ih&bw N&B veranderingen langer. Echter, doordat de sector water al heel lang bezig is met standaarden, zien we dat structuren en afspraken heel goed werken. Hierdoor wordt het proces goed gecommuniceerd en vindt dit gestaag doorgang. Uit hoe deze sector de veranderingen oppakt en structureert, waarbij publicke-private partnerships regelmatig worden ingezet, kan veel geleerd worden. Ook heeft deze sector veel ervaring met woordenboeken en metingen. Dit zijn toch de gebieden waar andere informatiemodellen c.q. sec toren steeds meer mee in aanraking gaan komen. Ravi zal een regulier overleg tussen de eigenaren van de informa tiemodellen gaan opzetten in de tweede helft van 2006 waardoor deze informatie beter met elkaar gedeeld gaat worden. Dit zult u ook kunnen zien op de vernieuwde Ravi- website die operationeel is op het moment dat dit artikel verschijnt. Samenvatting Standaardisatie in het waterbeheer In de sector water wordt al lang gestandaardiseerd, vooral omdat water van hoog naar laag stroomt en zich niet door bestuurlijke grenzen laat tegenhouden. Het waterbeheer kent een belangrijke geografische component en er worden er zeer veel metingen op dit gebied uitgevoerd. De voorsprong op standaardisatiegebied heeft als nadeel dat de ingezette vernieuwingen lastiger zijn dan voor de meeste informatiemodellen omdat er al zoveel standaarden, werkwijzen en database-implementaties zijn. Hierdoor duren ver anderingen langer. Al met al een goede aanleiding om de recente ontwikkelingen op standaardisatiegebied in deze sector te beschrijven. Summary Standardisation in water management In the field of water management there is a long history of standardisation, particular ly because it facilitates the exchange of information between water boards: in its downstream course, water has always been oblivious to administrative boundaries. Water management has an important geo graphic component and many measure ments are being recorded. Although the field of water management has a head start in standardisation, there is a disadvantage. It is more difficult to adapt to recent devel opments in the field of standardisation, because there are already many standards, procedures and database implementations in place. Therefore, changes take much lon ger. All in all, this is a good incentive to des cribe recent trends in standardisation in the field of water managment. CULTURELE KAART IN UTRECHT In 1998 maakten Inge Bos en Inge Joosse voor de gemeente Utrecht een muurschildering voor het pand Van Asch van Wijckkade 4 daar, bij de Weerdsingel. Passanten vragen zich nu af van welke stad dit de plattegrond is, tot op internet toe zijn er discussies! Inge Bos gaf in mailcontacten speciaal voor Geo-info een pracht uitleg: een stadsplan van Utrecht, gecombineerd met een plattegrond van de 'Sint Pieter in Rome als middelpunt van de Renaissance en met als buitencontour weer de oude stadskaart. (Zie voor verder werk van de kunstenares www.artfortension.com-) Adri den Boer GEO-INFO 2006-11

Geo-Info | 2006 | | pagina 10