Universiteitsbibliotheek Utrecht lanceert nieuwe collectie GEDIGITALISEERDE KAARTEN Tegenwoordig lijkt het alsof de hele aarde ontdekt is en er geen 'witte plekken' meer zijn. Niets is minder waar: veel eigenschappen van geografische objecten zijn nog onbekend. Dit soort 'attribuutinformatie' wordt weergegeven in thema tische kaarten. De ontwikkeling van de thematische kartografie laat dan ook mijlpalen zien in de uitbreiding van de kennis van de aarde. De onlangs door de Universiteitsbibliotheek Utrecht gelanceerde website '100 Thematische kaarten' toont die dr. M. van Eg mond, conservator van de Kaartenverzameling van de Faculteit Geowetenschappen Universiteits bibliotheek Utrecht) en prof. dr. FJ. Ormeling, hoogleraar kartografie aan de Universiteit van Utrecht dacht op deze website en probeert de kaarten in een internationaal en natio naal perspectief te plaatsen. Het be- ontwikkeling voor Nederland: wanneer begon men hier met de handelt achtereenvolgens de geschie denis van de thematische kartografie kartering van de bodem, van de derde dimensie, enzovoort? in het aigemeen, de positie van de Nederlandse thematische kartografie in die historische ontwikkeling en, tenslotte, de reeks gedigitaliseerde kaarten zoals die op internet zijn te bewonderen. En op welke wijze zijn deze kaarten inhoudelijk vervaardigd? Fig. 1. Thuispagina van de website 'Gedigitaliseerde kaarten' van de olgens het Kartografisch Woordenboek uit 1991 gaat het bij thematische kaarten om kaarten waarin de ver spreiding, aard en/of kwantiteit van bepaalde (groepen van) verschijnselen of thema's op een topografische ondergrond zijn weergegeven [Bos [et al.], 1991, 8.4.1]. In het meest toon aangevende werk op het gebied van de geschiedenis van de thematische kartografie, 'Early thematic mapping in the history of cartography', definieert Arthur H. Robinson de thematische kaart als volgt: 'In tegenstelling tot de gewone kaart concentreert de thematische kaart zich op de geogra fische spreiding van een enkel verschijnsel of van ten hoog ste een zeer beperkt aantal verschijnselen. In plaats van de weergave van relatieve lolcaties van een scala aan onderwer- Universiteits pen als belangrijkste functie, belicht de zuiver thematische bibliotheek Utrecht. kaart de verschillen van plaats tot plaats van een bepaald kenmerk. Dit kenmerk is dan het thema van de kaart' [Robinson, 1982, p.16]. Thematische kaarten zijn, met andere woorden, weten schappelijke producten. Het zijn immers niet de kenmer ken van de direct waarneembare realiteit die afgebeeld wor den, maar de opvattingen over die realiteit. Thematische kaarten zijn gebaseerd op systematisch geordende waarne mingen [Wallis, 1989, p.46; Wallis Robinson, 1987, p.xiv, entry 1.202]. Daarmee zijn ze een afspiegeling van de men selijke nieuwsgierigheid naar de aard van een grote ver scheidenheid van geografische verschijnselen en hun onderlinge verbanden [Robinson, 1982, p.25]. Honderd van dergelijke thematische kaarten zijn nu door de Universi teitsbibliotheek Utrecht gedigitaliseerd en op internet ge zet (lcaarten.library.uu.nl) (fig.l). Dit artikel vestigt de aan- Thematische kartografie in historisch perspectief Thematische kaarten hebben een be trekkelijk korte historie. Wallis Robinson (1987) dateren de oorsprong van dit soort kaarten aan het einde van de zeventiende eeuw [Wallis Robin son, 1987, entry 1.202]. Met de kaarten van de golfstromen in de oceanen door Athanasius Kircher (Mundus subterra- nus, 1665) en Eberhard Werner Happel (Mundus mirabilis, 1687) en de lcaar- GEO-INFO 2006-10 Thematische kartografie van Nederland op internet

Geo-Info | 2006 | | pagina 6