Joop van der Schee De Innovatieprijs 2006 is gewonnen moeilijk te vinden maar ook de moei- moderne handcomputer met GPS kun met een opmerkelijk concept: compu- lijkheidsgraad van het terrein wordt je de gegevens meteen invoeren. En als terspellen tegen zwaarlijvigheid, vermeld. Verder kun je, afhankelijk je daarna de gegevens omzet in een GIS, kun je een persoonlijke kaart van de wereld maken. Binnen het EduGIS- Kinderen die veel computergames spe- van het type schat, kiezen voor myste- len en vaak televisie kijken, hebben ry caches, multicaches en virtuele een grotere kans op overgewicht, blijkt caches, om maar eens drie soorten te project (www.edugis.nl) is zoiets voor uit onderzoek. Computerspelletjes zijn noemen. Zelf zoek ik het liefste een- het voortgezet onderwijs in ontwilcke- populair en ruim 30% van de verkoch- voudige geocaches en zie het als doel- ling. Grote kansen om het aardrijks te computerspellen zijn veelal van gericht wandelen. Na thuis de coördi- kunde- en biologieonderwijs te moder- lcaarten voorziene 'strategy games', naten van de schat ingetypt te hebben niseren èn leuker te maken, het best verkopende genre in deze in mijn GPS, ga ilc op pad. Mijn eenvou- Tegelijkertijd biedt het de kans om theorie en werkelijkheid beter te com bineren. markt. Vanuit deze twee gegevens dige GPS geeft de afstand naar de schat bedachten twee studenten in en de richting aan maar heeft geen Amsterdam dat het aardig zou zijn om benul van waterwegen die mijn route 'location based gaming' als wapen in kruisen. Dat betekent nog al eens kilo- Genoeg over onderwijs, terug naar de te zetten tegen zwaarlijvigheid. Ze meters omlopen. Heb je een kaart in je 'gamers'. Nu Nederland geheel gedekt wonnen er de HP Innovatieprijs 2006 GPS of een kaart los bij je dan is het in Google Earth zit, hoef je je luie stoel mee. In 'location based gaming' is de natuurlijk een ander verhaal. Zonder niet meer uit en is het dikke pret ach- echte wereld het speelbord. Om het te spelen moet je uit je stoel komen om is het een puzzel en een leuke sport. Op internet vertellen geocachers ter je computer. Je kunt op allerlei lokaties inzoomen en dat al dan niet letterlijk het avontuur op te zoeken, elkaar hun ervaringen per lolcatie. De in spelvorm aanbieden. Lang leve de Buiten op straat met je handcomputer één vindt de schat zo (als dat met auto obesitas. Of toch niet? Waarom spelen met GPS. Computerspel en realiteit kan, spreekt men van drive-in cache), lopen vloeiend in elkaar over. Zie het als 'computer ondersteund buitenspe- de ander zegt er drie keer over gedaan te hebben. De eerste cache werd kinderen buiten verstoppertje? Toch niet alleen omdat ze van hun moeder buiten moeten spelen? Niet of het bin- len'. Het zal spelletjes als verstoppertje geplaatst in 2000. Inmiddels zijn er in nen of buiten is, maar de aan trekke en tikkertje een extra dimensie geven Nederland ongeveer 2.500 caches ver- lijlcheid van het spel zet leerlingen in en populairder maken dan ze ooit borgen. Het aantal in Nederland gere- beweging. Het ontwikkelen van spel- geweest zijn. gistreerde deelnemers bedraagt ruim concepten die gebruik maken van GPS 7.000. De groei van het aantal door is een mooie uitdaging voor creatieve Natuurlijk is het inzetten van een GPS natuur struinende geocachers baart geo-informatici. Een goed concept bij buitenactiviteiten niet nieuw, denk natuurbeschermers in bepaalde gebie- benadrukt het belang van GIS, leert aan geo-caching dat in veel landen erg den zoveel zorgen dat er overleg op mensen ermee om te gaan, zet mensen in beweging en maakt ze bewust van hun leefomgeving. Iedereen heeft bin nenkort een GPS. De techniek is er. Nu populair is. Zelf heb ilc ook een GPS. gang gekomen is met geocachers. Graag mag ilc op zondagmiddag of in de vakantie 'geocachen'. Dat is een Van geocaching naar biocaching is een sport waarbij gebruik wordt gemaakt kleine stap, dachten een paar van mijn nog een doelgericht concept en een van een GPS-ontvanger om ergens ter collega's op de Vrije Universiteit. Met paar investeerders met visie, wereld een zogenaamde geo-cache een GPS het veld in om planten en die- (oolc wel schat of stash genoemd) te ren te spotten, is het idee. Liefst in vinden. Een cache is in het algemeen spelvorm. Leuk en leerzaam. Zo kun je een doos, voorzien van een logboek en natuurlijk ook geocaching geografisch een schat die bestaat uit spulletjes die sterker maken. Niet alleen de lolcatie de vinder lean ruilen voor wat hij of zij gebruiken om prullaria te vinden in de doos stopt. Na het verstoppen van maar op een door de GPS aangegeven punt geografische waarnemingen doen. Bijvoorbeeld over hoogtever schillen, bebouwing, landschapstypen Joop van der Schee Onderwijscentrum Vrije Universiteit Amsterdam j.vanderschee@ond.vu.nl de schat maakt de plaatser de lolcatie bekend aan andere geocachers via internet. Er zijn allerlei soorten caches. Niet alleen van gemakkelijk tot en landschapsbeleving. Met een GEO-INFO 2006-11 Geo-Info in Onderzoek en Onderwijs Dikke pret

Geo-Info | 2006 | | pagina 23