i "i- ri if.1 iV rr. an 15 tot en met 17 juni 2006 vond in Amsterdam de Holland Open Software Conferentie plaats. Normaliter is het een evenement zonder een geo-component maar op vrijdag 16 juni 2006 drukte de aanwezigheid van de product manager van Google Earth, dr. Chilcai Ohazama, een ruimte lijke stempel op de dag. Naast sessies over onder andere onderwijs, vertrouwen in Open Source en architectuur kwam Google Earth in twee sessies aan bod. Ohazama hield op het einde van de dag een keynote over de 'Internet globe'. De Stichting Holland Open heeft als doel om alle initiatie ven op het terrein van Open Source Software, Open Content en Open Standaarden in Nederland een plek te bieden en te promoten. Tegelijkertijd werpt Holland Open zich op als belangenbehartiger van het open gedachtegoed. Ondanks de PR over de komst van Ohazama (fig. 1) van onder andere Ir. P.C.M. van As peren, Rijkswaterstaat Adviesdienst Geo-informatie en ICT en prof.dr.ir.A.K. Bregt, Wageningen Universiteit-Centrum voor Geo-informatie het programma 'Ruimte voor Geo- informatie' en de aanwezigheid van de landelijke pers werd met name de och tend matig bezocht. In de sessie 'Open GIS, space voor Geo' nam Arnold Bregt de ontwikkeling van de ruimtelijke gegevensinfrastructu- ren door. Hij zag een ontwikkeling van geo-data-infrastructuren via geo-infor- matie-infrastructuren naar uiteinde lijk geo-lcennis infrastructuren. Daarnaast ging hij in op de overeen komsten en de verschillen tussen de in opbouw zijnde geo-informatie-infra- structuren en Google Earth (tabel 1). Fig. 1. Arnold Bregt en Chikai Ohazama, Paul van Asperen legde de, bij Productmanager Google Earth. (Foto Henk Leenaers) Rijkswaterstaat (RWS) ontwikkelde, geo-informatie-infrastructuren uit en liet een filmpje zien waarbij diver se Web Map Services waren gecombi neerd met Google Earth. Voor RWS is Google Earth één van de mogelijkhe den om geo-informatie voor de bur ger op internet ter beschikking te stellen. Geo-informatie infrastructuur Google Earth Netwerk van ruimtelijke data Netwerk van ruimtelijke data Open standaarden Eigen standaarden Meta-informatie gedreven Meta-informatie beperkt aanwezig Raadpleegservices Raadpleegservices Download services Niet aanwezig Processing services Niet aanwezig Value added services in ontwikkeling Uitgebreide value added services door community In de tweede sessie over Google Earth hield Holger Peters van de gemeente Voorst een presentatie hoe de gemeen te Google Earth gebruikt om gemeen telijke informatie met de burger te Tabel 1. delen. Kern vormen de drie P's: Pand, Google Earth Perceel en Persoon. Met Gemgids kan vergeleken met de burger gegevens uit de Map Server geo-informatie- van de gemeente projecteren op infrastructuur. Google Earth. Het gaat dan bijvoor beeld om bouwvergunningen of WOZ- gegevens. Niels Bourgonje hield een presentatie over crisismanagement en het gebruik van Google Earth. Hij refe reerde aan de Borselle-oefening van eind 2004, maar daar kon Google Earth nog niet zijn toegepast. Dat het mogelijk zou zijn, natuurlijk wel. De Telegraaf kopte dientengevolge op 20 juni 2006 ongegeneerd in een artikel GEO-INFO 2006-11 1 - Verslag van de Holland Open Software Conferentie 474 Google Earth serveert op de Holland Open m

Geo-Info | 2006 | | pagina 24