scheid wordt gemaakt tussen weiland, bouwland, boom gaard, hennep, tabak en dergelijke. Dit type vertegenwoor digt een niet-bewust toegepaste vorm van thematische lcarto- grafïe. De bewuste toepassing ontstaat pas in de 19de eeuw, wanneer de statistiek in Europa wetenschappelijk benaderd gaat worden. Dat lean men zien in de collectie Ackersdijclc, een verzameling van oudste gedrukte Nederlandse themati sche kaarten, die de eerste hoogleraar in de Algemene en Nederlandse Statistiek, Jan Ackersdijclc (1790-1861) aan de Universiteitsbibliotheek Utrecht heeft nagelaten. Van deze verzameling is dankbaar gebruikgemaakt bij de selectie van het te digitaliseren kaartmateriaal voor de nieuwe website. Met de opkomst van de statistiek in Nederland kwamen steeds meer administratieve gegevens boven water waar mee in toenemende mate thematische kaarten vervaardigd werden. In 1827 kwam in Brussel de eerste Nederlandse choropleet op de markt en in de jaren 1834-1835 verscheen de geologisch-mineralogische kaart. In de decennia daarop Fig. 3. Voorbeeld van een beschrijving van een kaart uit de geval een kaart uit de hemelatlas verzamelde men materiaal voor bevollcings-, landbouw-, nij- collectie '100 verheid- en handelsstatistieken, dat later vooral door Sta- Thematische ring werd benut. Starings 'Geologische kaart van Neder- kaarten', in dit land' en bovenal zijn 'Schoollcaart voor de natuurkunde en de volksvlijt van Nederland' (1860) (fig. 2) oefenden invloed uit op met name de schoolatlassen, waaronder die van Jo- 'Harmonia han Kuyper, de Natuur- en staathuishoudkundige atlas van macrocosmica' van Nederland (1863). Kuyper was een 'eenling', die Nederland Andreas Cellarius. in thematische kaarten uitbeeldde. Datzelfde gold voor J.C.A. Everwijn met zijn 'Historisch-economische atlas' (1912). Koeman noemt hem, samen met Mees, Staring en Kuyper, de 'eenzame vernieuwers in de thematische lcarto- grafie van Nederland, want van navolging kan nauwelijks gesproken worden' [Koeman, 1983, p. 247). zeventiende eeuw vernieuwend is geweest. Het opbloeien van de lithografie in het negentiende-eeuwse Europa liet Nederland niet onberoerd. Het leidde tot enkele aantrelclce- van het Spaarne uit 1584 door de landmeter Pieter lijlce producten zoals de 'Waterstaatslcaart 1:50.000' (1864), Bruinsz., met de waarvan echter niet een bepalende invloed buiten de lands- eerste weergave grenzen aanwijsbaar was. Thematisch-kartografische hoogtepunten op internet van een dieptelijn (Leiden, Hoogheem raadschap van Rijnland: ontwik- OA 122, 2533). lceling van de thematische lcartografie getoond aan de hand van Nederlandse voorbeelden. Alle kaarten op de website zijn uitgebreid beschreven (fig. 3) en voorzien van toelich tingen. Bijzonder is dat de kaarten niet louter uit het bezit van de Universiteitsbibliotheek Utrecht stammen maar ook afkomstig zijn van instellingen buiten Utrecht, zoals de Universiteitsbibliotheek van Leiden en van Amsterdam. De hoogtepunten uit de geschiedenis van de thematische lcar tografie in Nederland zijn daarmee optimaal te demonstre ren. De kaarten worden als 'full-image' op internet gepre senteerd en kunnen door middel van een breed toepasbare gebruikersinterface optimaal bestudeerd worden. Op de di gitale afbeeldingen lean met behulp van een eenvoudig te downloaden plug-in tot in detail ingezoomd worden. Oolc is het mogelijk om door de collectie te bladeren. Via het zoelc- menu lean men verder zoeken op termen als uitgever, titel, plaats en dergelijke. Onderzoekers en andere gebruikers van, meestal oud, kaartmateriaal krijgen hiermee op eenvoudige wijze toegang tot een hoogwaardig en gebruiksvriendelijk lcartografisch instrumentarium. Oolc wil de Universiteitsbibliotheek Ut recht op deze wijze haar cultureel erf goed uitdragen. De gedigitaliseerde collectie van de honderd belangrijkste thematische kaarten die Nederland be treffen of daar zijn geproduceerd, is bedoeld als studiemateriaal bij colle ges (historische) lcartografie. Daar naast zijn er natuurlijk raakvlakken met aardwetenschappen, weten schapsgeschiedenis en de ontwikke ling van visualisatietechnieken in het Samenvattend is te stellen dat de Nederlandse thematische Fig. 4. Detail van de algemeen, lcartografie op waterstaatkundig terrein in de zestiende en manuscriptkaart De selectie van de honderd themati sche kaarten is gemaakt door mede werkers van het onderzoeksprogram ma Explolcart (cluster Geo-Informatie) van de Utrechtse Faculteit Geoweten- schappen. Als criterium moesten de kaarten vervaardigd zijn in Nederland of zijn koloniën. Verder dienden ze een belangrijke plaats te hebben in de ontwikkeling van de thematische lcar- GEO-INFO 2006-10 4io

Geo-Info | 2006 | | pagina 8