Informatie RGI-tender van vier miljoen Op 1 oktober 2006 is de Stichting Ruimte voor Geo-informatie (RGI) weer gaan tenderen. Er is twee tot vier miljoen euro Bsik- subsidie beschikbaar waarvan een aanzienlijk deel is bedoeld om verbin dingen te leggen tussen bestaande RGI-projecten en projecten uit andere Bsik-programma's zoals Leven met Water, Delft Cluster, Vernieuwend Ruimtegebruik, Ruimte voor Klimaat en LOFAR. De oproep voor project voorstellen met de inhoudelijke the ma's en de procedure voor de tender 'Geo connected' staan gepubliceerd op www.rgi.nl. De sluitingsdatum voor het indienen van subsidie-aanvragen is 1 november 2006. De Hollandse Cirkel 2006-3 Uitgave 2006-3 van het tijdschrift De Hollandse Cirkel bevat onder andere de volgende artikelen: Het meten van getijden voor de Neder landse kust en in Nederlands-Indië in de 19de eeuw door J.M. Mohrmann; De grondbeginselen der Meetkunde van Euclides voor de geadmitteerd land meter in de 18de eeuw door Theo Scheele; De AM (Air Ministry) Mark IX bubble sextant door Lo Nienhuis; Landmeten=rekenen (1) door Henk Holsbrink; Is in het land der Drievoe- ters Viervoet koning? door Harrie Luijten. Onder het historisch nieuws wordt gememoreerd dat er, dankzij de huidige gebrui ker DUWO in het oude Geo- desiegebouw, Kanaalweg 4 te Delft, expositie- en depo truimte beschikbaar kwam. Intussen zijn er oude instrumenten van zowel het Techniek Museum Delft als van de zogeheten resterende Geodesiecollec- tie tentoongesteld in de kamer van directeur mr. J.J. Benschop en in een vergaderzaal van DUWO. De museale exemplaren zijn opgesteld in door DUWO aangeschafte vitrines. Ook prijkt in de hal de bronzen buste van de geodesie-hoogleraar J.M. Tienstra (1895-1951). Verder kon de voormalige werkplaats van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat in het vroegere ITC- gebouw daar door de stichting als depot in gebruik worden genomen. Vrijwilligers zijn actief met selecteren, schoonmaken en registre ren van objecten en niet- wettelijke archivalia van de voormalige TU-faculteit Geodesie, van het opgehe ven private Landmeetkun dig Gezelschap 'Snellius', enzovoorts. Informatie: www.hollandsecirkel.nl. Studiedag Werkgroep Geschiedenis Op 22 november 2006 organiseert de Werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie weer een studiedag. Deze keer gebeurt dit in nauwe samen werking met de Vereniging de Topogra fische Historische Atlas. Centraal staat het gebruik van en de visie op de toe komst van kartografische collecties. Door de keuze voor dit thema wordt ver wacht dat zowel kaartgebruikers de achterban van de WGK) als kaartbehe- eerders de achterban van de VTHA) el kaar in Rotterdam zullen ontmoeten. De lezingen van het ochtendprogramma vinden plaats in het Gemeentearchief Rotterdam. Het programma is: Erik Walsmit (Zuiderzeemuseum F.nkhuizen): De hulp van online databa ses bij historisch kartografisch onderzoek Mare Hameleers (Gemeentearchief an de Kartografie op 22 november 2< Amsterdam): De visie van het Gemeente archief Amsterdam op de toekomstige ont sluiting en toegankelijkheid van kaarten en ander topografisch beeldmateriaal; Frank Kenselaar (Gemeentewerken Rotterdam): De toekomst van de kaart en de kaart van de toekomst: verwerven, be waren en ontsluiten; Sjoerd de Meer (Maritiem Museum Rotterdam): Inleiding op de tentoonstel ling in het Maritiem Museum van de re cent in Oxford IEngelandverworven VOC- kaarten. Het middagprogramma bestaat uit een bezoek aan het op loopafstand gelegen Maritiem Museum aan de leuvehaven waar de bovengenoemde kaartenten- toonstelling bekeken zal worden. De toegangsprijs is 20 p.p. inclusief lunch) en dient vóór 15 november 2006 ontvangen te zijn op giro 4878973 06 in Rotterdam t.n.v. GIN-Historische Kartografie te Utrecht. Aan elke deelnemer wordt ver zocht om aan Mirjam de Jonge, secreta ris van de VTHA, door te geven hoe hij /zij op een naamsticker vermeld wil wor den. Mirjam de Jonge, RHC Groninger Archieven. Postbus 30040, 9700 RM Groningen. Tel. 050-5992000. E-mail: m.de.jonge@groningerarchieven.nl. Indien u bij een instelling werkt, gaarne ook de naam daarvan: Museumjaar- kaarthouders wordt verzocht hun kaart mee te nemen voor toegang in het Mari tiem Museum. Eventuele nadere informatie is te ver krijgen bij Mare Hameleers, Gemeente archief Amsterdam, Postbus 51140,1007 EC Amsterdam. Tel. 020-5720300. E-mail: mhameleers@gaaweb.11l. GEO-INFO 2006-10

Geo-Info | 2006 | | pagina 47