de kaart. De on li ne gesprekken (zogenaamde 'chats') op de kaart tonen de relaties tussen de verschillende gesprekspartners en ge ven de deelnemers inzicht in hun posi tie in de virtuele gemeenschap. De ge- sprelcken met de kaart gaan in op de interactie met nieuwe navigatiesyste men die steeds meer gebruik maken van spraakherkenning. Deel drie, Map ping Territories, lijkt het meeste aan te sluiten bij de gangbare associatie bij kartografie. Dit komt het meest tot uit drukking in het interview met de ar chitect die een nauwkeurige kaart maakte van de Palestijnse nederzettin gen op de Westelijke Jordaanoever. Maar dit deel bevat ook besprekingen van kartografische iconen uit het ver leden en het heden zoals de metro- kaart van Londen en Amsterdam REAL Time. In het vierde deel, Mapping Map ping, presenteren 'locative media'- lcunstenaars verschillende projecten waarin zij de activiteit van het karte ren zelfkritisch onder de loep nemen. Wat betekent het voor ons als straks ie ders positie gevolgd kan worden? Lij ken onze levenssporen op het traject van flessenpost die zijn eindbestem ming laat bepalen door de zeestromen of op het traject van een duif die pre cies de route naar zijn hok kent? Niet alleen uit de essays spreekt de veelzijdige toepassing van kartografi sche technieken, maar ook uit het ont werp van het boek zelf. Zo is de in houdsopgave geen saaie opsomming van hoofdstuktitels, maar verkleinde afbeeldingen van iedere pagina van het boek vormen samen een illustra tief schema wat doet denken aan de bladwijzers op de schutbladen van een atlas. Per boekdeel zijn de kleurenaf beeldingen gegroepeerd onder de noe mer 'gazetteer'. Net als bij een plaats- namenindex in een atlas blijf je bij le zen van de essays omslaan naar deze gazetteers om de bijbehorende afbeel dingen te bekijken. Tenslotte is de tref woordenlijst van het boek vormgege ven als een 'Self-Organising Map'. Dat geen van de auteurs een uitgespro ken kartografische achtergrond heeft, is zeker een gemis. Met een haast kin derlijke naïviteit wordt soms voorbij gegaan aan nieuwe onderzoeksrichtin gen binnen de geo-wetenschappen zo als webkartografïe en geo-visualisatie. Sommige auteurs lijken zelfs het 'kar- tografisch wiel' opnieuw uit te vinden. Aan de andere kant bieden de essays soms een frisse kijk op ons eigen vak gebied door andermans ogen. Meer in formatie. ww.elsewheremapping.com Edward MacGïllavry Ik vroeg nog of dit niet een beetje in gewikkeld was en of ze geen theo dolieten of total stations hadden, maar volgens de landmeter hadden ze die niet nodig, het ging prima zo... (ingezonden door Jeroen Riemens) GEZIEN IN DELHI, INDIA GEO-INFO 2006-10

Geo-Info | 2006 | | pagina 46