tografïe, ofwel representanten te zijn Fig. 5. Vroege van bepaalde nieuwe ontwikkelingen. bodemkaart van de Het voert te ver om elke opgenomen provincie Groningen kaart hier te bespreken, daarvoor uit 1837 door wordt verwezen naar de website. Ten G. Acker Stratingh aanzien van het scala aan thematische (Utrecht, kaarten kan een overzichtelijlce vierde- Universiteits- ling gemaakt worden, die weer onder bibliotheek: FGW te verdelen is in subcategorieën: Ackersdijck 63). kaarten van de fysieke wereld: fysi sche kaarten (atmosfeer, waterop pervlak, geologie en bodemkunde, reliëf, vegetatie); kaarten van de mensheid en haar ac tiviteiten: sociaal-economische kaar ten (bevolking, culturele aspecten, economie, planologie, gezondheid); kaarten van het verkeer en trans port: infrastructurele kaarten; kaarten van een reconstructie van een ruimtelijke situatie in het verle den: historische kaarten. Van elk van deze vier categorieën treft men op de website voorbeelden aan. Vol staan wordt met het kort aanstippen van twee voorbeelden per categorie. Fysische kaarten Een belangrijke fysische kaart in de ontwikkeling, ook wereldwijd, van de thematische lcartografie is zonder twijfel de manuscript- kaart van het Spaarne uit 1584 door de landmeter Pieter Bruinsz. (fig. 4). Hij tekende op de kaart een lijn in die een diepte van bijna twee meter aangaf. Deze dieptelijn, de eer ste ooit, begrensde als het ware de vaargeul voor dieper ge legen schepen. Het was daarmee ook meteen de eerste toe passing van de isolijnentechnielc. Tegenwoordig worden da gelijks over de hele wereld miljoenen weerkaarten ver vaardigd die van de techniek van de isolijn gebruikmaken. Een tweede voorbeeld in de categorie fysische kaarten is de vroege bodemkaart van de provincie Groningen uit 1837 door G. Aclcer Stratingh (fig. 5). Op deze kaart wordt de ver spreiding van de grondsoorten aangegeven. De kleuren zijn met de hand aan de kaart toegevoegd en het bijzondere is dat ze geleidelijk in elkaar overgaan. Dat is ook meer in over eenstemming met de werkelijkheid, dan bij een contour van de ene bodemsoort direct in een andere over te gaan. Sociaal-economische kaarten Noemenswaardig in de categorie sociaal-economische kaar ten, wat overigens de meest omvangrijke categorie is, is vooral het uitbreidingsplan van de stad Utrecht uit 1921 (fig. 6). Deze fraaie planologische kaart is vervaardigd door de gemeente Utrecht onder directie van L.N. Holsboer, di recteur van Gemeentewerken, terwijl architect H.P. Berlage als adviseur optrad. Volgens de Woningwet van 1901 moesten gemeenten uitbreidingsplannen vervaardigen. Voor Utrecht kwam dat in 1920 gereed. Het plan bleek in be langrijke mate door nieuwe verkeersmiddelen bepaald: we gen, een vliegveld en industriehavens. Er was een ringweg GEO-INFO 2006-10

Geo-Info | 2006 | | pagina 9