e afdeling Gebouwen Gegevensmanagement (G&G) van de gemeente Almere heeft een uniek product tot stand gebracht. De eerste druk van de gemeentelijke stads plattegrond is een feit geworden. Waarom vinden we dit uniek? Niet alleen omdat we er zomaar trots op zijn, maar vooral om de manier waarop het product tot stand is geko men. De basis is de kleinschalige basiskaart van Almere die we geheel in eigen beheer produceren. Dit product wordt sinds 1996 door de afdeling G&G objectgericht bijgehou den. De afdeling heeft de kleinschalige basiskaart zelf J .Vreenegoor, adviseur Geo-info (GIS Kartografie) gemeente Almere Fig. 1. Beeldscherm GIS. Globale fasering van het project Iedere fase werd afgesloten met een beslisdocument. definitiefase: randvoorwaarden kaart, bestaande kaarten toetsen aan lcartografische theorieën, inschatting drukkosten, bepalen van het formaat en de schaal; ontwerpfase: keuze conversiepro gramma, testen conversie, letterty pe onderzoeken, proefdrulc/plot, keuze inhoud kaartbeeld, bepalen klassenindeling (analoog/digitaal), bevindingen externe klankbord groep, bepalen van semantische gegevens, proef maken; voorbereidingfase: aanmaken straat naamregister, papierkeuze maken, aanmaken kleurenschema, proef druk, uitlijnen naamgeving; realisatiefase: totale conversie, afspraken drukker, proefplot; nazorg: verspreiding, PR, afsluiting project, vastleggen procedure en besluitvorming. Tijdsbeslag opgezet en geproduceerd omdat een dergelijk product met Fig. 2. Uitsnedes van thematische de gewenste functionaliteit en actualiteit niet kon worden producten: honden- ingekocht. Intern is TOPlOvector niet bruikbaar. Dit heeft uitlaatplaatsen, te maken met de datering, generalisatie en omdat het niet meldingen per wijk direct toepasbaar is in onze GIS-omgeving. Hierdoor is het niet direct koppelbaar met ons eigen informatiesysteem. Bij de opzet van het kleinschalige bestand was het datamo del van de Topdienst niet openbaar en op die manier waren we genoodzaakt om een eigen datamodel inclusief objectwoordenboek op te zetten. Het kleinschalige basisbe stand is de basis voor digitale weergaven via raadpleeg-GIS, vele verschillende themalcaarten en allerlei overige com municatie-uitingen, en nu dus ook als een gedrukte stads plattegrond. Doel van het project Het doel van het project 'verbetering visualisering van de kaart' was het verzorgen van een kwalitatief hoogstaan de stadsplattegrond met als directe bron de kleinschalige basiskaart. Deze stadsplattegrond moest zowel digitaal als analoog goed leesbaar en functioneel bruikbaar zijn en tevens voor alle medewerkers beschikbaar zijn. In de nabije toekomst zullen we gaan onderzoeken hoe we deze stadsplattegrond ook beschikbaar kunnen stellen aan burgers. We zetten het kleinschalig product multifunctioneel in: voor digitaal gebruik (beeldscherm-GIS) (fig. 1); voor thematische kaarten (fig. 2); voor het drukprocédé (fig. 3, 4 en 5). omtrent bomen, en bevolkingsopbouw naar leeftijd per wijk. Almere in Kaar GEO-INFO 2006-10 Gemeente Almere brengt eigen stadsplattegrond uit

Geo-Info | 2006 | | pagina 12